حمله خونین؛ حاشیه و متن تجلیل از 24مین سالیاد شهید وحدت ملی افغانستان |
حمله خونین؛ حاشیه و متن تجلیل از ۲۴مین سالیاد شهید وحدت ملی افغانستان

حمله خونین؛ حاشیه و متن تجلیل از ۲۴مین سالیاد شهید وحدت ملی افغانستان

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۶ / حوت ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

مراسم بیست ‌و چهارمین سالگرد کشته شدن عبدالعلی مزاری، شهید وحدت ملی افغانستان در کابل با پرتاب چندین هاوان و انفجاری در درب ورودی محل برگزاری این برنامه، مختل شد.

مسوولان امنیتی حکومت افغانستان تاکنون به‌گونه‌ی رسمی آماری از تلفات این رویداد ارایه نداده‌اند، اما آمارهای ابتدایی وزارت صحت عامه این کشور نشان می‌دهد که از انفجار این رویداد، ۳ کشته و ۲۲ زخمی به‌شمول ۳ کودک و ۱ خانم توسط شرکت «کابل آمبولانس» به شفاخانه‌های کابل منتقل شده است.

گروه داعش با نشر اعلامیه‌ای مسوولیت حمله بر مصلی شهید مزاری،؛ جایی‌که شمار زیادی از سیاسیون افغانستان برای گرامی‌داشت از سالگرد کشته شدن آقای مزاری جمع شده بودند را بر عهده گرفته است.

در این برنامه چهره‌های مطرح سیاسی حکومت کنونی و قبلی افغانستان از جمله حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین این کشور، عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت کنونی افغانستان، صلاح‌الدین ربانی سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، حنیف اتمر نامزد انتخابات ریاست جمهوری و رییس تیم صلح و اعتدال، یونس قانونی معاون اول تیم انتخاباتی صلح و اعتدال، ذبیح‌الله مجددی پسر صبغت‌الله مجددی، یکی از رهبران جهادی افغانستان، عبدالطیف پدرام، رییس کنگره ملی افغانستان و یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و سایر چهره‌های سیاسی این کشور شرکت کرده بودند.

صلح محور اصلی حرف‌های سخنرانان

در این برنامه سخنرانان در مورد بیست‌و چهارمین سالیاد کشته شدن عبدالعلی مزاری، شهید وحدت ملی افغانستان سخنرانی کردند، اما نوبت به همه نرسید.

حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان در این برنامه تاکید کرد که گفت‌وگوهای صلح به‌شمول حکومت، باید کاملا بین‌الافغانی شود. او تاکید کرد که «به همان اندازه که مخالف جنگ امریکا هستیم، به همان اندازه از صلح که به رهبری زلمی خلیلزاد صورت می‌گیرد، پشتیبانی می‌کنیم.»

حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان در این برنامه تاکید کرد که گفت‌وگوهای صلح به‌شمول حکومت، باید کاملا بین‌الافغانی شود

حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان در این برنامه تاکید کرد که گفت‌وگوهای صلح به‌شمول حکومت، باید کاملا بین‌الافغانی شود

او در ادامه تاکید کرد که امیدوار است در آینده نزدیک گفت‌وگوهای کاملا بین‌الافغانی میان طالبان و حکومت به شمول خود اشرف غنی برگزار گردد.

ذبیح‌الله مجددی، پسر صبغت‌الله مجددی، یکی از رهبران مجاهدین افغانستان نیز در مورد صلح در این برنامه تاکید کرد: «ما امیدوار هستیم که گفت‌وگوهای صلح پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به نتیجه برسد و طالبان بتوانند در انتخابات سهم بگیرند.»

محمد حنیف اتمر، رییس پشین امنیت ملی افغانستان و یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری هم تصریح کرد که «زمانی صلح می‌تواند پایدار باشد که بر پایه یک اجماع ملی شکل گرفته باشد و حمایت منطقه‌ای داشته باشد.»

آقای اتمر تاکید کرد که مذاکرات صلح باید همهشمول باشد. او به نمایندگی از تیم انتخاباتی صلح و اعتدال به مردم وعده داد که «تمام ارزش‌های جامعه را برای آمدن صلح در افغانستان در نظر می‌گیریم.»

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان نیز در این برنامه تاکید کرد که مخالفت با صلح، به معنای جنایت و ترور است.

او تصریح کرد: «من باور دارم که مسوولیت جنگ به عهده کسانی است که اصرار به جنگ دارند و در حال حاضر زمینه برای ختم جنگ فراهم شده است و مخالفت با صلح به معنای جنایت و ترور است.»

نوبت سخنرانی تازه به محمد یونس قانونی، معاون نخست تیم انتخاباتی صلح و اعتدال رسیده بود که شلیک‌های هاوان در اطراف این برنامه شدت گرفت و سرانجام به فروپاشی مجلس انجامید.

تصفیه حساب با رقیبان سیاسی؟

 محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت افغانستان و برگزار کننده این برنامه در غرب شهر کابل، پس از وقوع این رویداد در یک نشست خبری در کابل ظاهر شده و تاکید کرد که این حملات نیرومند که برای بیش از نیم ساعت دوام کرد، نمی‌تواند کار داعش باشد. او تاکید کرد که گروه داعش در افغانستان تضعیف شده و آنان توان سازماندهی چنین حملاتی را ندارند.

آقای محقق حکومت را مسوول این حمله دانسته و تاکید کرد که چون در این برنامه بیشتر رقیبان انتخاباتی آقای غنی شرکت کرده بودند، حکومت نتوانست چنین برنامه‌ای را تحمل کند.

آقای محقق حکومت را مسوول این حمله دانسته و تاکید کرد که چون در این برنامه بیشتر رقیبان انتخاباتی آقای غنی شرکت کرده بودند، حکومت نتوانست چنین برنامه‌ای را تحمل کند

آقای محقق حکومت را مسوول این حمله دانسته و تاکید کرد که چون در این برنامه بیشتر رقیبان انتخاباتی آقای غنی شرکت کرده بودند، حکومت نتوانست چنین برنامه‌ای را تحمل کند

معاون دوم ریاست اجرایی افغانستان در این نشست خبری تاکید کرد: «حمله‌ی امروز یا نتیجه ضعف دولت بود و یا با هماهنگی دولت؛ تا این دولت با رقیبان سیاسی‌اش تصفیه حساب کند.»

او هم‌چنان تصریح کرد که تیم انتخاباتی «صلح و اعتدال» از ابتدای شکل‌گیری مورد آماج قرار گرفته است.

آقای محقق می‌گوید: «از هنگامی‌که می‌خواستیم برنامه سالگرد شهید مزاری را برگزار کنیم، فیس‌بوک‌های مستعار حکومت در تلاش جلوگیری از آن بود و شایعاتی را نشر می‌کردند، اما موفق نشد و باالاخره امروز این حمله صورت گرفت.»

اما هارون چخانسوری، سخنگوی رییس جمهوری افغانستان در واکنش به این اظهارات آقای محقق تاکید می‌کند که «اظهارات آقای محقق مایه تاسف عمیق است و توهین به نیروهای امنیتی-دفاعی کشور می‌باشد. هر ادعای که آقای محقق دارد، مردم افغانستان انتظار این را دارد این جرات اخلاقی را داشته باشد که اسناد را به مردم افغانستان ارایه کند.»

واکنش‌ها

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان با محکوم کردن حمله امروز بر مراسم گرامی‌داشت سالروز کشته شدن عبدالعلی مزاری در غرب کابل، تاکید کرد که «حمله بر گردهمایی‌ها و تجمعات مردمی، عملی جنایت‌کارانه و دشمنی با ارزش‌های مدنی و مردم‌سالاری است.»

حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان نیز با نشر یک اعلامیه، این حمله تروریستی را به شدیدترین الفاظ تقبیح کرده است.

وی این عمل را کار عناصر بی‌گانه ضد صلح و اتحاد و اتفاق در کشور دانسته، تاکید کرده است: «ما مردم افغانستان بدون هیچ‌گونه تردیدی به صلح و آرامش سرتاسری در کشور، که آرزوی فرد فرد این سرزمین است، خواهیم رسید.»

از سوی دیگر، عطامحمد نور، رییس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان گفته است که حمله امروز پنج‌شنبه(۱۶ حوت) غرب کابل نشان‌دهنده بزرگ‌ترین بی‌کفایتی و‌ ضعف حکومت وحدت ملی است.

آمارهای ابتدایی وزارت صحت عامه این کشور نشان می‌دهد که از انفجار این رویداد، 3 کشته و 22 زخمی به‌شمول 3 کودک و 1 خانم توسط شرکت «کابل آمبولانس» به شفاخانه‌های کابل منتقل شده است

آمارهای ابتدایی وزارت صحت عامه این کشور نشان می‌دهد که از انفجار این رویداد، ۳ کشته و ۲۲ زخمی به‌شمول ۳ کودک و ۱ خانم توسط شرکت «کابل آمبولانس» به شفاخانه‌های کابل منتقل شده است

آقای نور افزوده است: «حمله بالای مراسم بزرگ‌داشت از سالیاد شهادت عبدالعلی مزاری در غرب شهر کابل را با شدیدترین الفاظ محکوم می‌کنم. خرسندم که به اعضای رهبری حزب جمعیت و تیم صلح و اعتدال و بقیه رهبران سیاسی کشور آسیبی نرسیده است.»

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید