محقق: حمله امروز نتیجه ضعف دولت یا با هماهنگی دولت بود |
محقق: حمله امروز نتیجه ضعف دولت یا با هماهنگی دولت بود

بازتاب خبرهای 16 حوت

Image Title
۱۶ / حوت ۱۳۹۷

محقق: حمله امروز نتیجه ضعف دولت یا با هماهنگی دولت بود

محمد محقق، معاون ریاست اجرایی حکومت افغانستان لحظاتی پیش در یک نشست خبری پس از مختل شدن مراسم گرامی‌داشت از سالگرد کشته شدن عبدالعلی مزاری در غرب کابل، به دنبال حملات راکتی، بیان داشت: حمله امروز نتیجه ضعف دولت بود و یا با هماهنگی دولت؛ تا این دولت با رقیبان سیاسی‌اش تصفیه حساب کند.

Mohaqiq

محمد محقق گفت: این حمله از سوی داعش بدون هماهنگی ممکن نیست. این حمله یا به خاطر ضعف دولت و یا هم به گونه‌ای با هماهنگی در داخل دولت ممکن شده است.

معاون ریاست اجرایی حکومت افزود: تیم انتخاباتی صلح و اعتدال  از ابتدای شکل‌گیری مورد آماج قرار گرفته است.

وی در ادامه تصریح کرد: از هنگامی‌که می‌خواستیم برنامۀ سالگرد شهید مزاری را برگزار کنیم، فیس‌بوک‌های مستعار حکومت در تلاش جلوگیری از آن بود و شایعاتی را نشر می‌کردند، اما موفق نشد و بالاخره امروز این حمله صورت گرفت.

محقق با بیان اینکه تیم انتخاباتی او رقیب اصلی آقای غنی است، اضافه کرد که حکومت خواست با این کار مجلس را برهم بزند.

وی در ادامه گفت: داعش نمی‌تواند برای نیم ساعت بالای یک برنامه شلیک کند. چنین حمله‌ای از سوی کسانی صورت می‌گیرد که می‌خواهند رقیبان سیاسی خود را ضربه بزنند.

۱۶ / حوت ۱۳۹۷

۲۰ زندانی زن افغان به مناسبت روز جهانی زن آزاد شدند

دادستانی کل افغانستان گفته است که به مناسبت گرامی داشت از روز جهانی زن، ۲۰ زن از زندان آزاد شده است.

این دادستانی در یک‌ خبرنامه افزوده است، این زندانیان که در زندان زنانۀ پلچرخی کابل زندانی بودند، بر اساس فرمان شماره ۳۴۷ ریاست جمهوری، آزاد شدند.

pul e charkhi

 این فرمان امروز پنجشنبه (۱۶حوت) به مناسبت هشتم مارچ؛ روز جهانی زن، صادر شده است.‎

دادستانی کل تصریح کرده است که بر بنیاد این فرمان، ۲۰ زندانی مورد عفو قرار گرفته و در میعاد حبس ۱۳ تن دیگر نیز تخفیف به عمل آمده است.

این در حالی‌است که این فرمان، هم زمان در چندین ولایت افغانستان تطبیق شده است.

۱۶ / حوت ۱۳۹۷

غنی: افغانستان در چهار سال آینده به یک کشور صادرکننده برق مبدل خواهد شد

رئیس‌جمهور افغانستان گفته است که تا چهار سال آینده، این کشور به یک کشور صادرکننده برق مبدل خواهد شد.

در یک خبرنامه ارگ ریاست جمهوری در این مورد آمده است، محمد اشرف غنی ظهر امروز پنج‌شنبه(۱۶ حوت) در دیدار با شماری از متشبثین جوان، با حضورداشت بانوی اول کشور، سرپرست وزارت مالیه و سرپرست وزارت صنعت و تجارت، ضمن تشکر از حضور این جوانان به خصوص زنان متشبث، گفت که در خصوص رشد فعالیت‌های متشبثین جوان، اقدامات کوتاه‌مدت و میان‌مدت ضرورت است.

ghani

غنی افزوده است که وزارت مالیه باید در رابطه به معافیت مالیاتی، یک طرح واضح ترتیب نموده و ادارات مربوط نیز در زمینه حل مشکلات متشبثین جوان همکاری نمایند.

رئیس‌جمهور تصریح کرده است که تمام ولایات در مدت دو سال به یک شبکه برق وصل می‌شوند و در چهار سال آینده، افغانستان به یک کشور صادرکننده برق مبدل خواهد شد.

 وی از متشبثین جوان خواست که در قسمت توزیع زمین به آنان، طرح و نقشه واضح و دارای شرایط مشخص را ترتیب و ارائه نمایند.

۱۶ / حوت ۱۳۹۷

شورای امنیت ملی: حمله راکتی غرب کابل بررسی و حلقات مربوط به این اقدام شناسایی و مجازات می‌گردند

شورای امنیت ملی افغانستان گفته است، حمله راکتی امروز غرب کابل بررسی و حلقات مربوط به این اقدام ضد نظام و ملت ستیز، شناسایی و مجازات می‌گردند.

Arg

دفتر شورای امنیت ملی در یک خبرنامه افزوده است، دشمنان مردم و نظام که به دنبال فرصتی برای برهم زدن نظم و آرامش مردم هستند، امروز پنج‌شنبه (۱۶حوت) با انجام حملات موشکی بالای مراسم یادبود از سالروز شهادت شهید وحدت ملی، چهره منفورشان را هویدا ساختند.

این شورا ضمن اطمینان به مردم بابت بررسی رویداد امروز، تاکید می‌کند که حلقات مربوط به این اقدام ضد نظام و ملت ستیز، شناسایی و مجازات می گردند.

۱۶ / حوت ۱۳۹۷

ارگ: اظهارات محقق توهین به نیروهای امنیتی ـ دفاعی کشور است

سخنگوی رییس‌جمهور در واکنش به اظهارات اخیر محمد محقق، معاون دوم رییس اجرایی در پیوند به حملات راکتی بر مراسم گرامی‌داشت از سالروز کشته شدن عبدالعلی مزاری تاکید کرده است که “اظهارات آقای محقق مایه تاسف عمیق است و توهین به نیروهای امنیتی ـ دفاعی کشور و نظام جمهوری جمهوری اسلامی افغانستان و مردم افغانستان است”.

haroon chakhansori

هارون چخانسوری گفته است: “هر ادعایی که آقای محقق دارد، مردم افغانستان انتظار این را دارد که جرات اخلاقی را داشته باشند که اسناد و ثبوت را به مردم افغانستان ارایه کند”.

این در حالی است که قبل از ظهر امروز چندین راکت در نزدیکی این مراسم برخود کرده که از اثر این حمله، به نقل از سخنگوی وزارت صحت عامه، یک تن کشته و ۲۲ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

همچنان ساعتی پیش گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

۱۶ / حوت ۱۳۹۷

کرزی: حمله تروریستی غرب کابل کار عناصر بی‌گانه ضد صلح و اتحاد و اتفاق در کشور است

حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان با نشر یک اعلامیه، حمله تروریستی امروز پنج‌شنبه (۱۶ حوت) بر مراسم بزرگداشت از بیست و چهارمین سالروز کشته شدن عبدالعلی مزاری را به شدیدترین الفاظ تقبیح کرد.

Hamid-Karzai

وی این عمل را کار عناصر بی‌گانه ضد صلح و اتحاد و اتفاق در کشور دانسته، گفت: ما مردم افغانستان بدون هیچ‌گونه تردیدی به صلح و آرامش سرتاسری در کشور، که آرزوی فرد فرد این سرزمین است، خواهیم رسید.

همچنان داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت نیز این حمله را نمونه دیگری از جنایت دشمنان مردم افغانستان علیه مردم دانسته است.