تکمیلی/ کشته‌ شدن 16 غیرنظامی در حمله مهاجمان بر یک شرکت خصوصی در ولایت ننگرهار |
تکمیلی/ کشته‌ شدن ۱۶ غیرنظامی در حمله مهاجمان بر یک شرکت خصوصی در ولایت ننگرهار

بازتاب خبرهای 15 حوت

Image Title
۱۵ / حوت ۱۳۹۷

تکمیلی/ کشته‌ شدن ۱۶ غیرنظامی در حمله مهاجمان بر یک شرکت خصوصی در ولایت ننگرهار

مقامات محلی از کشته شدن ۱۶ غیرنظامی در حمله صبح امروز چهارشنبه(۱۵ حوت) در ولایت ننگرهار خبر دادند.

nangarhar

دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار اعلام داشته است، در حمله مهاجمان بر یک شرکت خصوصی در ولسوالی بهسود این ولایت که ساعت ۵ بامداد آغاز شده بود، ۱۶ کارمند این شرکت کشته و ۹ تن دیگرشان زخمی شدند.

این در دفتر در ادامه تصریح کرده است، این حمله با کشته شدن ۵ مهاجم در ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه قبل از ظهر امروز خاتمه یافته است، اما هنوز عملیات پاکسازی جریان دارد.

در خبرنامه افزوده شده است که از این مهاجمان دو واسکت انتحاری و یک موتر بم و چند چندین نیز ماین کشف و خنثی شده است.

۱۵ / حوت ۱۳۹۷

فضای پاکستان به روی یک شرکت هوایی افغانستان به مقصد اسلام‌آباد باز شد

پس از گذشت یک هفته از مسدود بودن فضای پاکستان به روی هواپیماهای افغانستان، این کشور تنها به یک شرکت هوایی خصوصی افغانستان اجازه داده تا اسلام‌آباد پرواز کند.

قاسم رحیمی، سخنگوی اداره هوانوردی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که پاکستان تنها به شرکت خصوصی کام ایر اجازه داده تا در مسیر کابل – اسلام‌آباد پرواز کند.

photo_2019-03-06_20-33-02

به گفته وی، از امروز چهارشنبه(۱۵ حوت) سه پرواز شرکت کام ایر و شرکت هوایی پاکستان (پی.آی.ای) به پاکستان و برعکس انجام می‌شود.

این در حالی است که به گفته رحیمی، فضای پاکستان هنوز بر هواپیماهایی که از افغانستان به سمت هند در حرکتند، مسدود است و ممنوعیت پرواز بر حریم پاکستان کاملا برداشته نشده است.

به دلیل بسته بودن فضای پاکستان، اکنون هواپیماهای افغانستان به مقصد هند، از مسیر ایران و سایر کشورها به مسیرشان ادامه می‌دهند و این مسأله، باعث طولانی شدن زمان پرواز و افزایش قیمت بلیط هواپیما شده است.

۱۵ / حوت ۱۳۹۷

احتمال توافق نهایی امریکا با طالبان تا دو هفته دیگر

برخی منابع اعلام کرده‌اند که گفتگوهای امریکا با طالبان تا دو هفته دیگر به نتیجه خواهد رسید.

رابرت پالادینو، معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا به رسانه‌ها گفته است: “ما هم اکنون با نمایندگان باصلاحیت طالبان که توسط ملا برادر رهبری می‌شود، در دوحه در حال گفتگو هستیم. این گفتگوها درحال پیشرفت است و به گونه اساسی روی چهار مساله کلیدی و در واقع با هم مرتبط برای ساختن یک توافق تمرکز دارد. این چهار موضوع که بالای آن بحث جریان دارد؛ مبارزه ضد تروریزم، خروج نیروها، گفتگوهای بین افغانی و آتش بس است”.

taliban peace negotiater

به گفته وی، کارهای زیادی باقی است که باید برای رسیدن به توافق نهایی انجام شود.

این در حالی است که رسانه‌های غربی گزارش داده‌اند که امریکا به طالبان پیشنهاد داده در جریان سه تا پنج سال نیروهایش را از افغانستان بیرون می‌کند؛ ولی طالبان گفته که تمامی نیروهای امریکایی تا کمتر از یک سال آینده از افغانستان خارج شوند.

وحید مژده، یکی از اعضای پیشین گروه طالبان به تلویزیون یک گفته است که این مذاکرات میان طالبان و امریکا در قطر جریان دارد و احتمال می‌رود به زودی نتیجه بدهد.

۱۵ / حوت ۱۳۹۷

بازداشت 20 هراس افگن در ولایت سمنگان

مقامات ارتش در شمال از بازداشت ۲۰ هراس افگن در چندین عملیات مشترک نیروهای امنیتی افغان در ولایت سمنگان خبر داده اند.

nds

۱۵ / حوت ۱۳۹۷

سال 1397 خونین‌ترین سال برای هراس‌افگنان در شمال افغانستان

ارتش در شمال افغانستان از کشته شدن ۳ هزار و ۳۷۲ هراس‌افگن به شمول ۲۰۱ تن از فرماندهان کلیدی آنان در یک سال گذشته خبر می‌دهد.

دفتر مطبوعاتی قول اردوی ۲۰۹ شاهین در یک خبرنامه گفته است، در سال جاری قطعات مربوط این قول اردو با مساعی سایر نیروهای امنیتی و قوای هوایی افغانستان، سنگین‌ترین تلفات را بر هسته‌های اساسی دشمن وارد کرده، و نامدارترین فرماندهان هراس‌افگنان را در ولایات شمالی از پا در آوردند.

بر اساس این خبرنامه، نیروهای امنیتی و دفاعی در ولایت‌های شمالی در طول سال ۱۳۹۷ با مساعی مشترک، جمعا در ساحه مسئولیت خود به تعداد ۶۶ عملیات پلان شده را در ۹ ولایت شمال و شمال شرق به منظور سرکوب هراس افگنان اجرا نموده که در نتیجه این عملیات‌ها، ۶ هزار و ۴۰۲  تن از هراس‌افگنان طالب و سایر گروه‌های هراس‌افگن کشته، زخمی، اسیر و تسلیم نیروهای امنیتی شدند.

mod 209

به گفته قول اردوی ۲۰۹ شاهین، در این میان ۳ هزار و ۳۷۲  هراس‌افگن به شمول ۲۰۱  تن از فرماندهان کلیدی هراس‌افگنان به شمول معاون والی خودخوانده، ولسوال، مسئولین کمیسیون‌های نظامی، قاضی‌ها و فرماندهان محوری هراس‌افگنان کشته شدند.

هم‌چنین به تعداد ۲ هزار و ۴۲۹ تن از هراس‌افگنان و اعضای گروه‌های تروریستی فعال در شمال به شمول ۵۳ تن از فرماندهان کلیدی و محلی آنان نیز زخمی گردیدند.

این قول اردو تاکید کرده که در طول سال ۹۷، به تعداد ۱۷۳ تن از هراس افگنان در میدان‌های نبرد به دست نیروهای امنیتی اسیر گردیدند.

ارتش افغانستان در شمال اضافه کرده که طی این عملیات‌ها، به شمول افراد گروه تروریستی داعش واعضای گروه هراس‌افگن طالب، ۴۳۶ جنگجو مربوط گروه‌های طالب و داعش به نیروهای امنیتی تسلیم گردیدند.

دفتر مطبوعاتی قول اردوی ۲۰۹ شاهین با اشاره به تلفات نیروهای امنیتی گفته است که این تلفات در مقایسه با تلفات هراس افگنان در حد بسیار پایین قرار دارد، اما در مورد آمار دقیق تلفات نیروهای امنیتی چیزی نگفته است.

۱۵ / حوت ۱۳۹۷

ارتش: طالبان یک کودک 8 ساله را به اتهام بردن آب و غذا به نیروهای امنیتی تیرباران کردند

مقامات محلی ولایت جوزجان از تیرباران یک کودک به دست طالبان در این ولایت خبر دادند.

فریدون انیق، سخنگوی والی جوزجان این رویداد را تأیید کرده، می‎گوید که این کودک توسط یکی از شورشیان طالب در روستای خانقاه ولسوالی قوش تپه به قتل رسیده است.

taliban

وی در ادامه گفت، علت این قتل هنوز روشن نشده و تحقیقات در این مورد جریان دارد.

این در حالی است که مقامات ارتش در شمال با تایید این رویداد می‌گویند، شورشیان طالب صبح امروز چهارشنبه (۱۵ حوت) یک کودک ۸ ساله به نام محمد هارون را که در نزدیکی پوسته نیروهای امنیتی مصروف بازی‌ کودکانه‌ خود بود، به اتهام بردن آب و غذا به نیروهای امنیتی تیرباران کردند.

مقامات ارتش تاکید دارند که این عمل نقض صریح حقوق بشر و جنایت ضد بشری است.