بیش از ۹۲هزار نهال در ولایت قندز توزیع می‌شود

بازتاب خبرهای 8 حوت

Image Title
۸ / حوت ۱۳۹۷

بیش از ۹۲هزار نهال در ولایت قندز توزیع می‌شود

وزارت زراعت گفته که ریاست زراعت ابیاری و مالداری ولایت قندز بیش از ۹۲هزار نهال در این ولایت توزیع می‌کند.

kunduz

این وزارت افزوده که با همکاری برخی از موسسات همکار، در نظر دارد تا ۹۲ هزار و پنج‌صد اصله نهال مثمر و غیرمثمر را به منظور ایجاد فضاهای سبز در این ولایت توزیع کنند.
وزارت زراعت تصریح کرده که این نهال‌ها در کمپاینی تحت نام «فکر سبز، شهر سبز و نهال برای صلح» غرس می‌شوند و این کمپاین رسماً توسط مقام‌های محلی، فعالان جامعه مدنی، زنان و جوانان ولایت کندز آغاز شده است.

۸ / حوت ۱۳۹۷

بیش از 400 میل سلاح مختلف النوع به روند دایاک در ننگرهار تسلیم داده شد

مقامات محلی از تسلیم دادن ۴۸۶ میل سلاح مختلف النوع به روند دایاک در ولایت ننگرهار خبر داده‌اند.

photo_2019-02-27_16-23-18

شاه محمود میاخیل والی ولایت ننگرهار حین تسلیمی این سلاح ها به پروسه دایاک وزارت دفاع ملی، گفت که این سلاح ها در چندین عملیات فرماندهی پولیس این ولایت بدست امده است.

وی افزود که این سلاح ها از نزد مخالفین مسلح، سارقین، آدم ربایان، افراد مسلح غیر مسئول بدست نیروهای امنیتی افتاده است.

همچنان غلام سنایی استانکزی فرمانده پولیس این ولایت گفت که در رابطه به این سلاح ها ۴۱ تن نیز بازداشت شده و به این افراد به دادستانی معرفی شده‌اند.

۸ / حوت ۱۳۹۷

وزارت معارف تفاهم‌نامه‌ی «تدریس خلاق» را با یک موسسه خصوصی امضا کرد

وزارت معارف افغانستان تفاهم‌نامه‌ی همکاری مشترک را با موسسه همکاری‌های خلاق برای فرهنگ و توسعه(CCOCD)  به‌هدف تطبیق برنامه‌های نوآورانه آموزشی امضا کرده است.

این تفاهمنامه میان میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف و سمیع حامد، رییس بورد مرکز همکاری خلاق برای فرهنگ و توسعه در کابل به امضا رسید.

photo_2019-02-27_16-14-21

هدف امضای این تفاهم‌نامه حصول اهداف استراتیژی‌های ملی معارف، عیارسازی نظام معارف به سیستم جدید ازطریق طرح و تولید محصولات چند رسانه‌ای ، طرح برنامه‌های خلاق برای آموزش، راه‌اندازی جشنواره‌های آموزشی، طرح و تولید مواد درسی، طرح و تولید آهنگ‌ها و ویدیوهای آموزشی و زیباسازی محیط مکاتب عنوان شده است.

سرپرست وزارت معارف افغانستان در جریان امضای این تفاهم‌نامه تاکید کرد که توجه به مدل‌های جدید آموزشی با رویکرد نوآورانه یک ضرورت است.

سمیع حامد، رییس برود مرکز همکاری خلاق برای فرهنگ وتوسعه نیز تصریح کرد که «ما در راستای نوآوری در زمینه‌ی آموزش و ترویج خلاق «آموزش مسله محور» و تدریس خلاق همکار خواهیم بود.»

۸ / حوت ۱۳۹۷

پروازهای افغانستان به هند به حالت تعلیق درآمد

اداره مستقل هوانوردی ملکی افغانستان اعلام کرده که پرواز های افغانستان – هند به حالت تعلیق درآمده است.

photo_2019-02-27_14-56-56

این اداره گفته که بخش کنترول ترافیک هوایی افغانستان امروز (۸حوت) بر اساس بخش معلوماتی پاکستان اطلاع یافته است که حریم هوایی این کشور برای پرواز های عبوری مسدود است.

اداره هوا نوردی ملکی افغانستان ضمن اطمینان به شرکای بین المللی اش از فضایی افغانستان گفته که پرواز های که از خطوط پروازی منتهی به پاکستان عبور می کند تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است.

این در حالی است که امروز یک هواپیمای شرکت کام ایر که عازم هند بود از فصای پاکستان برگشتانده شده است.

۸ / حوت ۱۳۹۷

حریم فضای پاکستان تا اطلاع بعد مسدود شد

اداره هوانوری ملکی پاکستان به طور رسمی حریم فضای خود را تا اطلاع بعدی بسته اعلام کرده است. همزمان با این اطلاع حکومت پاکستان یک هواپیمای شرکت هوایی کام ایر که در مسیر پروازی هندوستان قرار داشت، از فضای پاکستان بازگشتانده شده است.

pakistan

بر اساس گزارش ها تنش های امروز میان پاکستان و هند باعث شده تا مسئله لغو پراوزها و بسته شدن فضای هوایی پاکستان به میان آید.

پاکستان امروز ادعا کرده است که دو هواپیمای هند را ساقط کرده و یک خلبان هندی نیز به دست آن ها افتاده است. اما هند تنها سقوط یک هواپیمایش را تایید می کند و اعلام داشته که یک خلبان این کشور ناپدید می باشد.

در همین حال صبح امروز ارتش پاکستان اعلام داشت چند نقطه را در مرز خط کنترول و در کشمیر تحت کنترول هند بمباران کرده است.

تنش های امروز میان هند و پاکستان پس از آن به میان آمده که صبح گذشته هند از بمباران یک مرکز جیش محمد در درون خاک پاکستان خبر داده بود.