کشف و ضبط ده هزار کیلوگرام مواد انفجاری در ولایت ننگرهار

بازتاب خبرهای 28 دلو

۲۸ / دلو ۱۳۹۷

کشف و ضبط ده هزار کیلوگرام مواد انفجاری در ولایت ننگرهار

مقامات محلی از کشف و ضبط ده هزار کیلوگرام مواد انفجاری در ولایت ننگرهار خبر دادند.

photo_2019-02-17_15-21-52

دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار با نشر یک خبرنامه گفته است، ه منسوبین ریاست امنیت ملی این ولایت ده‌ هزار کیلوگرام مواد منفجره را از یک موتر نوع کامیون از شاهراه‌ جلال‌آباد – تورخم کشف و ضبط کردند.

در پیوند به این مسأله، سه تن نیز بازداشت شده‌اند.

شاه‌محمود میاخیل، والی ننگرهار  به رسانه‌ها گفته است که این موتر از پاکستان به ننگرهار آمده بوده است.

۲۸ / دلو ۱۳۹۷

سفر تاریخی ولی‌عهد عربستان به اسلام‌آباد و استقبال بی‌پیشینه پاکستانی‌ها

محمد بن سلمان، ولی‌عهد عربستان سعودی در یک سفر دو روزه‌ و در رأس یک هیات ۷۰۰ نفری، در شرایطی که مراسم استقبال بی‌نظیری از وی در اسلام‌آباد برگزار شد، امروز یک‌شنبه(۲۸ دلو) وارد پاکستان گردید.

بر اساس گزارش‌ها، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان با فرود آمدن هواپیمای حامل بن سلمان، شخصا برای استقبال از او در فرودگاه کوه نور اسلام‌آباد حاضر شد.

پس از ورود محمد بن سلمان، جنگنده‌های اف-۱۷پاکستان هواپیمای حامل او به آسمان پاکستان آن را همراهی کردند و هزاران کبوتر در مراسم استقبال از ولی‌عهد عربستان به آسمان رها شد.

تیم بزرگی از نیروهای ویژه حفاظت بن سلمان از چند روز پیش وارد پاکستان شده بودند تا جوانب امنیتی این سفر را بررسی کنند.

هیأت ۷۰۰ نفری همراه ولی‌عهد عربستان، شامل اعضای خانواده سلطنتی، وزیران کلیدی پادشاهی و صدها بازرگان است. به همین دلیل، ده‌ها هوتل پنج ستاره برای اقامت هیأت عربستان در نظر گرفته شده و ۳۰۰ تویوتای لندکروز برای استفاده مهمانان تدارک دیده شده است.

Pakistan and saudi arbia

بر بنیاد گزارش‌ها، قرار پاکستان در جریان این سفر، در مجموع یک بسته کمک ۲۱ میلیارد دالری را از عربستان  دریافت کند. یکی از مهم‌ترین قراردادهای اقتصادی دو کشور، تاسیس یک پالایشگاه نفت جدید به ارزش هشت میلیارد دالر در بندر گوادر در جنوب پاکستان خوانده شده است.

این در حالی است که پاکستان این روزها با وضعیت وخیم اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند و ذخیره‌گاه‌های ارزی‌اش در حال تمام شدن است. این کشور با کسری شدید بودجه روبروست و برای تامین مالی آینده خود، تلاش می‌کند.

۲۸ / دلو ۱۳۹۷

پس از مسکو؛ حکومت افغانستان این‌بار از سفر نمایندگان تحریم‌شده طالبان به اسلام‌آباد شکایت کرد

به دنبال وزارت امورخارجه افغانستان از سفر برخی چهره‌های شامل در فهرست تحریم‌های جهانی طالبان به مسکو، این‌بار این وزارت از سفر برخی چهره‌های تحریم‌شده طالبان به اسلام‌آباد، به سازمان ملل متحد شکایت کرده ‌است.

به گزارش طلوع‌نیوز، حکومت افغانستان شام روز جمعه(۲۶ دلو)، در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد، از سفر نمایند‌گان طالبان به پاکستان شکایت کرده‌ است.

در بخشی از این نامه آمده ‌است که دیدار طالبان با نخست‌وزیر پاکستان بی‌هماهنگی حکومت افغانستان سازمان داده شده‌ و نام‌های آن نمایند‌گان طالبان که به پاکستان دعوت شده‌اند، در فهرست تحریم‌های سازمان ملل جا دارد.

taliban in moscow

صبغت احمدی، سخن‌گوی وزارت امورخارجه افغانستان در این مورد به طلوع‌نیوز گفته است، دیدار نمایند‌گان طالبان با نخست‌وزیر پاکستان، نقض صریح حاکمیت ملی افغانستان و قطع‌نامه کمیته ۱۹۸۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد است و این کار به گونه‌ای به رسمیت شناختن طالبان شمرده می‌شود.

به گفته وی، اعضای هیئت مذاکره‌کننده طالبان در تحریم سازمان ملل قرار دارند و حق سفر ندارند.

بر بنیاد گزارش‌ها، قرار است دور جدید مذاکرات نمایند‌گان طالبان و امریکا، این‌بار به دعوت پاکستان در اسلام‌آباد برگزار شود. گزارش شده که در حاشیه این گفت‌وگوها، قرار است نمایندگان طالبان با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز دیدار کنند، اما گزارش‌هایی وجود دارد که برنامه این دیدار رد شده است.

در حاشیه این سفر به اسلام‌آباد هم‌زمان با سفر ولی‌عهد عربستان به پاکستان، گزارش دیگری از امکان دیدار هیأت طالبان با محمد بن سلمان نیز منتشر شده بود که بر اساس آخرین خبر، این دیدار هم لغو شده است.

۲۸ / دلو ۱۳۹۷

نمایشگاه بین‌المللی محصولات زراعتی افغانستان در دبی افتتاح شد

نمایشگاه محصولات زراعتی افغانستان در نمایشگاه «گلفوود» در مرکز تجارت جهانی دبی در امارات متحده‌ی عربی، توسط نصیراحمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان افتتاح شد.

photo_2019-02-17_16-28-22

وزارت زراعت افغانستان در یک خبرنامه با بیان این خبر افزوده است، در مراسم افتتاح این نمایشگاه، نمایند‌گان اداره‌ی انکشاف بین‌المللی ایالات متحده‌ی امریکا، عتیق‌الله نصرت رییس اتاق‌های تجارت و صنایع، مسوولان برنامه‌ی باغداری تجارتی و بازاریابی زراعتی افغانستان و تاجران و سرمایه‌گذاران افغان نیز حضور داشتند.

این وزارت با بیان این‌که افغانستان در این نمایشگاه ۲۸ شرکت و یا غرفه دارد، گفته است که تاجران افغانستان زعفران، میوه‌جات، مواد لبنی و دیگر تولیدات خود را در این غرفه‌ها به نمایش گذاشته‌اند.

وزارت زراعت در ادامه تصریح کرده که  ۲۳ شرکت افغانی دیگر هم برای دیدار از محصولات این نمایشگاه حضور یافته‌اند و قرار است این نمایشگاه برای پنج روز ادامه ‌یابد.

۲۸ / دلو ۱۳۹۷

شاهراه سالنگ بار دیگر به روی ترافیک گشایش یافت

وزارت فواید عامه افغانستان از گشایش مجدد شاهراه سالنگ به روی ترافیک خبر می‌دهد.

photo_2019-02-17_15-35-53

این وزارت در یک خبرنامه گفته است، شاهراه سالنگ که از شب گذشته بدین‌سو در اثر طوفان‌های شدید به روی ترافیک مسدود گردیده بود، عصر امروز یک‌شنبه(۲۸ دلو) دوباره به روی ترافیک گشایش یافته است.

وزارت فواید عامه در مورد وضعیت کنونی سالنگ‌ها افزوده است، فعلا طوفان‌ در سالنگ فروکش نموده و تنها موترهای مسافربری می‌توانند عبور و مرور نمایند.