برگزاری نماز جنازه صبغت‌الله مجددی در ارگ ریاست جمهوری افغانستان |
برگزاری نماز جنازه صبغت‌الله مجددی در ارگ ریاست جمهوری افغانستان

بازتاب خبرهای 24 دلو

Image Title
۲۴ / دلو ۱۳۹۷

برگزاری نماز جنازه صبغت‌الله مجددی در ارگ ریاست جمهوری افغانستان

صبح امروز چهارشنبه(۲۴دلو) نماز جنازه صبغت الله مجددی، از رهبران پیشین جهادی افغانستان در ارگ ریاست جمهوری این کشور برگزار گردید

photo_2019-02-13_12-50-47

در یک خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده است، این مراسم با حضور رئیس‎جمهور غنی، حامد کرزی رئیس‎جمهور پیشین، سرور دانش معاون دوم رئیس‎جمهور، داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، محمدکریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح، عبدرب الرسول سیاف، رهبر جهادی و شماری از رهبران وشخصیت ‏های ملی و سیاسی و بزرگان قومی و اعضای کابینه در ارگ ریاست جمهوری برگزار گردید.

رئیس‎جمهور غنی در این مراسم گفته است که “امروز یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های تاریخ معاصر افغانستان را از دست دادیم. غم از دست‌دادن حضرت صاحب، تنها غم خانوادۀ من نیست، بلکه غم تمام ملت، مجاهدین و طبقات صوفیۀ افغانستان است”.

۲۴ / دلو ۱۳۹۷

ارتش: طالبان در جنگ سه روزه تخار خانه های مردم را هدف قرار داده است

سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال کشور با تاکید بر ادامه عملیات طوفان ۲۴ به خاطر پاکسازی چندین ولسوالی در ولایت تخار، می گوید که طالبان با استفاده از سلاح سنگین، خانه های مردم را هدف قرار داده است.

mod

حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به خبرنامه گفت، از سه روز بدین سو عملیات طوفان ۲۴ به رهبری نیروهای ارتش و همکاری پولیس ملی، امنیت ملی و خیزش مردمی در ولسوالی های دشت قلعه، خواجه غار، خواجه بهاوالدین و هم چنان ینگه قلعه ولایت تخار جریان دارد.

وی در ادامه گفت که در این عملیات های پاکسازی تا به حال ۱۰ هراس افگن کشته و ۴ تن دیگرشان زخمی شده اند.

رضایی در ادامه تاکید دارد که روز گذشته طالبان با استفاده از هاوان و راکت، خانه های مردم را هدف قرار دادند که در نتیجه آن ۳ فرد ملکی کشته و چند تن دیگر آنان زخمی شدند.

این در حالی است که رسانه ها از افزایش تلفات غیرنظامیان در این ولایت در جران این عملیات خبر داده اند.

آریانان نیوز در گزارشی افزوده است که در این نبرد سه روزه، ۱۱ غیرنظامی جان باخته و ۲۹ تن دیگرشان زخمی شدند.

۲۴ / دلو ۱۳۹۷

فرمان اشرف غنی در مورد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری؛ نیروهای امنیتی حق جانبداری و حمایت از نامزدان را ندارند

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در فرمانی  وزارت‌های دفاع ملی و امورداخله و ریاست عمومی امنیت ملی این کشور را مکلف کرده که به‌ منظور تأمین امنیت کارکنان و دفاتر مرکزی و ولایتی کمیسیون های انتخاباتی، مراکز و محلات رأی‌دهی و شمارش آرا و اشتراک فعال مردم در انتخابات ریاست جمهوری آینده تدابیر لازم را اتخاذ نمایند.

در این فرمان آمده است، وزارت‌های امنیتی و دفاعی جهت اشتراک فعال و هرچه بیشتر زنان در روند انتخابات، مؤظفین زن را در مراکز و محلات رأی‌دهی زنانه، توظیف نمایند.

elections

در فرمان افزوده شده که نیروهای امنیتی و دفاعی وظایف محوله مرتبط به تأمین امنیت انتخابات ریاست‌جمهوری را مطابق احکام قوانین و با رعایت اصل بی‌طرفی اجراء نموده و از هیچ‌یک از کاندیدان، جانب‌داری و حمایت ‌ننمایند.

در فرمان ریاست جمهوری با بیان این که نیروهای امنیتی و دفاعی حین اجرای وظایف محوله، کرامت انسانی و حقوق قانونی رأی‌دهندگان، کاندیدان، ناظرین، مشاهدین و رسانه‌های همگانی را رعایت نموده، آمده است که نیروهای امنیتی و دفاعی حین اجرای وظایف محوله از هر نوع تبعیض و تعصب قومی، نژادی، جنسیتی، سمتی، زبانی و مذهبی اجتناب ورزیده، از ورود خودسرانه در مراکز و محلات رای دهی خودداری نمایند.

در فرمان تاکید شده است که هرگاه نیروهای امنیتی و دفاعی از اصول مندرج این فرمان تخلف نمایند، در صورت تثبیت تخلف و موجودیت اسناد و مدارک، غرض تعقیب عدلی به‌مراجع ذی‌صلاح معرفی می گردند.

۲۴ / دلو ۱۳۹۷

انداربی: جنایتکاران روزهای خوب در پیش نخواهید داشت

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله افغانستان تاکید کرده است: “به جنایتکاران صراحتا اعلام می دارم که روزهای خوب در پیش رو نخواهید داشت، با قساوت مشروع نیروهای پولیس مواجه خواهید شد.”

مسعود اندرابی، سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان

سرپرست وزارت داخله در ادامه تاکید کرده است که امانی برای جنایت کاران نیست و دیگر نمی توانند از چنگ قانون فرار کنند.

در یک اعلامیه وزارت داخله آمده است، مسعود انداربی گفته است که “مسئولیت خود می دانم تا ریشه های فساد، جرایم، حلقات زورگو و دسته هایی که خود را بالاتر از قانون قرار می دهند، بخشکانیم”.

آقای اندرابی به تازگی از سوی ریاست جمهوری افغانستان به عنوان سرپرست و نامزد وزیر وزارت امورداخله معرفی شده است.

۲۴ / دلو ۱۳۹۷

رییس جمهور: مقامات و کارکنان ادارات دولتی نمی توانند در روند انتخابات مداخله کنند

رییس جمهور در مورد عدم مداخله مقامات و کارکنان ادارت دولتی در روند انتخابات ریاست‌جمهوری  فرمان داده است.

در فرمان رییس جمهور آمده است که  به‌منظور برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه و عدم مداخلۀ مقامات و کارکنان ادارات دولتی در روند انتخابات ریاست‌جمهوری هیچ یک از کارمندان دولتی حق اعمال نفوذ بر رأی‌دهندگان به مقصد اظهار یا افشای رأی آن‌ها یا وادارساختن ایشان به رأی‌دادن به کاندیدای معین و یا ارتکاب هرنوع عملی که موجب اخلال آزادی، سری‌بودن و مستقیم‌بودن آرای رأی‌دهندگان گردد را ندارد.

photo_2019-02-13_15-10-42

در این فرمان افزوده شده که رعایت اصل بی‌طرفی حین اجرای وظایف محوله مرتبط به فعالیت‌های انتخاباتی از سوی کارمندان دولتی ضروری است.

در فرمان ریاست جمهوری با بیان اینکه کارمندان دولتی نمیتوانند با استفاده از موقف وظیفوی خود به ‌منظور تقویت یا تضعیف موقف کاندیدای مشخص استفاده نماید گفته شده است ماموین دولتی از دعوت از کاندیدان انتخابات ریاست‌جمهوری در افتتاح پروژه‌ها یا محافل رسمی خودداری نمایند.

در این فرمان تاکید شده که هرگاه مقامات و کارکنان ادارات دولتی از اصول این فرمان تخلف نمایند غرض تعقیب عدلی به مراجع ذی‌صلاح، معرفی خواهند گردید.

۲۴ / دلو ۱۳۹۷

بازداشت یک قاچاقبر مواد مخدر درمرکز ولایت فراه

مقامات امنیتی از بازداشت یک قاچاقبر مواد مخدر در ولایت فراه خبر داده اند.

photo_2019-02-13_14-52-06

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس ولایت فراه گفته است که امروز (۲۴دلو) یک قاچاقبر مواد مخدر که باشنده اصلی ولسوالی جوین و فعلی ناحیه ششم شهر فراه میباشد طی یک عملیات درقریه دارآباد که مربوط مرکز ولایت فراه می باشد با مقدار ۴۳ کیلو گرام مواد مخدر نوع تریاک بازداشت کرده است.