کشته و زخمی شدن 11 غیرنظامی در ولایت تخار |
کشته و زخمی شدن ۱۱ غیرنظامی در ولایت تخار

بازتاب خبرهای 23 دلو

Image Title
۲۳ / دلو ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن ۱۱ غیرنظامی در ولایت تخار

مقامات امنیتی از کشته و زخمی شدن ۱۱ غیرنظامی در نتیجه اثابت هاوان بر یک منزل مسکونی در ولایت تخار خبر داده اند.

moi

خلیل اسیر سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت تخار به خبرنامه گفت که صبح امروز(۲۳دلو) در نتیجه اثابت یک هاوان از سوی طالبان بر یک منزل مسکونی در روستای چاکری ولسوالی دشت قلعه ولایت تخار دو کودک و یک زن کشته و ۸ تن دیگر زخمی گردیده اند.

این در حالی است که درگیری های پراکنده ای میان نیروهای امنیتی و طالبان از روز گذشته بدین سو در این منطقه جریان دارد.

۲۳ / دلو ۱۳۹۷

محب: هر کسی که در مقابل مردم و حکومت سلاح می‌گیرد، دشمن ما است

مشاور امنیت ملی افغانستان در مراسم معرفی سرپرست وزارت امورداخله این کشور تاکید کرده، هر کسی که در مقابل مردم و حکومت سلاح می‌گرید، “دشمن ما است و ما در مقابل دشمن خود، شجاعانه می‌رزمیم”.

NSC 2

حمدالله محب امروز سه‌شنبه(۲۳ دلو) مسعود اندرابی را سما به صفت سرپرست وزارت امورداخله به همکارانش معرفی کرد.

محب در ادامه این مراسم معرفی تاکید کرده که ” که انتقال رهبری نهادها به جوانان متعهد بر حسب تخصص و شایستگی انجام می‌شود. “

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امورداخله نیز در مراسم معرفی خود گفت، در راستای مبارزه با تروریزم، قاچاق مواد مخدر، زورگویان و بهبود وضعیت امنیتی از تمام توان کار می‌کند.

۲۳ / دلو ۱۳۹۷

رییس و اعضای کمیسیون های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی عزل شدند

ارگ ریاست جمهوری از عزل شدن رییس و اعضای کمیسیون های مستقل انتخاباتی و شکایات انتخاباتی خبر داده است.

رییس جمهوری افغانستان در فرمانی اعلام داشته که “متکی به توشیح و نافذ شدن تعدیل جدید در قانون انتخابات از تاریخ ۲۳/۱۱/۱۳۹۷، رئیس و اعضای کمیسیون های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی منعزل محسوب گردیده است.”

IEC

همچنان در ادامه فرمان رییس جمهوری آمده است که به منظور جلوگیری از سکتگی در اجرای امور، رؤسای دارالانشای هردو کمیسیون بطور مؤقت سرپرستی کمیسیون ها را بعهده می گیرند.

ارگ در ادامه تاکید کرده است که “متکی به احکام مندرج مادۀ سیزدهم قانون جدید انتخابات، احزاب سیاسی ثبت شده در وزارت عدلیه و نهاد های جامعه مدنی مرتبط به انتخابات اشخاص واجد شرایط مندرج ماده دوازدهم این قانون را با اسناد مربوط در خلال مدت هفت روز اعتبار از تاریخ ۲۷/۱۱/۱۳۹۷ به منظور تعیین اعضای کمیسیون های انتخاباتی و رؤسای دارالانشای کمیسیون ها به ریاست جمهوری اسلامی افغانستان ارایه نمایند.”

۲۳ / دلو ۱۳۹۷

کابل از فرانسه خواهان انعطاف بیشتر در اخراج اجباری مهاجرین افغان شد

سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان با داوید مارتینون سفیر فرانسه امروز سه شنبه (۲۳دلو) دیدار کرده و از آن کشور خواسته تا در اخراج اجباری مهاجرین، وضعیت داخلی کشور را در نظر داشته و از انعطاف بیشتر کارگیرند.

France and afghanistan

در این دیدار وزیر امور مهاجرین با تاکید بر فراهم سازی زمینه بازگشت داوطلبانه برای مهاجرین افغانستان گفته است که وضعیت داخلی کشور برای پذیرش برگشت کنندگان اجباری مناسب نیست. و از فرانسه خواسته است که به منظور جلوگیری از مهاجرت دوباره برگشت کنندگان به مشوق بازگشت و کمک برای ادغام برگشت کنندگان توجه داشته باشد.

سفیر فرانسه در کابل گفته است که فرانسه با میزان پذیرش ۷۰ فیصد مهاجرین افغان سالانه به هشت هزار افغان اقامت دایمی داده است و در سال گذشته تنها کسانی از فرانسه به افغانستان اجباراً اخراج شده است که مرتکب جرم بوده اند.

سفیرفرانسه تصریح کرده که کشورش روی برگشت داوطلبانه افغانها تاکید می کند.

۲۳ / دلو ۱۳۹۷

بازداشت 8 تن از شورشیان طالبان در ولایت تخار

قول اردوی ۲۰۹ شاهین از بازداشت ۸ شورشی طالبان در ولایت تخار خبر داده است.

mod

دفتر مطبوعاتی قول اردوی ۲۰۹ شاهین  افزوده که این افراد به ظن فعالیت های هراس افگنانه در شهر تالقان مرکز ولایت تخار بازداشت شده اند. به گفته این قول اردو نیروهای امنیت ملی این مجموعه شورشیان را از مخفیگاه شان بازداشت کرده اند.