غنی خطاب به نیروهای امنیتی: هر کس ‌که در مقابل دولت سلاح برمی‌دارد، دشمن است! نابودش کنید! |
غنی خطاب به نیروهای امنیتی: هر کس ‌که در مقابل دولت سلاح برمی‌دارد، دشمن است! نابودش کنید!

بازتاب خبرهای 18 دلو

Image Title
۱۸ / دلو ۱۳۹۷

غنی خطاب به نیروهای امنیتی: هر کس ‌که در مقابل دولت سلاح برمی‌دارد، دشمن است! نابودش کنید!

رییس‌جمهور افغانستان امروز پنج‌شنبه(۱۸ دلو) در مراسم اختتامیه سیمینار رهنمودی و ارزیابی کارکردهای یک‌سالۀ پولیس قطعات خاص این کشور، خطاب به نیروهای امنیتی فرمان داده است، هر آن کسی ‌که در مقابل دولت دست به سلاح می‌برد، دشمن است و نابودش کنید.

محمد اشرف غنی در ادامه به نیروهای امنیتی گفته است که جلوگیری از تلفات سربازان، از اهداف مهم آنان در سال آینده است.

ghani

وی به خطاب به نیروهای امنیتی بیان داشته است: “من از جمله کسانی نیستم که یک روز آنان را دوست می‌خوانند و روز دیگر دشمن، زیرا تعریف من از دشمن واضح است و اعمال‌شان ثابت می‌سازد که دشمنان اند.”

رییس‌جمهور در مورد صلح نیز گفته است: “ما صلح می‌خواهیم، مگر صلح از موقف ضعیف نه، بلکه به‌ قوت”.

۱۸ / دلو ۱۳۹۷

یک تن به اتهام قتل ده عضو یک خانواده در کابل بازداشت شد

مقامات امنیتی از بازداشت یک تن به اتهام قتل ده عضو یک خانواده در شهر کابل خبر داده است.

moi

پولیس کابل “خان شیرین” را که متهم به قتل ده عضو و مجروح کردن دو عضو دیگر یک ین خانواده است، روز گذشته(چهارشنبه، ۱۷ دلو) از ناحیه هفدهم شهر کابل شناسایی و بازداشت کرده است.

وزارت داخله گفته است که شیرین سال گذشته پس از ارتکاب این جنایت، فراری و تحت تقیب پولیس قرار داشته است.

۱۸ / دلو ۱۳۹۷

بازداشت 3 تن به اتهام قتل دو خبرنگار در ولایت تخار

مقامات امنیتی از بازداشت ۳ تن به اتهام قتل دو خبرنگار در ولایت تخار خبر داده‌اند.

moi

وزارت داخله گفته است، منسوبین فرماندهی پولیس تخار سه متهم را در پیوند به قتل دو خبرنگار یک رادیوی محلی در این ولایت بازداشت کردند.

دو خبرنگار یک رادیوی محلی در تخار، سه‌شنبه شب از سوی افراد ناشناس با ضرب گلوله کشته شدند.

۱۸ / دلو ۱۳۹۷

شکایت حکومت افغانستان از روسیه در مورد سفر برخی چهره‌های تحریم‌شده طالبان به مسکو

منابعی در وزارت امورخارجه افغانستان می‌گویند که حکومت این کشور از اشتراک شماری از اعضای طالبان در نشست اخیر مسکو، که در لیست ویژه سازمان ملل قرار دارند، به این سازمان رسما شکایت کرده است.

taliban in moscow

یک منبع از وزارت خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که شماری از مقام‌های طالبان در دفتر قطر در لیست ویژه سازمان ملل است و به همین دلیل نمی‌توانند آزادانه سفر کنند.

این منبع گفته است، پیش از این سازمان ملل در سفرهای قبلی مقام‌های دفتر طالبان در قطر، با مقام‌های افغان مشوره می‌کرد و حکومت نیز مخالفتی نکرده بود. اما به گفته‌ی این منبع، این‌بار در مورد سفر اعضای طالبان به مسکو با حکومت افغانستان مشوره نشده بود.

۱۸ / دلو ۱۳۹۷

دیدبان حقوق بشر: افغانستان ادعای 20 بازیکن تیم ملی فوتبال زنان مبنی بر آزار جنسی را کاملا بررسی نماید

دیده‌بان حقوق بشر گفته است که مقامات افغانستان باید ادعای ۲۰ بازیکن تیم ملی فوتبال زنان این کشور را مبنی بر آزار جنسی کاملا بررسی و به شیوه‌ی مناسب مورد پی‌گرد قرار دهند.

این نهاد در اعلامیه‌ای که امروز پنج‌شنبه(۱۸ دلو) منتشر شده، از فدراسیون بین‌المللی فوتبال(فیفا) به عنوان نهاد اداره‌ی فوتبال جهان نیز خواسته باید پی‌گردهای دولت افغانستان یاری برساند و بر آن نظارت کند و از عدالت برای قربانیان، محافظت از شاهدها و امنیت بازیکنان تیم زنان افغانستان حمایت کند.

مینکی وردن، مدیر طرح‌های جهانی دیده‌بان حقوق بشر در این اعلامیه گفته است: «مقامات افغانستان باید در گامی حیاتی برای پایان دادن به خشونت علیه زنان در عرصه‌ی عمومی، دست به اقدامی جدی بزنند و تمامی افراد مسئول جرایم رخ‌داده علیه اعضای تیم فوتبال زنان افغانستان را کاملا تحت پیگرد قرار دهند،»

Human-right-watches

وی افزود: «فیفا، که گفته است تحقیق درباره‌ی این ادعاها را در آپریل گذشته آغاز کرده، باید اطلاعاتش را با محققان افغانستان در میان بگذارد و ممنوعیت فعالیت مقامات متهم را حفظ کند.»

دیده‌بان حقوق بشر گفته است که این پرونده‌ آزمونی برای سنجش اراده‌ی دولت افغانستان در ریشه‌کن کردن عناصر آزارگر در ورزش زنان است.

این در حالی است که بر اساس این اعلامیه، خالده پوپل، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال زنان افغانستان به دیده‌بان حقوق بشر گفته است: «بزرگ‌ترین نگرانی ما این است که اگر فیفا وقت زیادی صرف کند، این موضوع از دستور کار جهانی خارج شود، و ما نباید بگذاریم چنین اتفاقی بیفتد».

این در حالی است که دادستانی کل افغانستان گفته که تحقیقات او در این پرونده تقریبا تکمیل شده و هیأتی برای بررسی‌های بیشتر به اروپا و کانادا سفر می‌کنند.