عباس استانکزی سخنان منسوب به او در مورد انحلال ارتش افغانستان را رد کرد |
عباس استانکزی سخنان منسوب به او در مورد انحلال ارتش افغانستان را رد کرد

بازتاب خبرهای 17 دلو

Image Title
۱۷ / دلو ۱۳۹۷

عباس استانکزی سخنان منسوب به او در مورد انحلال ارتش افغانستان را رد کرد

شیر محمد عباس استانکزی، رییس هیات طالبان در نشست بین الافغانی مسکو به رسانه ها گفته است که سخنان او در مورد ارتش افغانستان، غلط تعبیر شده است.

به گفته وی: “هدف ما این بود که این نیروها از سوی امریکا ایجاد شده تا علیه ما جنگ کند، اما با خروج نیروهای خارجی ماموریت آن ها ختم می شود و با ما یک جا خواهند شد و با ما جنگ ندارند و از امریکایی‌ها می خواهیم که سامان آلات خود را نیز به این ارتش بگذارند و انتقال ندهند”.

taliban

استانکزی سخنان منسوب به او در مورد منحل کردن ارتش ملی افغانستان را رد کرده، تاکید می‌ورزد که گروه طالبان تنها چگونگی ماموریت نیروهای افغان را تغییر خواهد داد.

این گفته های استانکزی در حالی مطرح می شود که اشرف غنی، ریس جمهور افغانستان چندی قبل در واکنش به گفته استانکزی در مورد ارتش این کشور، گفته بود: “انحلال نیروهای امنیتی خواب و خیال است و تا خون در بدن دارم، از نیروهای افغانستان حمایت می کنم”.

 همچنان این گفته نماینده طالبان واکنش های جدی را در میان شهروندان افغانستان در پی داشته است.

۱۸ / دلو ۱۳۹۷

مسدود بودن شاهراه سالنگ برای چهارمین روز

وزارت فواید عامه از مسدود بودن شاهراه سالنگ برای چهارمین روز خبر داده است.

salang 2

این وزارت گفته است که برفباری در سالنگ شمالی قطع گردیده، اما تندباد در جنوب سالنگ‌ها همچنان ادامه دارد.

به گفته این وزارت، تیم‌های عملیات برف‌روبی از ٢٠ ساعت گذشته بدین‌سو مصروف پاک کاری جاده از وجود برف بوده‌اند و در صورتی که طوفان فروکش نماید، الی فردا صبح، ارتباط فیزیکی میان قدمه‌های مربوط تأمین خواهد شد.

وزارت فواید عامه در ادامه تصریح کرده است که بنابر سرازیر شدن برف‌کوچ‌های بزرگ، کار عملیات برف‌پاکی زمان‌گیر بوده و تا زمانی که از بی‌خطری جاده مطمئن نشوند، شاهراه هم‌چنان به روی ترافیک مسدود خواهد بود.

۱۷ / دلو ۱۳۹۷

دونالد ترامپ: راه حل سیاسی را به تعقیب جنگ خونین و درازمدت افغانستان ادامه می دهیم

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا که در سخنرانی سالانه اش در مجلس مشترک کانگره امریکا صحبت می کرد، با سپاس گزاری از “شجاعت سربازان” کشورش گفت که اکنون “قادر استیم راه حل سیاسی را به تعقیب این جنگ خونین و درازمدت(در افغانستان) ادامه دهیم.”

به گزارش صدای امریکا، ترامپ در ادامه گفت که در افغانستان، اداره تحت کنترول وی “مذاکرات سازنده ای را با یک تعداد گروه های افغان به شمول طالبان انجام می دهد”.

taramp

وی افزود که “در صورت پیشرفت در مذاکرات میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان، قادر خواهیم بود حضور سربازان مان را در افغانستان کاهش دهیم و توجه خود را بیشتر روی مبارزه با دهشت افگنی متمرکز سازیم.”

رییس جمهور امریکا در ادامه بیان داشت: “نمی دانیم که آیا قادر خواهیم شد به یک توافق دست یابیم یا خیر، اما می دانیم که پس از دو دهه جنگ، زمان آن رسیده تا کم از کم برای صلح تلاش کنیم.”

وی در این سخنرانی از زمان و یا رقم مشخص خروج سربازان امریکایی از افغانستان چیزی نگفت، اما تاکید کرد که “ملت های بزرگ به جنگ های درازمدت رو نمی آورند”

ترامپ در حالی این سخنان را بیان داشت که نشست دو روزه ای میان سیاسیون افغانستان و نمایندگان گروه طالبان بدون حضور حکومت افغانستان، در مسکو در حال برگزاری است.

۱۷ / دلو ۱۳۹۷

حنیف اتمر: گفتگوهای صلح بسیار خوب پیش می رود

حنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در نشست گفتگوهای بین الافغانی مسکو شرکت کرده، در دومین روز این نشست گفته است: گفتگوهای صلح بسیار خوب پیش می رود، و ما بسیار زیاد در مورد آن خوشبین هستیم.

Moscow-talks

اقای اتمر افزوده است که تا دو ساعت دیگر یک اعلامیه مشترک از این نشست پخش خواهد شد که بازتاب دهنده توافقات کلیدی در جلسات است و بسیار مثبت و موثر می باشد.

۱۷ / دلو ۱۳۹۷

وزارت مالیه افغانستان و بانک جهانی موافقت نامه ای به ارزش 325 میلیون دالر را امضا کردند

وزارت مالیه افغانستان و بانک جهانی موافقت نامه کمک بلاعوض به ارزش مجموعی ۳۲۵ میلیون دالر آمریکایی را به منظور تقویت رشد اقتصادی، بهبود ارائه خدمات و تداوم اصلاحات اداری در افغانستان به امضاء رسانیدند.

این موافقت نامه جدید کمک مالی بلاعوض امروز چهارشنبه (۱۷دلو) میان محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه و مشاور ارشد رییس جمهور افغانستان در امور زیربنا و شوبهم چوهدری، رئیس بانک جهانی برای افغانستان به امضا رسید.

afg wb

داکتر قیومی، سرپرست وزارت مالیه در مورد امضای این موافقت نامه گفت:” موافقت نامه های تمویل سه پروژه که امروز با مسؤولین محترم بانک جهانی امضاء می گردد، ارزش مجموعی آن بالغ بر ۳۲۵ میلیون دالر امریکایی می باشد که با درنظرداشت نیازمندی ها و اولویت های حکومت و مردم افغانستان، در راستای تقویت رشد اقتصادی، بهبود ارائه خدمات و تداوم اصلاحات اداری تطبیق خواهد شد”.

قیومی افزود، از جمله این بسته مالی مبلغ ۲۰۰ میلیون دالر امریکایی به پروژه اشتغالزایی، مبلغ ۵۰ میلیون دالر به پروژه سرمایه گذاری در شهرها و مبلغ ۷۵ میلیون دالر به پروژه تغییر اختصاص داده شده است.

شوبهم چوهدری، رئیس بانک جهانی برای افغانستان نیز گفت: “در حال حاضر دسترسی به فرصت های کاری و خدمات بهتر از جمله نیازمندی های مبرم مردم افغانستان، به ویژه بیجاشدگان داخلی و عودت کنندگان پنداشته می شود. این تعهدات مالی جدید ظرفیت ادارات حکومتی را در راستای طرح و تطبیق پلان ها به هدف ارایه خدمات بهتر و دست یافتن به اهداف کلیدی پالیسی های انکشافی از طریق تقویت اصلاحات اداری بهبود می بخشد.”