امریکا از پروسه صلح با تدبیر به رهبری افغان‌ها پشتیبانی می‌کند |
امریکا از پروسه صلح با تدبیر به رهبری افغان‌ها پشتیبانی می‌کند

بازتاب خبرهای 10 دلو

Image Title
۱۰ / دلو ۱۳۹۷

امریکا از پروسه صلح با تدبیر به رهبری افغان‌ها پشتیبانی می‌کند

معاون وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی در دیدار با اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع تاکید کرده که این کشور از پروسه صلح با تدبیر و باعزت به رهبری افغان‌ها پشتیبانی می‌کند.

usa mod

وزارت دفاع افغانستان در یک اعلامیه در این مورد گفته است، در این دیدار که امروز چهارشنبه(۱۰ دلو) برگزار شد، طرفین پیرامون مبارزه با تروریزم، تأمین امنیت انتخابات ریاست جمهوری سال آینده و دست‌آوردهای اردوی ملی گفتگو نمودند.

این وزارت در ادامه بیان داشته است، خانم الیس ویلز اطمینان داده که امریکا از پروسه صلح با تدبیر و باعزت به رهبری افغان‌ها پشتیبانی می‌نماید و نیز از نیروهای امنیتی حمایت همه‌جانبه می‌نماید.

۱۰ / دلو ۱۳۹۷

دادستانی کل افغانستان به بیش از 2700 قضیه خشونت علیه زنان در سال 97 رسیدگی کرده است

مقامات دادستانی کل افغانستان از رسیدگی به بیش از ۲۷۰۰ قضیه خشونت علیه زنان در سال جاری در افغانستان خبر داده است.

جمیشد رسولی، سخنگوی دادستانی کل امروز چهارشنبه(۱۰ دلو) در یک نشست خبری در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت در کابل گفت، دادستانی کل افغانستان در سال ۱۳۹۷خورشیدی به دو هزار و ۷۰۱ قضیه خشونت علیه زنان رسیدگی کرده است.

violence2

رسولی در ادامه گفت، این اداره به منظور دسترسی زنان به عدالت در ۳۴ ولایت کشور دادستانی‌های منع خشونت علیه زنان را ایجاد نموده که در ۳۲ ولایت توسط دادستان زن مدیریت می‌شود.

وی بیان داشت، پس از اجرای قانون جزا و کود جزای افغانستان، قانون منع خشونت علیه زنان بیشترین کاربرد و زمینۀ تطبیق را داشته است.

سخنگوی دادستانی کل در ادامه تصریح کرده که موجودیت دادستانی، محاکم اختصاصی و واحدهای مشخص در پولیس افغانستان، نشان‌گر اراده قاطع دولت در راستای مبارزه با خشونت علیه زنان است.

رسولی تاکید کرد که مجرمان قضایای خشونت علیه زنان، از فرامین عفو و تخفیف ریاست جمهوری اسلامی افغانستان مستفید نخواهند شد.

۱۰ / دلو ۱۳۹۷

کشته‌شدن یک فرمانده محلی هراس‌افگنان با 17 همراهش در هلمند

وزارت داخله افغانستان از کشته شدن یک فرمانده محلی هراس‌افگنان با ۱۷ تن از همراهانش در ولایت هلمند خبر داده ‌است.

police kabul

وزارت داخله در یک اعلامیه گفته است، در نتیجه یک عملیات در منطقه پارچاو و بالاخانه ولسوالی نادعلی ولایت هلمند، قاری احمد، یک تن از فرماندهان محلی طالبان با ۱۷ تن از همراهانش کشته و ۵ تن دیگرشان نیز زخمی شدند.

۱۰ / دلو ۱۳۹۷

غنی: صلح پشت دروازه‌هاي بسته توسط يك اقليت به نتيجه نمي‌رسد/ اصلاحات گسترده در کمیسیون‌های انتخاباتی وارد می‌شود

رییس‌جمهور افغانستان در سخنانی در خیمه لوی جرگه این کشور گفته است: “ما صلح گذرا نمی‌خواهیم، بلکه صلح پایدار می‌خواهیم”.

شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ارگ ریاست جمهوری که بخش‌هایی از سخنان محمد اشرف غنی را در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده، نوشته است، رییس‌جمهور در مورد صلح گفته است: “تمام کاندیدان ریاست جمهوری پیشنهاد صلح خود را با مردم شریک کنند.”

Ghani

غنی در ادامه بیان داشته است که کلید جنگ در اسلام‌آباد، کویته و راولپندی می‌باشد و صلح پشت دروازه‌های بسته توسط یک اقلیت به نتیجه نمی‌رسد.

وی گفته است که نهاد‌های بین‌المللی در بخش صلح، تجربه موفقی ندارند.

رییس‌جمهور در خیمه لویه جرگه در عین حال گفته است که اصلاحات گسترده در کمیسیون‌های انتخاباتی وارد می‌شود و نیز قانون انتخابات تعدیل می‌گردد.

غنی در ادامه تاکید کرده است که رأی‌گیری در انتخابات آینده به صورت بایومتریک خواهد بود.

وی در ادامه تصریح کرده است: “می‌خواهم نتایج انتخابات ریاست جمهوری به صورت شفاف طی دو روز با مردم شریک شود”.

۱۰ / دلو ۱۳۹۷

منهدم شدن یک گروه سارقین مسلح در کابل

مقامات امنیتی از بازداشت و منهدم شدن یک گروه سارقین مسلح در کابل خبر داده‌اند.

وزارت داخله در یک خبرنامه گفته است، این افراد در سرقت‌های مسلحانه به ویژه دزدی موتر در مربوطات حوزه هشتم، دوازدهم و نوزدهم امنیتی کابل، فعالیت می‌کردند و از چندی بدین‌سو تحت پی‌گرد نیروهای پولیس ملی قرار داشتند.

kabul

این وزارت در ادامه بیان داشته است، این افراد از قریه شینه مربوطات حوزه دوازدهم امنیتی کابل، همرا با یک موتر مسروقه نوع فورتنر بازداشت شدند.

از نزد این گروه، یک میل سلاح تفنگچه، یک مخابره و یک عراده موتر کرولا نیز به دست نیروهای امنیتی آمده است.

۱۰ / دلو ۱۳۹۷

عقب زدن حملات تهاجمی طالبان بر بخش‌هایی از ولسوالی چمتال ولایت بلخ

مقامات امنیتی از عقب راندن حملات تهاجمی طالبان بر پایگاها و پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در ولسوالی چمتال ولایت بلخ خبر داده‌اند.

حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به خبرنامه گفت، شب گذشته طالبان در ساحه بابه قشقار و ساحات ولسوالی کهنه چمتال ولایت بلخ، دست به حملات تهاجمی بر پایگاه‌ها و پاسگاه‌های نیروهای امنیتی زدند.

mod 2

رضایی در ادامه گفت، این حملات دشمن بعد از ۳ ساعت درگیری به عقب رانده شده است.

وی افزود، در این درگیری‌ها، ۳ هراس‌افگن طالب کشته و۲ تن دیگرشان زخمی شدند و نیز دو نیروهای امنیتی زخمی شدند.