سرپرست وزارت دفاع افغانستان به ولایت کنر سفر کرده است |
سرپرست وزارت دفاع افغانستان به ولایت کنر سفر کرده است

بازتاب خبرهای 6 دلو

Image Title
۶ / دلو ۱۳۹۷

سرپرست وزارت دفاع افغانستان به ولایت کنر سفر کرده است

اسدالله خالد، سرپرست وزرات دفاع افغانستان، در دومین سفر ولایتی خود، برای بررسی وضعیت امنیتی ولایت کنر، به این ولایت سفر کرده است.

به گزارش آوا، وی در جریان سفر امروز شنبه(۶ دلو) به ولایت کنر، ضمن بررسی وضعیت امنیتی این ولایت، با شمار از خانواده‌های شهدای نیروهای امنیتی نیز دیدار کرده و به آن‌ها وعده کمک داده است.

asadullah khalid with ANA

کنر یکی از ولایات نسبتا ناامن و هم سرحد با پاکستان است که به علاوه حضور طالبان، داعش نیز در سال‌های اخیر در این ولایت جای پا باز کرده است.

در هفته‌های گذشته، این ولایت شاهد درگیری میان نیروهای طالبان و داعش در ولسوالی دره پیچ بوده است.

این در این در حالی است که پیش از این، سرپرست جدید وزارت دفاع افغانستان، برای بررسی وضعیت امنیتی ولایات شمالی این کشور، به ولایت فاریاب سفر کرده بود.

۶ / دلو ۱۳۹۷

رویترز: نشست مذاکره‌کنندگان امریکا و طالبان در قطر نهایی شده است/ دو طرف در مورد مسوده پایان جنگ، توافق کرده‌اند

پس از شش روز گفت‌وگوهای نمایندگان طالبان و امریکا در قطر، خبرگزاری رویترز عصر امروز شنبه(۶ دلو)، از نهایی شدن این نشست خبر داده است.

منابعی در طالبان به خبرگزاری رویترز گرفته است، مذاکره‌کنندگان در مورد مسوده موافقت‌نامه برای پایان جنگ ۱۷ ساله افغان‌ها که شامل چندین مسئله می‌شود، موافقت کردند.

بر اساس جزئیاتی که از سوی منابع طالبان گفته شده، این مسوده شامل امتیازاتی از هر دو جانب می‌باشد.

در مسوده گفته شده ‌است که نیروهای خارجی ظرف ۱۸ ماه افغانستان را ترک می‌کنند.

Taliban qatar office

در همین حال، یک منبع گروه طالبان که نخواست نامش برده شود، به گزارش‌گر بی‌بی‌سی در کابل گفته که در نتیجه این مذاکرات، هیات آمریکایی توافق کرده که نیروهای این کشور را از افغانستان خارج کند.

اما مقامات آمریکایی تاکنون در این مورد چیزی نگفته‌اند.

این منبع خاطرنشان کرده که قرار است به زودی توافقات دو طرف در یک بیانیه مشترک اعلام شود.

با این حال، منابع حکومت گفته‌اند که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان راهی کابل شده تا جزییات این مذاکرات را با مقام‌های دولت در میان بگذارد.

از طرف دیگر، منابع در حکومت افغانستان اعلام کرده‌اند که معصوم استانکزی، رییس امنیت ملی این کشور برای شرکت در گفت‌وگوهای صلح، امروز شنبه عازم قطر شده است.

۶ / دلو ۱۳۹۷

رئیس امنیت ملی افغانستان عازم قطر شده است

برخی منابع از سفر معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان به قطر به هدف گفت‌وگو درباره مذاکرات صلح با طالبان خبر داده است.

این منابع به رسانه‌ها گفته است، این سفر به هدف گفت‌وگو درباره مذاکرات صلح صورت گرفته و ممکن با نمایندگان طالبان نیز دیداری صورت گیرد.

Istanikzai

این در حالی است که امروز شنبه(۶ دلو)، مذاکرات امریکا با دفتر سیای طالبان در قطر برای ششمین روز نیز ادامه داشته است. این مذاکرات از روز دوشنبه گذشته(۱ دلو) در دوحه آغاز شده بود.

در تغییری تازه، برخی منابع اعلام کرده‌اند که ملا غنی برادر، رهبر تازه آزاد شده طالبان از زندان پاکستان، رهبری دفتر سیاسی طالبان در قطر را به جای عباس استانکزی، به عهده گرفته است.

۶ / دلو ۱۳۹۷

کشف تعدادی جنگ‌افزار از یک منزل مسکونی در ولسوالی بگرام ولایت پروان

وزارت داخله افغانستان می‌گوید که نیروهای پولیس ملی و امنیت ملی این کشور در یک عملیات مشترک در روستای نودهی ولسوالی بگرام ولایت پروان، یک تعداد تجهیزات نظامی را کشف و ضبط نمودند.

Police

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله با بیان این خبر گفته است، این تجهیزات شامل یک میل سلاح، چهار عدد بمب دستی، یک پایه مخابره، یک قاب دوربین و یک تعداد مهمات و همچنان دو عرداه واسطه نقلیه می‌باشد که از یک منزل مسکونی کشف و به دست آمده است.

به گفته وی، در پیوند به این قضیه، کسی از سوی نیروهای شامل عملیات بازداشت نشده، اما بررسی‌ها در این زمینه جریان دارد.

۶ / دلو ۱۳۹۷

کشته‌شدن 22 هراس‌افگن در نقاط مختلف افغانستان

مقامات امنیتی از کشته‌شدن ۲۲ هراس‌افگن در ۱۱ ولایت افغانستان خبر داده‌اند.

mod-4-5

وزارت دفاع افغانستان در یک اعلامیه گفته است، در نتیجه عملیات مشترک تهاجمی و پاکسازی نیروهای امنیتی به حمایت نیروهای هوایی در ولایت‌های کنر، کاپیسا، پکتیا، میدان وردک، غزنی، قندهار، هرات، بادغیس، غور، فراه، بلخ  و هلمند، ۲۲ هراس‌افگن کشته و ۹ تن دیگر زخمی شده‌اند.

 در این عملیات‌ها یک عراده موتر و یک مقدار سلاح و مهمات طالبان از نیز از بین برده شده است.