5 پایتخت آلوده جهان که خبرساز می‌باشد |
۵ پایتخت آلوده جهان که خبرساز می‌باشد

۵ پایتخت آلوده جهان که خبرساز می‌باشد

۵ / دلو ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

آلودگی هوا یکی از مشکل‌های مرگ‌بار جهان است که سالانه جان میلیون‌‌ها تن را در اثر به‌بار آوردن بیماری‌های تنفسی و سرطان ریه می‌گیرد.

بر اساس اعلامیه سازمان بهداشت جهانی، بیشترین آلودگی در کشورهای پرجمعیت و کم درآمد است و در میان پایتخت‌های جهان؛ کابل، تهران، دهلی و بیجینگ از جمله آلوده‌ترین پایتخت‌ها می‌باشند.

آلودگی هوا نه تنها سبب بیماری‌های تنفسی و سرطان ریه می‌گردد، بلکه باعث بیماری‌های دیگری چون دیابت، سکته مغزی، سرطان سینه در زنان، بیماری‌های قلبی و کم‌هوشی در زنان و مردان می‌گردد.

۱ـ کابل

کابل پایتخت افغانستان یکی از آلوده‌ترین پایتخت‌های جهان است که سالانه تعدادی از مردم این شهر به خصوص کودکان در نتیجه این آلودگی، به بیماری‌های گوناگونی مبتلا می‌شوند.

این آلودگی هوا در کابل در فصل زمستان، به خصوص هنگام صبح و شب، به بیش‌ترین حد خود می‌رسد.

فقر، کوچه‌های خاکی، موترهای دودزا، استفاده از زغال سنگ تصفیه‌نشده، چوب و بی‌برقی از دلایل عمده آلودگی هوا در افغانستان به خصوص در کابل می‌باشد.

ریاست حفاظت از محیط زیست افغانستان برای کاهش آلودگی هوا در یک‌ونیم ماه گذشته، ۱۲۴ حمام، ۲۸۷ رستورانت، ۶ تالار عروسی، ۹ حوض آب‌بازی، ۳ شهرک، ۷ شفاخانه، ۳۸۷ سقابه و ۴۷ بلندمنزل را مورد نظارت قرار داده که از این میان، ۱۵۷ مورد آن مسدود و ۲۳۸۵ عراده موتر را متوقف کرده است. این ریاست همچنان ساعات کاری ادارات دولتی را تغییر داده تا هم از آلودگی هوا جلوگیری شود و هم ترافیک کاهش پیدا کند.

_105261449_gettyimages-1085702008

۲ـ دهلی نو

دهلی نو، پایتخت کشور هند، از جمله آلوده‌ترین پایتخت‌های جهان است که در اثر آلودگی هوا، سالانه ۱٫۳ میلیون نفر در این شهر جان‌های خود را از دست می‌دهند.

از دلایل عمده آلودگی هوا در هند، استفاده از سوخت‌های فسیلی و جامد، سوختاندن زمین‌های کشاورزی، گرد و غبار، ترافیک و جمعیت زیاد می‌باشد.

سال گذشته کشور هند به دلیل آلودگی هوا مجبور شد که ۱۸۰۰ مکتب را برای مدت سه روز تعطیل کند.

دولت هند برای کاهش آلودگی هوا استفاده از مواد سوختی بی‌کیفیت را ممنوع اعلان کرده و همچنان برای پیشگیری از سوختاندن کاه در زمین‌های کشاورزی، ۱۵۰ میلیون دالر را به خرید ماشین‌آلات کشاورزی تخصیص داده است که ساقه‌های برنج را تبدیل به کود طبیعی می‌نماید. این کشور هم‌چنان پارک موترها را چهار برابر کرده است.

New dehli

۳ـ تهران

تهران یکی دیگر از پایتخت‌های آلوده جهان است. از دلایل عمده آلودگی هوا در تهران، ترافیک و استفاده بیش از حد از موتر‌ها می‌باشد.

 ایران هر ساله برای چند مدت به دلیل آلودگی بیش از حد هوا، مکتب‌ها و کودکستان‌ها را تعطیل می‌کند.

iran

۴ ـ بیجینگ

بیجینگ پایتخت کشور چین، یکی از پرجمعیت‌ترین و آلوده‌ترین شهرهای جهان می‌باشد.

دلایل عمده آلودگی هوا در چین جمعیت زیاد و فعالیت زیاد کارخانه‌های صنعتی مانند سیمان و فولاد می‌باشد. دولت چین و وزارت محیط زیست این کشور برای جلوگیری از آلودگی هوا، بعصی از کارخانه‌ها را بسته و یا به طور موقت تعطیل کرده است. این دولت از خانواده‌ها خواسته به جای زغال سنگ، از گاز و برق استفاده کنند.

Beijing air pollution

۵ـ قاهره

قاهره پایتخت مصر یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان است که سوختاندن ساقه‌های برنج و زباله‌های خانگی، موترهای دودزا، کارخانه‌ها و کوره‌های خشت‌پزی، از عوامل عمده آلودگی هوا در این شهر می‌باشد.

Cairo

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
آلودگی هوا افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید