بازدشت یک عضو کلیدی گروه طالبان در ولایت قندهار |
بازدشت یک عضو کلیدی گروه طالبان در ولایت قندهار

بازتاب خبرهای 26 جدی

Image Title
۲۶ / جدی ۱۳۹۷

بازدشت یک عضو کلیدی گروه طالبان در ولایت قندهار

مقامات امنیتی از بازداشت یک عضو کلیدی گروه طالبان در ولایت قندهار خبر داده‌اند.

وزارت داخله در یک خبرنامه گفته است، یک هراس‌افگن طالب که می‌خواست از طریق بندر سپین بولدک وارد خاک افغانستان شود، از سوی منسوبین پولیس قندهار بازداشت شد.

moi

این هراس‌افگن طالب روز دوشنبه هفته جاری، هنگامی از سوی پولیس شناسایی و بازداشت شد که منسوبین پولیس از نزدش کارت عضویت گروه طالبان را دریافت کردند.

وزارت داخله در ادامه گفته است که فرد دستگیر شده، عضو کلیدی گروه هراس‌افگن طالبان است.

۲۶ / جدی ۱۳۹۷

خلیل‌زاد: مسیر صلح نیازمند نشست طالبان با حکومت افغانستان است/ اگر طالبان بجنگد، آمریکا نیز خواهد جنگید

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان امروز چهارشنبه(۲۶ جدی) در نشستی با رسانه‌ها در کابل، گفت که او امروز صبح با مقامات افغان در کابل ملاقات کرده تا درباره صلح و امنیت گفتگو کنند. این دیدار بعد از نشست سه‌شنبه شب آقای خلیلزاد با رییس‌جمهور غنی بوده است.

آقای خلیل‌زاد در واکنش به بیانیه دیروز (سه‌شنبه) طالبان اشاره کرد: “اگر طالبان می‌خواهند حرف بزنند، ما می‌توانیم گفتگو کنیم. اگر آن‌ها می‌خواهند بجنگند، ما نیز می‌توانیم بجنگیم. ما امیدواریم طالبان خواهان صلح باشند، اما اگر آن‌ها حاضر به گفتگو نشدند و به جنگ ادامه داند، ایالات متحده با مردم افغانستان خواهد ماند و از آن‌ها حمایت می‌کند. در مجموع ائتلاف به حمایت از نیروهای افغان مفتخر است. در این مرحله نیروهای امنیتی افغان و فشار نظامی مهم است.”

kalilzad

این در حالی است که طالبان در یک بیانیه هشدار داده‌اند که اگر ایالات متحده تعهد کافی به خواسته آن‌ها مبنی بر خروج نیروهای این کشور از افغانستان نشان ندهد، از روند گفتگوهای صلح بیرون می‌شود.

آقای خلیل‌زاد در دیدار با رسانه‌ها از نیروهای افغان ستایش کرد و گفت که نقش آن‌ها حیاتی است. او همچنان گفت که “اتحاد افغان‌ها در مسیر پیش رو حیاتی است.”

وی درباره تعامل طالبان با دولت افغانستان گفت: “مسیر صلح نیازمند نشست طالبان با دولت افغانستان است. این موضوع مورد اجماع میان تمام شرکای منطقه‌ای می‌باشد.”

نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در مورد وضعیت نیروهایی این کشور در افغانستان گفت: “ما هیچ‌گاه نگفته‌ایم که خواهان پایگاه‌های دایمی در افغانستان هستیم.”

او ادامه داد: “در درازمدت، ما می‌خواهیم رابطه همه‌جانبه با افغانستان داشته باشیم که احترام به قربانی های ۱۷ سال گذشته داشته و تأمین‌کننده آینده بهتر برای تمام افغان‌ها باشد. آن رابطه شامل روابط نظامی، دیپلوماتیک و اقتصادی است.”

آقای خلیل‌زاد درباره دیدارهای بعدی با طالبان گفت: “ما امیدواریم این به زودی اتفاق بیافتد. این چیزی است که روی آن کار می‌کنیم.”

این در حالی است که پاکستان پیشنهاد داده چهارمین دور گفتگوهای امریکا با طالبان، به جای دوحه، روز جمعه آینده(۱۸ جنوری) در اسلام‌آباد برگزار شود، اما چنین دیداری تاکنون نهایی نشده است.

حکومت پاکستان در روزهای گذشته حافظ محب‌الله، یکی از رهبران طالبان که در پشاور زندگی می‌کرد را دستگیر نمود و پس از چند روز، رها کرد. برخی این اقدام پاکستان را پیامی به گروه طالبان می‌خوانند.

۲۶ / جدی ۱۳۹۷

نمایندگان مجلس افغانستان: مهمان‌خانه و قرارگاه‌های نیروهای خارجی از ساحات مسکونی منتقل شود

در پی تلفات غیرنظامیان در حمله موتر بمب بر قرارگاه گرین ویلج در حوزه نهم شهر کابل، تعدادی از نمایندگان مجلس افغانستان تأکید می‌کنند که این مهمان‌خانه‌ها و قرارگاه‌های نیروهای خارجی باید از ساحات مسکونی منتقل شود.

این نمایندگان در نشست علنی امروز چهارشنبه(۲۶ جدی) مجلس گفتند: در سال های گذشته همواره غیرنظامیان قربانی حملاتی بوده‌اند که هدف آن، قرارگاه‌ها و مهمان‌خانه‌های نیروهای خارجی بوده است.

Parliament

آن‌ها خواستند که این نهادها از میان خانه‌های مسکونی دور شود.

این در حالی است که عبدالرئوف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان گفته است، برای کاهش تلفات افراد ملکی، انتقال این قرارگاه‌ها و مهمان‌خانه‌های نیروهای خارجی به ساحات غیرمسکونی، گزینه‌ی خوبی است.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت امورداخله افغانستان نیز در این مورد تأکید کرده که این وزارت در نظر دارد تا برای بیرون رفت از این چالش، دست به کار شود.

۲۶ / جدی ۱۳۹۷

مشاور امنیت ملی: در افغانستان اجماع کامل برای صلح وجود دارد

مشاور امنیت ملی افغانستان در دیدار با نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، تاکید کرده است که در این کشور اجماع کامل برای آوردن صلح وجود دارد.

nsa

داکتر حمدالله محب امروز چهارشنبه (۲۶ جدی) در دیدار با زلمی خلیلزاد، از نقش سازنده ایالات متحده امریکا برای تسهیل روند گفتگوهای مستقیم حکومت افغانستان با طالبان و از تلاش‌های او در این راستا قدردانی نموده و تاکید کرده که در افغانستان اجماع کامل برای آوردن صلح وجود دارد.

وی در ادامه افزوده است “در حال حاضر قدرت و ظرفیت نظامی قوای امنیتی و دفاعی افغانستان جایگاه‌اش را در حفاظت و حراست از ارزش‌ها و منافع ملی کشور ثابت ساخته است”.

زلمی خلیل‌زاد نیز در این دیدار اطمینان داده که “مردم و دولت ایالات متحده امریکا در کنار مردم و دولت افغانستان بوده و در این راستا به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد”.

۲۶ / جدی ۱۳۹۷

تعهد ایتالیا بر ادامه همکاری‌های نظامی با ارتش افغانستان

سفیر ایتالیا مقیم کابل از ادامه تعهد این کشور بر ادامه همکاری نظامی با ارتش افغانستان خبر داده است.

mod 3

در یک خبرنامه وزارت دفاع ملی آمده است، در این ملاقات هر دو جانب پیرامون گسترش روابط دوجانبه و ادامه همکاری‌های نظامی در جهت پیشبرد تعلیم و تربیت منسوبان اردوی ملی، صحبت نمودند.

سفیر ایتالیا اطمینان داده که کشورش در قسمت ادامه همکاری‌های نظامی و پیشبرد تعلیم و تربیت منسوبین اردوی ملی، متعهد است.