برای بیش از ۳۰ هزار زن نیازمند باغچه خانگی ساخته شده است |
برای بیش از ۳۰ هزار زن نیازمند باغچه خانگی ساخته شده است

بازتاب خبرهای 22 جدی

Image Title
۲۲ / جدی ۱۳۹۷

برای بیش از ۳۰ هزار زن نیازمند باغچه خانگی ساخته شده است

وزارتِ زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان اعلام کرده است که برای تقویتِ اقتصادِ خانم‌های تهی‌دست و رشدِ مصونیتِ غذایی در میانِ خانواده‌ها، در سالِ ۱۳۹۷، برنامه‌های حمایتی مختلف را اجرا کرده است.

اکبر رسمتی، سخنگوی این وزارت تاکید دارد که این برنامه‌های حمایتی که شامل ساختِ سبزخانه‌ها، باغچه‌های خانگی، مرکزهای پروسس سبزی و توزیع وسایل کاری می‌شود، هزاران خانواده‌ی فقیر را زیرِ پوشش قرار داده است. به گفته‌ی او در جریان سال جاری خورشیدی، ۳۰ هزار و ۳۰۵ باغچه‌ی خانگی به ۳۰ هزار و ۳۰۵ خانم ساخته شده است.

woman in afg

سخنگوی این وزارت هم‌چنان تاکید دارد که « ۸۰۰ بُزِ شیری به ۴۰۰ خانم در ولایت‌های کابل، ارزگان، پکتیا و کنر توزیع گردید، ۶۰۰ صندوقِ زنبور عسل، برای ۳۰۰ خانم و ۱۱۰ گاو شیری به ۱۱۰ خانم کمک صورت گرفت، به ۸۰۰ خانم ۲۱ نوع وسیله‌ی پروسسِ موادِ غذایی فراهم شد.»

به گفته‌ی مسوولان وزارت زراعت و مالداری افغانستان در سال مالی ۱۳۹۷ هم‌چنان، کارِ ساختِ یک‌هزار و ۳۰ سبزخانه‌ی کوچک، برای یک‌هزار و ۳۰ خانمِ فقیر، در سال مالی ۱۳۹۷ تکمیل گردید و ۱۴ مرکزِ پروسسِ موادِ غذایی برای خانم‌ها فعال شد.

اکبر رستمی گفت که وزارت زاراعت با عملی کردن برنامه‌های مختلف حمایتی، در پی نهادینه‌سازی مصونیتِ غذایی از دسترخوانِ تهی‌دستان تا سطح ملی است و در این بخش، به خاطر پایدارسازی این تلاش‌ها، به حمایت و ظرفیت‌سازی در میان بانوان تمرکز کرده است.

۲۲ / جدی ۱۳۹۷

حمله مهاجمان مسلح به حوزه ششم امنیتی پولیس شهر هرات

ساعت هفت امشب گروهی از مهاجمان با ورود به حوزه ششم امنیتی پولیس در شهر هرات، اقدام به تیراندازی ودرگیری با نیروهای امنیتی کرده‌اند.

سخنگوی والی هرات با تأیید این حمله گروهی به خبرنامه، هرچند می‌گوید تعداد دقیق مهاجمان مشخص نشده، اما خاطرنشان می‌کند که یک مهاجم از پای درآمده ‌است.

police-1

جیلانی فرهاد کشته شدن ۱ پولیس و زخمی شدن چند تن دیگر را در این حمله تأیید کرده است.

اما مسوولان شفاخانه هرات به تلویزیون یک گفته‌اند که تاکنون دو جسد از این رویداد به این شفاخانه منتقل شده است.

هنوز هویت دقیق مهاجمان مشخص نشده و گزارش‌ها حاکی از ادامه درگیری‌ها است.

۲۲ / جدی ۱۳۹۷

وزارت داخله برای فهرست 16 نفری تحت تعقیب ضرب‌الاجل تعیین کرد

وزارت امور داخله افغانستان در یک اعلامیه‌ای، برای افراد شامل فهرست شانزده نفری ضرب‌الاجل تعیین کرده و تاکید کرد که اگر آنان در زمان تعیین شده خودشان را به پولیس تسلیم نکنند، ممنوع‌الخروج اعلام می‌شوند.

moi 16

این وزارت در اعلامیه گفته است: «اگر تا ۲۴ ساعت دیگر افراد باقی مانده شامل لست ۱۶ نفری، خود به پولیس و بطور مشخص به ریاست عمومی مبارزه با جرایم وزارت امورداخله مراجعه نکنند، حساب های بانکی شان مسدود و ممنوع خروج می‌شوند.»

وزارت امور داخله افغانستان هم‌چنان تاکید کرده است که تا ۴۸ ساعت دیگر فهرست سومی از مجرمان تحت تعقیب این وزارت نیز نشر می‌گردد.

۲۲ / جدی ۱۳۹۷

وزارت فواید عامه: کار سرک میدان هوایی قندهار 97 درصد تکمیل شده است

مسوولان وزارت فواید عامه افغانستان می‌گویند که کار سرک میدان هوایی قندهار به زودی تکمیل می‌شود.

در یک اعلامیه‌ای که از سوی این وزارت منتشر شده، آمده است که کار ساختمان سرک میدان هوایی قندهار ۹۷ درصد به پیش رفته است.

kandahar

در این اعلامیه آمده است که سرک مذکور از میدان هوایی قندهار آغاز شده و تا دو راهی کابل امتداد می‌یابد. به گفته‌ی مسوولان وزارت فواید عامه این جاده دارای ۱۶٫۴۲۰ کیلومتر طول و ۷۰ متر عرض می‌باشد.

این پروژه به هزینه ۲ میلیارد افغانی با یک شرکت ساختمانی خصوصی قرارداد گردیده، که از سوی حکومت افغانستان تمویل می‌گردد.

۲۲ / جدی ۱۳۹۷

کشته‌شدن 25 هراس‌افگن در نقاط مختلف کشور

مقامات امنیتی از کشته‌شدن ۲۵ هراس افگن در ۱۱ ولایت افغانستان خبر داده‌اند.

mod gha

وزارت دفاع ملی در یک خبرنامه گفته است، ه در نتیجه عملیات‌های تهاجمی و پاکسازی به حمایت نیروهای هوایی در ولایت‌های ولایات ننگرهار، کاپیسا، میدان وردک، خوست، غزنی، ارزگان، فراه، بادغیس، فاریاب، نیمروز و هلمند، ۲۵ هراس‌افگن کشته و ۱۸ تن دیگر زخمی شده‌اند.

در این عملیات‌ها  ۳ فرد مشکوک نیز دستگیر و یک مقدار سلاح و مهمات منهدم شده است.