افغانستان خطرناک‌ترین کشور برای خبرنگاران؛ ۹ نکته‌ی مهم از گزارش سال ۲۰۱۸ کمیته مصونیت خبرنگاران

افغانستان خطرناک‌ترین کشور برای خبرنگاران؛ ۹ نکته‌ی مهم از گزارش سال ۲۰۱۸ کمیته مصونیت خبرنگاران

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۲۰ / جدی ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان امروز پنج‌شنبه(۲۰ جدی) گزارش سال ۲۰۱۸ میلادی خود را در مورد چگونگی وضعیت خبرنگاران، رسانه‌ها و آزادی بیان در کابل منتشر کرد. بر اساس یافته‌های این کمیته، وضعیت کار خبرنگاری و خشونت‌ها در مقابل خبرنگاران باعث شده که افغانستان در صدر فهرست کشورهای خطرناک برای کار خبرنگاری باقی بماند. سال ۲۰۱۸ دومین سالی است افغانستان در فهرست این کشور‌ها قرار می‌گیرد.

۹ نکته مهم این گزارش در زیر ذکر گردیده‌ است:

خشونت علیه خبرنگاران

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۸ مجموعا ۱۲۱ مورد خشونت علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای ثبت شده که شامل قضایای قتل، مجروحیت، تهدید، بازداشت‌های مؤقت، اختطاف و سایر موارد می‌باشد.

قتل خبرنگاران

در این سال در مجموع ۱۷ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای به قتل رسیده که این رقم یک‌بار دیگر افغانستان را در صدر فهرست کشورهای خطرناک برای کار خبرنگاری قرار می‌دهد.

آمار خشونت‌ها

در کنار ۱۷ مورد قتل، کمیته مصونیت خبرنگاران ۱۵ مورد مجروحیت، ۲۱ مورد لت و کوب، ۳۸ مورد تهدید، ۲۳ مورد توهین و بدرفتاری، یک مورد اخراج توأم با بدرفتاری، ۵ مورد بازداشت‌های مؤقت و یک مورد اختطاف را ثبت نموده است.

در این سال در مجموع 17 خبرنگار و کارمند رسانه‌ای به قتل رسیده است

در این سال در مجموع ۱۷ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای به قتل رسیده است

داعش و طالبان؛ مسئول ۱۵ مورد قتل

این کمیته در گزارش خود از ۱۵ درصد کاهش در آمار قتل خبرنگاران در سال ۲۰۱۸  میلادی نیز یادآور شده‌ است؛ در حالی که سال ۲۰۱۷، ۲۰ مورد قتل خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای را ثبت نموده بود. از میان این ۱۷ مورد قتل، گروه طالبان و داعش مسئولیت ۱۵ مورد آن‌را به عهده داشته و مسولیت ۲ مورد دیگر به عهده افراد ناشناس می‌باشد.

کاهش ۲۰ درصدی در آمار خشونت

آمار خشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۸، ۱۲۱ مورد ثبت شده که کاهش ۲۸ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۷  نشان می‌دهد. در سال ۲۰۱۷، کمیته مصونیت خبرنگاران ۱۶۹ قضیه خشونت علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای را ثبت نموده بود.

۴۴  مورد خشونت توسط حکومت افغانستان

همانند سال ۲۰۱۷، گروه داعش و طالبان مسئول بیشترین موارد خشونت، ۵۰ قضیه علیه خبرنگاران می‌باشند. حکومت افغانستان در رده دوم قرار گرفته و مسولیت ۴۴  قضیه را به عهده دارد. به همین ترتیب، افراد ناشناس در رده سوم قرار گرفته و مسوول ۱۶ قضیه می‌باشند. زورمندان مسوول ۶  قضیه بوده و مسئولان رسانه‌ها مسوولیت ۵ مورد بدرفتاری را به عهده دارند.

۱۱ مورد خشونت زنان

۱۱ مورد از میان ۱۲۱ مورد خشونت علیه خبرنگاران، علیه زنان اعمال گردیده است.

مصونیت کاری خبرنگاران

بر اساس گزارش کمیته مصونیت خبرنگاران، اکثر رسانه‌ها تدابیر منظم امنیتی به خاطر مصونیت دفتر و کارمندان خود ندارند. در ضمن با در نظرداشت تغییر ماهیت تهدید، اقدامات لازم از جانب حکومت به خاطر کاهش آسیب‌پذیری خبرنگاران هنگام پوشش واقعات تروریستی و موارد دیگری که گروه‌های خبرنگاران در ساحه به خاطر پوشش واقعه تجمع می‌نمایند، اجرایی نشده است.

بر اساس گزارش کمیته مصونیت خبرنگاران، اکثر رسانه‌ها تدابیر منظم امنیتی به خاطر مصونیت دفتر و کارمندان خود ندارند

بر اساس گزارش کمیته مصونیت خبرنگاران، اکثر رسانه‌ها تدابیر منظم امنیتی به خاطر مصونیت دفتر و کارمندان خود ندارند

۵۷ رسانه تازه تأسیس در افغانستان

در سال ۲۰۱۸ ، در مجموع ۳۴ رسانه به دلایل مختلف از فعالیت باز مانده و ۵۷ رسانه جدیدا تأسیس گردیده‌اند.

از میان ۳۴ رسانه‌ای که از فعالیت بازمانده‌اند، ۴ آن تلویزیون، ۱۰ رادیو، ۱۸ رسانه چاپی و ۲ رسانه آنلاین می‌باشد. از ۵۷ رسانه‌ای که تازه آغاز به فعالیت نموده‌اند، ۱۳ تلویزیون ، ۱۳ رادیو، ۲۵ رسانه چاپی و ۶ رسانه آنلاین می‌باشد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید