اتمر: کمیسیون انتخابات تحت فشار حکومت انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق می‌اندازد

بازتاب خبرهای 6 جدی

۶ / جدی ۱۳۹۷

اتمر: کمیسیون انتخابات تحت فشار حکومت انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق می‌اندازد

مشاور پیشین امنیت ملی رییس‌جمهور افغانستان از به تعویق انداختن تاریخ انتخابات ریاست جمهوری این کشور توسط کمیسیون انتخابات، تحت فشار دولت انتقاد می‌کند.

دفتر مطوعاتی محمدحنیف اتمر در یک اعلامیه گفته است: “قرار معلوم کمیسیون انتخابات تحت فشار حکومت در نظر دارد تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق اندازد. این امر در مخالفت صریح با فقره‌های ۲ و ۳ ماده ۶۱ قانون اساسی و احکام مواد ۴۷ و ۷۱ قانون انتخابات قرار دارد وکشور را به سمت بحران می‌برد”.

این اعلامیه اعمال فشار سیاسی بالای کمیسیون و تأخیر در انتخابات را غیرقانونی و قابل پذیرش ندانسته است.

atmar

همچنان در این اعلامیه تصریح شده که دلیل کمیسیون انتخابات در مورد تأخیر برگزاری انتخابات مبنی بر عدم مراجعه کاندیدان برای ثبت‌نام، ناموجه و غیرقابل قبول است.

دفتر مطبوعاتی آقای اتمر بیان کرده است: “ما این تأخیر را آغاز مهندسی پروسۀ انتخابات از جانب حکومت دانسته و نگرانی شدید خود را ابراز می‌کنیم”.

در ادامه تذکر یافته است که با توجه به این واقعیت که مداخلات و مهندسی حکومت، برگزاری انتخابات پارلمانی را به بحران کشاند، هر نوع دخالت حکومت در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بحران عمیق‌تر و گسترده‌تری را در کشور ایجاد خواهد کرد. مطابق ماده ۶۱ قانون اساسی میعاد کار حکومت فعلی در پایان جوزای ۱۳۹۸ به پایان می‌رسد، بنابراین تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، باعث بحران مشروعیت حقوقی و سیاسی می‌گردد.

دفتر مطبوعاتی آقای اتمر برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه، از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته است که در تدویر انتخابات، استقلال و بی‌طرفی خود را حفظ نموده، اقدامات همه جانبه را در هماهنگی و مشوره با کاندیدان، احزاب و جریان های سیاسی انجام داده و از تصامیم پشت پرده و یک‌جانبه جدا امتناع ورزد.

در این اعلامیه از جامعه جهانی نیز خواسته شده که از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری طبق تقویم اعلام شده و تطبیق اصلاحات انتخاباتی حمایت نمایند.

۶ / جدی ۱۳۹۷

شش جدی؛ ۳۹مین سالروز تجاوز اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان

امروز ۶ جدی، برابر با ۳۹مین سالروز تجاوز نظامی اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان است. حکومت افغانستان می‌گوید که بحران کنونی در این کشور، به نوعی از چنین روزی سرچشمه گرفته است.

فریدون خوزون، معاون سخنگوی ریاست اجرایی حکومت افغانستان در مورد این روز به رادیو آزادی گفته است: “این بدترین، تاریک‌ترین و روز خونین در تاریخ افغانستان است، متأسفانه افغانستان به علت تجاوز شوروی وقت، خسارات زیاد مالی و معنوی را متقبل شد که هنوز نیز حس می‌شود”.

Soviet Union afg

به گفته وی، بحران جاری در افغانستان نیز از همین روز سرچشمه می‌گیرد و تا هنوز نیز افغان‌ها به همین علت رنج می‌برند و قربانی می‌دهند.

۳۹ سال پیش از امروز، در ۶ جدی سال ۱۳۵۸، حدود ۲۵ هزار سرباز اتحاد جماهیر شوروی که با سلاح و تجهیزات پیشرفته مجهز بودند، به افغانستان حمله کردند. بنابر شواهد تاریخی، تعداد این نیروها بعدا به حدود ۱۵۰ هزار تن افزایش یافت.

بر اساس گزارش‌ها، قشون سرخ به خواست ببرک کارمل بر افغانستان تجاوز کرد و به دنبال آن، حفیظ‌الله امین کشته شد و او روی کار آمد.

نیروهای شوروی سابق بیش از ۹ سال در افغانستان باقی ماندند، در این مدت صدها هزار افغان کشته و زخمی شدند و میلیون‌ها تن دیگر مجبور به ترک این کشور گردیدند. ارتش سرخ شوروی با مقاومت شدید مردم افغانستان روبه‌رو گردید و در نهایت، در ۲۶ دلو سال ۱۳۶۷ هجری خورشیدی، مجبور به ترک این کشور شد.

۶ / جدی ۱۳۹۷

معرفی حلیم فدایی به عنوان والی ولایت خوست

ریاست جمهوری افغانستان محمد حلیم فدایی را به عنوان والی ولایت خوست معرفی کرده است.

اداره مستقل ارگان‌های محلی می‌گوید که آقای فدایی به اساس حکم محمد اشرف غنی به عنوان والی جدید ولایت خوست مقرر شده است.

halim fadayi

آقای فدایی پیش از این به عنوان والیان ولایت‌های میدان وردک و لوگر ایفای وظیفه کرده است.

این در حالی است که پیش از این حکم خان حبیبی، به عنوان والی خوست فعالیت می‌کرد.

۶ / جدی ۱۳۹۷

رسانه‌های پاکستانی: اسلام‌آباد طالبان را متقاعد کرده با حکومت افغانستان گفتگو کند

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که اسلام‌آباد گروه طالبان را متقاعد کرده با حکومت افغانستان به صورت مستقیم گفتگو کند.

روزنامه دی‌نیشن پاکستان از قول مقام‌های ارشد این کشور نوشته است، اسلام‌آباد حکومت افغانستان و گروه طالبان را متقاعد کرده که با هم بنشینند و در آینده نزدیک روی شرایط‌شان برای رسیدن به صلح، به گونه مستقیم رایزنی کنند.

tailban

این در حالی است که حکومت افغانستان هم می‌گوید که پیشرفت‌هایی برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صورت گرفته است.

قرار شده چهارمین دور گفتگوهای مستقیم امریکا با طالبان در شهر جده عربستان برگزار شود. حکومت افغانستان می‌گوید که کمیته گفتگوکننده خود را همانند نشست ابوظبی، به نشست جده نیز خواهد فرستاد.

۶ / جدی ۱۳۹۷

غنی: اگر دشمن فکر می‌کند می‌تواند افغانستان را به گذشته ببرد، اشتباه می‌کند

رییس‌جمهور افغانستان از در سخنانی در برنامه کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی این کشور گفته که راه حل جنگ نیست و اگر دشمن فکر می‌کند می‌تواند افغانستان را به گذشته ببرد، اشتباه می‌کند.

محمد اشرف غنی که امروز پنج‌شنبه(۶ جدی) در برنامه کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی صحبت می‌کرد، گفت: می‌گفتند که تغییر فرهنگ اداری ممکن نیست، امروز شما نشان دادید که این فرهنگ نه تنها قابل تغییر است بلکه با سرعت به پیش می‌رود.”

Ashraf Ghani

وی افزود، می‌گفتند که افغانستان در قرن شانزده است، ولی جوانان ما در قرن بیست و یکم قرار دارند؛ کسانی که این ادعا را داشتند، خودشان در قرن شانزده به سر می‌برند.

غنی در ادامه خاطرناشن کرد که می‌گفتند که زن و مرد افغانستان نمی‌توانند هم‌گام شوند، ولی امروز می‌بینید زن و مرد افغانستان با درک فرهنگ عظیم اسلامی خود، با اراده راسخ و هم‌گام حرکت می‌کنند.

رئیس‌جمهور با بیان این‌که که فرهنگ ما فرهنگ پذیرش است،  تأکید نمود: هر زبان ما نقطه قوت ماست. ما وصل می‌خواهیم، نه فصل”.

وی همچنان تاکید کرد که شهادت به یک فرهنگ هفته‌وار در افغانستان تبدیل شده و اگر دشمن فکر می‌کند می‌تواند افغانستان را به گذشته ببرد، اشتباه می‌کند.

اشرف غنی همچنان افزود: “تصمیم‌گیرنده مردم افغانستان است و تغییر در حکومت‌داری خارج از قانون اساسی نه قابل قبول ما است، نه امکان پذیر و نه شدنی است. این را ما به شدت رد می‌کنیم؛ مردم افغانستان تصمیم‌گیرنده اصلی استند”.