هیات مجلس سنا خرید و فروش کودکان بیجاشده را در ولایت هرات بررسی می‌کند |
هیات مجلس سنا خرید و فروش کودکان بیجاشده را در ولایت هرات بررسی می‌کند

بازتاب خبرهای 1 جدی

Image Title
۱ / جدی ۱۳۹۷

هیات مجلس سنا خرید و فروش کودکان بیجاشده را در ولایت هرات بررسی می‌کند

مسوولین محلی ولایت هرات از بررسی گزارش‌های خرید و فروش کودکان خانواده‌های بیجاشده در این ولایت توسط یک هیأت مجلس سنا خبر داده‌اند.

دفتر مطبوعاتی مقام ولایت هرات در یک اعلامیه گفته است، محمد حنیف حنیفی، رئیس کمیسیون سمع شکایات مجلس سنا در رأس یک هیأت به ولایت هرات سفر نموده و وضعیت مهاجرین و آوارگان داخلی را به گونه همه‌جانبه بررسی می‌کنند.

herat parlimant

سرپرست ولایت هرات در دیدار با این هیأت گفته است که موج عظیمی از بیجاشدگان داخلی به هرات آواره شده‌اند، ولی تراکم آوارگان در یک منطقه و نبود امکانات کافی، سبب بروز برخی مشکلات شده است.

مسوولان کمیته ولایتی حالات اضطرار در ولایت هرات می‌گویند، در جریان یک سال اخیر نزدیک به ۱۰۰ هزار تن از باشندگان ولایات غور و بادغیس که شامل ۲۸ هزار خانواده می‌باشند، به هرات آواره شده‌اند.

۱ / جدی ۱۳۹۷

فوری/ 3 زخمی در انفجار یک ماین مقناطیسی در شمال شهر کابل

انفجار یک ماین مقناطیسی در یک موتر نوع رنجر وزارت داخله افغانستان در کابل، تلفاتی در پی داشته است.

این انفجار در یک موتر نوع رنجر سفید مربوط ریاست جرایم جنایی وزارت داخله، در حصه اول خیرخانه از مربوطات حوزه ۱۱ امنیتی شهر کابل صورت گرفته است.

Breaking-3-1-3

بصیر مجاهد، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل با تأیید این انفجار به خبرنامه گفت، در این رویداد تنها سه نفر ملکی زخمی شده‌اند و به نیروهای امنیتی آسیبی نرسیده است.

به گفته آقای مجاهد، ماین مقناطیسی در عقب رنجر وزارت داخله جاسازی شده بوده است.

۱ / جدی ۱۳۹۷

وزیر داخله افغانستان: خروج 7 هزار نیروی امریکایی شایعه رسانه‌هاست

وزیر داخله افغانستان تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا برای بیرون کردن ۷ هزار تن از نیروهای این کشور در افغانستان را شایعه رسانه‌ها می‌خواند.

ویس احمد برمک به تلویزیون یک گفته که گزارش‌ها در مورد تصمیم ترامپ برای بیرون‌کردن سربازان امریکایی از افغانستان شایعه‌ی پخش‌شده از سوی رسانه‌ها است و بر ادامه‌ی مشارکت و همکاری جامعه‌ی جهانی با افغانستان تاکید ورزید.

Wais barmak

با آن‌که آقای برمک از توانمند شدن نیروهای امنیتی افغانستان سخن زد، اما بر نیازمندی به تداوم کمک‌ها و مشارکت جامعه جهانی با افغانستان تاکید ورزید.

این در حالی است که اگر ریاست جمهوری افغانستان گفته که بیرون شدن سربازان امریکایی، تاثیری بر وضعیت امنیتی این کشور نخواهد داشت.

بر بنیاد گزارش رسانه‌های امریکایی، دونالد ترمپ روند بیرون شدن هفت هزار سرباز امریکایی را تا چند هفته دیگر از افغانستان آغاز خواهد کرد.

۱ / جدی ۱۳۹۷

خودکشی یک بانوی جوان با خوردن داروی مرگ موش در ولایت سرپل

گزارش محلی از ولایت سرپل حاکی از خودکشی یک بانوی جوان به وسیله خوردن داروی مرگ موش است.

عبدالقیوم باقی‌زوی، فرمانده پولیس سرپل ولایت هرات با تأیید این رویداد به آریانانیوز گفته است که هنوز علت خودکشی این بانو روشن نیست و کسی نیز در پیوند به این قضیه بازداشت نشده است.

body

اما ریاست امور زنان ولایت سرپل می‌گوید که این بانو پس از مشاجره لفظی با نامزدش که در کشور ترکیه به سر می‌برد، اقدام به خودکشی کرده است.

به گزارش این ریاست، از آغاز سال روان تاکنون بیش از ۶۰ قضیه خشونت در این ریاست ثبت شده است.

۱ / جدی ۱۳۹۷

صادرات 800 تن جلغوزه افغانستان از طریق دهلیز هوایی به چین در یک و نیم ماه

مشاور اقتصادی رییس‌جمهور افغانستان از صادر شدن ۸۰۰ تن جلغوزه در حدود یک و نیم ماه گذشته به چین خبر داده است.

اجمل احمدی در توییتر خود نگاشته است: “در حدود یک‌ونیم ماه از آغاز فعالیت دهلیز هوایی افغانستان ـ چین، ۸۰۰ تُن جلغوزه طی ۴۰ پرواز از کابل به شانگهای صادر شده است.”

air-corridor

وی در ادامه گفته که در حال حاضر هفته‌ای ۶ پرواز به چین صورت می‌گیرد و قرار است این پروازها به ۱۰ مرتبه در هفته افزایش یابد.

احمدی در ادامه افزوده که در مجموع تاکنون از طریق دهلیزهای هوایی ۵ هزار تُن کالا طی ۳۷۲ پرواز به آسیا، اروپا و خاورمیانه صادر شده است.

۱ / جدی ۱۳۹۷

امضای قرارداد خریداری سامان‌آلات طبی میان وزارت صحت‌عامه افغانستان و بانک انکشافی آلمان

مقامات وزارت صحت عامه افغانستان از امضاء قرارداد خریداری سامان‌آلات طبی با بانک انکشافی آلمان خبر داده‌اند.

بر اساس یک اعلامیه این وزارت، داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان امروز شنبه(۱ جدی) قراردادی را در پیوند به خریداری سامان‌آلات طبی برای شفاخانه ۳۶۰ بستر ابوعلی سینای بلخی ولایت بلخ، با آقای همایون علمی، نماینده بانک انکشافی آلمان در کابل امضا کرده است.

moph

به گفته آقای فیروز، هزینه این قرارداد به ارزش ۱ میلیون و ۶ صد هزار دالر است که از سوی کشور آلمان پرداخت می‌شود.

شفاخانه ابوعلی سینای بلخی در پنج طبقه به گونه معیاری در شهر مزارشریف ساخته شده است.