پس از دیدار با رهبران پاکستان؛ زلمی خلیل‌زاد وارد کابل شده است |
پس از دیدار با رهبران پاکستان؛ زلمی خلیل‌زاد وارد کابل شده است

بازتاب خبرهای 28 قوس

Image Title
۲۸ / قوس ۱۳۹۷

پس از دیدار با رهبران پاکستان؛ زلمی خلیل‌زاد وارد کابل شده است

با پایان سومین روز گفتگوهای صلح امریکا با طالبان در ابوظبی، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، پس از سفر به اسلام‌آباد و گفتگو پیرامون نشست ابوظبی، به کابل آمده است.

سفارت امریکا در کابل در یک خبرنامه می‌گوید که آقای خلیلزاد به کار رسیده و با رهبران افغانستان پیرامون سفرهایش درباره صلح، دیدار و گفتگو خواهد کرد.

kalilzad in kabul

این در حالی است که آقای خلیلزاد امروز در صفحه توییترش نگاشته است که ملاقات‌های او با نمایندگان افغانستان و شرکای بین‌المللی در مورد گفتگوهای بین‌الافغانی برای پایان بحران در این کشور، سازنده بوده است.

ارتش پاکستان گزارش داده که آقای خلیل‌زاد در سفر به اسلام‌آباد، عصر امروز چهارشنبه(۲۸ قوس) با قمر جاوید بجوا، رییس ستاد ارتش پاکستان نیز در مورد امنیت منطقه و صلح افغانستان گفتگو کرده است.

در همین حال، خبرگزاری امارت متحده عربی گفته است که گفتگوهای صلح سه روزه در ابوظبی نتایج قابل ملاحظه‌ای داشته که برای همه طرف‌های علاقمند، مثبت ارزیابی می‌شود. در این گفتگوها، کشورهای عربستان سعودی و پاکستان نیز اشتراک داشتند و دور بعدی آن نیز در ابوظبی برگزار خواهد شد تا روند صلح افغانستان تحقق پیدا کند.

۲۸ / قوس ۱۳۹۷

تعهد کانادا به ادامه حمایت مالی و تخنیکی از وزارت صحت عامه افغانستان

سفیر کانادا در کابل از ادامه حمایت‌های مالی و تخنیکی این کشور به وزارت صحت عامه افغانستان خبر داده است.

moph

سفیر کانادا در افغانستان در دیدار امروز چهارشنبه(۲۲۸ قوس) با داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه، تأکید کرد که این کشور مانند گذشته بخش صحت افغانستان را حمایت مالی و تخنیکی می‌کند.

در این دیدار وزیر صحت عامه افغانستان از کمک‌های کشور کانادا در افغانستان ابراز قدردانی کرده، خواهان همکاری بیشتر کانادا شده است.

۲۸ / قوس ۱۳۹۷

دادستانی کل افغانستان: نظام‌الدین قیصاری با یک ضمانت معتبر می‌تواند آزاد شود

سخنگوی دادستانی کل افغانستان می‌گوید که نظام‌الدین قیصاری با معرفی یک ضامن معتبر می‌تواند از بند امنیت ملی رها گردد، اما ممنوع‌الخروج خواهد بود.

جمشید رسولی به رسانه‌ها گفته است که که قیصاری در بند امنیت ملی قرار دارد و امنیت ملی به دلیل این‌که پرونده او زمان گیر است، به اداره دادستانی کل گفته است که برای رهایی قیصاری، یک ضمانت معتبر نیاز است.

qausari

رسولی اظهار داشت: رهایی آقای قیصاری مشروط به این می‌باشد که درکنار ضمانت معتبر، او ممنوع‌الخروج است و وظیفه‌اش در حالت تعلیق قرار دارد و همچنان در کابل باقی می‌ماند تا هر روز برای بررسی پرونده‌اش به دادگاه حاضر شود.

به گفته وی، قیصاری در حال حاضر به دنبال یک ضمانت معتبر است.

نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پیشین پولیس ولسوالی قیصار ولایت فاریاب و از افراد نزدیک به جنرال دوستم است که شش ماه پیش همراه با ۲۵ تن از افرادش از سوی نیروهای ویژه ارتش بازداشت شدند.

۲۸ / قوس ۱۳۹۷

کمک نقدی به ۱۷۰۰ خانواده بیجاشده در ولایت غزنی

مقام ولایت غزنی از کمک نقدی به یک هزار و ۷۰۰ خانواده بیجاشده در این ولایت خبر داده است.

مقام ولایت غزنی در یک خبرنامه گفته است، ۱۷۰۰ خانواده که به علت ناامنی‌ها، حوادث طبیعی و دلایل دیگر، از مکان‌های اصلی‌شان بیجا شده و یاهم از کشورهای بیرونی عودت نموده‌اند، از سوی ریاست امورمهاجرین این ولایت کمک نقدی دریافت کرده‌اند.

ghazni

بر اساس این خبرنامه، این پول از بودجه وزارت امورمهاجرین کمک شده که مبلغ مجموعی آن، ۲۵ میلیون و ۵۱۸ هزار افغانی است و برای هر خانواده، مبلغ ۱۵۰۰۰ افغانی توزیع می‌شود.

والی غزنی در محفل توزیع این کمک‌ها تاکید کرده که “تمام خانواده‌های بیجاشده سروی شده و از آن جمع، ۱۷۰۰ فامیل مستحق شناخته شده‌اند”.

وی اظهار داشت که توزیع زمین و ایجاد یک شهرک دیگر برای عودت‌کنندگان در این ولایت در نظر است و پس از تکمیل مراحل قانونی، عملا آغاز خواهد شد.

۲۸ / قوس ۱۳۹۷

مقام‌های محلی: مشکلات پیش‌آمده در بدخشان با میانجی‌گری هیئت ریاست جمهوری حل گردیده است

دفتر مطبوعاتی ولایت بدخشان از حل مشکلات پیش آمده در این ولایت و اعتراض‌های چند روزه خبر داده است.

دفتر مطبوعاتی مقام ولایت بدخشان در یک خبرنامه گفته است که روز گذشته(سه‌شنبه، ۲۷ قوس) اسدالله فلاح، مولوی محمد جوره طاهری و محمد جان ایشان، مشاورین رییس جمهوری اسلامی افغانستان طی یک‌ کنفرانس خبری در مرکز این ولایت، از حل مشکلات پیش‌آماده چند روز گذشته در بدخشان خبر داده‌اند.

در روزهای گذشته، شماری از باشندگان مرکز ولایت بدخشان در اعتراضی دروازه مقام این ولایت را مسدود کرده و حکومت محلی این ولایت را به ناکارآمدی متهم کردند، اما والی بدخشان این اعتراض‌ها را سازمان‌دهی شده می‌خواند و می‌گوید این تظاهرات پس از آن راه‌اندازی شد که حکومت مانع ساخت و ساز غیرقانونی در شهر کهنه فیض‌آباد توسط افراد زورمند گردید.

badahshan

به دنبال این تنش‌ها، مشاورین ریاست جمهوری برای بررسی این تحولات به ولایت بدخشان رفتند.

این مشاورین در یک نشست خبری در شهر فیض‌آباد اعلام کردند که قضایای چند روز اخیر در ولایت بدخشان را به طور همه‌جانبه و تخنیکی بررسی کرده و هر کس که مقصر شناخته شود، مطابق قانون مجازات خواهد شد.

آقای فلاح در مورد تظاهرات‌های روزهای گذشته در مرکز ولایت بدخشان علیه مسئولین حکومت محلی گفته است: “این موضوع را از نزدیک بررسی کردیم و تمام خواست‌ها و پیشنهاد تظاهرکننده‌گان را شنیدیم به مرکز انتقال خواهیم داد و رییس جمهوری اسلامی افغانستان در مورد تصمیم خواهد گرفت”.

به گفته این مشاور رییس جمهوری افغانستان، طی پنج روز گذشته جریان کار ادارات دولتی در بدخشان مختل‌شده و مردم این ولایت با مشکلات زیادی روبه‌رو بودند که به زودی یک هیئت حقیقت یاب جهت بررسی این قضیه به بدخشان خواهد ‌آمد و بعد از بررسی تخنیکی این جریان، هر کسی که مقصر شناخته شود، با وی برخورد قانونی صورت می‌گیرد.