بررسی تازه ترین مسایل مربوط به گفتگوهای صلح در دیدار عبدالله با سفیر امریکا در کابل

بازتاب خبرهای 27 قوس

۲۷ / قوس ۱۳۹۷

بررسی تازه ترین مسایل مربوط به گفتگوهای صلح در دیدار عبدالله با سفیر امریکا در کابل

ریاست اجرایی حکومت افغانستان از ملاقات دکتورر عبدالله با سفیر ایالات متحده امریکا در کابل خبر داده است.

us af

در یک اعلامیه این ریاست آمده است که در دیدار بعد از ظهر امروز سه شنبه ( ۲۷ قوس) دکتور عبدالله با جان بس، دو طرف درباره مذاکرات صلح، انتخابات پارلمانی، انتخابات ریاست جمهوری و روابط منطقه‌ای افغانستان بحث و تبادل نظر نمودند.

دو طرف در این نشست بر برقراری صلح و امنیت در افغانستان و همکاری همه جانبه کشورهای منطقه برای موفقیت مذاکرات صلح تاکید کردند.

۲۷ / قوس ۱۳۹۷

آغاز روند آزمایشی توزیع بسته‌های برق آفتابی از سوی برنامه‌ی انرژی پایدار در افغانستان

وزارت احیا و انکشاف دهات از آغاز روند آزمایشی توزیع بسته های برق آفتابی از سوی برنامه انرژی پایدار حکومت خبر داده است.

این روند امروز با حضور مجیب الرحمن کریمی، وزیر احیا و انکشاف دهات، محمد گل خلمی، سرپرست وزارت انرژی و آب و رییس بانک توسعه‌ی آسیایی برای افغانستان آغاز شد.

moaaa

وزیر احیا و انکشاف دهات در این مراسم گفت: “ارزش این بسته‌های آزمایشی به بیش از ۱۰۰ هزار دالر می‌رسد و برای هشت خانواده‌ای که از نعمت برق محروم بودند، در ولسوالی چهار آسیاب کابل برق می‌رساند.”

وی در ادامه گفت که پس از نتیجه‌ی موفقیت توزیع این بسته‌ها، این پروسه‌ در دیگر ولایات کشور که رسانیدن برق تولیدی به آن‌ها در آینده‌های نزدیک ممکن نیست، تطبیق خواهد شد.

گفتنی است که در کنار این برنامه، کار سروی توزیع برق در مناطق سرحدی کشور نیز از سوی وزارت احیا و انکشاف دهات جریان دارد. این پروژه برای ۴۶۸ هزار خانواده در ۵۵ ولسوالی ۱۳ ولایت کشور برق آفتابی مهیا خواهد کرد.

۲۷ / قوس ۱۳۹۷

وزارت امور مهاجرین افغانستان: بیشتر از 6.5 میلیون افغان در خارج مهاجر اند

وزیر امورمهاجرین افغانستان از مهاجر بودن بیشتر از ۶٫۵ میلیون تن از شهروندان این کشور در کشورهای بیرونی خبر داده است.

سید حسین عالمی بلخی امروز سه شنبه(۱۸ دسامبر) در محفل تجلیل از روز بین المللی مهاجر افزود، نزدیک به ۳ میلیون پناهنده و ۴ میلیون مهاجر افغان در کشورهای بیرونی زندگی می کنند.

همچنان وی در ادامه گفت، در سال جاری تا اکنون ۸۰۰ هزار عودت کننده که ۱۶ هزار آن دارای کارت پناهندگی و متباقی افراد عودت کننده فاقد مدرک بودند، به کشور برگشته اند.

afghan-refugees

عالمی بلخی خاطرنشان کرد که در کشور ایران ۸۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی تا اکنون ثبت شده و نیازمند توزیع پاسپورت می باشند. در کشور پاکستان نیز تا اکنون ۳۵۰ هزار پاسپورت توزیع شده و متباقی مهاجرین منتظر پاسپورت می باشند.

بلخی در ادامه بیان داشت که در سال جاری افغانستان (۶۵۰۰۰۰) هزار بیجاشده داخلی ناشی از جنگ و خشکسالی داشته و بخش عمده آن در هرات و بادغیس مستقر هستند. انتقال بیجا شدگان به محلات اصلی شان همچنان ادامه داشته و تعدادی زیادی از ولایت هرات به محلات اصلی شان متقل شده است. وی گفت در زمستان سال جاری (۸۴) هزار فامیل بیجا شده را در حال توزیع کمک بوده و (۲۸) هزار فامیل دیگر در معرض آسیب پزیری بوده و نیازمند جدی به کمک دارند.

وزیر امور مهاجرین یکی از چالش های این وزارت را مهاجرت های غیر منظم و قاچاقی یاد نموده است.

۲۷ / قوس ۱۳۹۷

وزیر زنان افغانستان بار دیگر گزارش ممنوعیت نگاه مرد به زن را محکوم کرد

وزیر امورزنان افغانستان در هشتاد و یکمین جلسه کمیسیون عالی منع خشونت علیه زن در تالار کنفرانس‌های این وزارت، بار دیگر نسبت به پخش گزارشی در مورد ممنوعیت نگاه مرد به سوی زن بیش از ۱۴ ثانیه واکنش نشان داد و پخش چنین گزارشی را غیرحرفه‌ای و تأسف‌آور خواند.

The MOWA condemned the 14 Second

دلبر نظری نشر گزارش تلویزیون شمشاد مبنی بر این‌که هرگاه مردی به سوی زن و دختر بیش از ۱۴ ثانیه نگاه نماید، جریمه خواهد شد را تأسف‌آور دانست و گفت: “برخورد غیرمسلکی و حرفه‌ای رهبری و کارمندان این تلویزیون را محکوم می‌کنم”.

سپوژمی وردک، معین پالیسی و مسلکی وزارت امورزنان نیز نشر این گزارش را بی‌اساس و غیرقانونی گفته، بر پی‌گیری آن از سوی کمیسون بررسی تلخفات رسانه‌ای تأکید نمود.

۲۷ / قوس ۱۳۹۷

تلفات سنگین هراس‌افگنان در نقاط مختلف افغانستان

وزارت دفاع افانستان از تلفات سنگین هراس‌افگنان در نقاط مختلف این کشور خبر داده است.

mod gha

در یک اعلامیه این وزارت آمده است که در نتیجه عملیات تهاجمی و پاکسازی با حمایت نیروهای هوایی در ولایات ننگرهار، لغمان، خوست، لوگر، پکتیا، پکتیکا، ارزگان، قندهار، فراه، فاریاب، بدخشان و هلمند، ۸۲ هراس‌افگن کشته و ۱۵ تن زخمی شده‌اند.

در این عملیات‌ها، ۲ هراس‌افگن دیگر نیز دستگیر و یک مقدار سلاح و مهمات با مواد انفجاری از بین برده شده است.