شهروندان به کی ها رای دادند؟؛ از ۲۵ ولایت افغانستان تنها ۲ ولایت بیشترین اعضای پیشین مجلس را انتخاب کردند

شهروندان به کی ها رای دادند؟؛ از ۲۵ ولایت افغانستان تنها ۲ ولایت بیشترین اعضای پیشین مجلس را انتخاب کردند

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲۰ / قوس ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تاکنون نتیجه ابتدایی انتخابات پارلمانی را در ۲۵ ولایت این کشور اعلام کرده است. نتایج ابتدایی پنج ولایت اخیر در این فهرست، شام روز دوشنبه (۱۹ قوس) توسط این کمیسیون همگانی شد.

بر اساس این نتایج، غلام‌عباس ابراهیم زاده،‌ عبدالحمید شریفی،‌ احمدشاه رمضان،‌ محمدعلی محقق، علم‌خان آزادی، سید ظاهر مسرور،‌ عبدالخالق، گل‌رحمان همدرد، صیفوره نیازی، فوزیه حمیدی و برشنا ربیع از ولایت بلخ توانسته‌اند به مجلس نمایندگان راه یابند.

همچنان حشمت‌الله آرمان، محمدرسول فاریابی، محمدهاشم خان، سید بابر جمال، سنجر کارگر،‌ محمدانور باشلیق، رنگینه کارگر، شفیقه سخا یولچی و فوزیه رووفی از ولایت فاریاب و محمداسماعیل صدیقی، وفی‌الله افتخار،‌ محمدآصف نبی‌زی و هما احمدی از ولایت لوگر توانسته‌اند بیشترین آرای مردم این دو ولایت را به دست بیاورند.

در ولایت بدخشان، عبدالرووف انعامی، عبدالشکور واقف حکیمی، حجت‌الله خردمند، عبدالولی نیازی، ذبیح‌الله عتیق، فضل عظیم زلمی مجددی، احمدضیا یفتلی،‌ نیلوفر ابراهیمی و صادقه ادیب، برندگان نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی در این ولایت بوده‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تاکنون نتیجه ابتدایی انتخابات پارلمانی را در 25 ولایت این کشور اعلام کرده است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تاکنون نتیجه ابتدایی انتخابات پارلمانی را در ۲۵ ولایت این کشور اعلام کرده است

از ولایت پکتیکا، محمدمیرزا کتوازی، محمدداوود کتوازی،‌ نادرخان کتوازی و هیله مجتبی بیشترین آرای مردم ولایت‌های شان را در نتایج ابتدایی به‌دست آورده اند.

بر اساس جدول زمان‌بندی که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان برای انتخابات پارلمانی این کشور در نظر گرفته بود، قرار بود که نتایج ابتدایی این انتخابات در ولایات به تاریخ دوم قوس سال جاری خورشیدی و نتایج ابتدایی ولایت کابل در دهم ماه قوس اعلام شود. اما کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون نتوانسته است حتا نتایج ابتدایی ولایت‌ها را اعلام کند.

مردم به چه‌کسانی رای‌دادند؟

یافته‌های خبرنامه بر اساس اعلام نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی در ۲۵ ولایت افغانستان نشان می‌دهد که درصدی زیادی از راه‌پیدا کنندگان در این فهرست، چهره‌های جدید اند. طوری که شش ولایت افغانستان کاملا چهره‌های جدیدی را به پارلمان معرفی کرده، در ۱۱ ولایت افغانستان، میزان برندگان چهره‌های جدید دو برابر تعداد چهره سابق پارلمان اند که دوباره به این مجلس راه یافته اند و هم‌چنان در شش ولایت دیگر میزان برندگان چهره‌های جدید برابر با میزان برندگان چهره‌های سابق اند. یافته‌های خبرنامه نشان می‌دهد که تنها در دو ولایت افغانستان از جمله ولایت‌های زابل و پروان تعداد راه‌یافتگان نمایندگان سابق نسبت به چهره‌های جدید بیشتر بوده است.

شش ولایتی با نمایندگان جدید:

لوگر:

هر چهار نماینده لوگر در نتایج ابتدایی چهره‌های جدید هستند که شامل؛ محمد اسماعیل صدیقی، وفی الله افتخار، انجنیر محمدآصف نبی‌زی و هما احمدی می‌شوند.

جوزجان:

نتایج ابتدایی نشان می‌دهد که همه‌ی نماینده‌های ولایت جوزجان برای پارلمان نیز چهره‌های جدید اند. باتور دوستم، بکتاش ایشچی، محمد کریم جوزجانی، عزیزالله الغتی و حلیمه صدف کریمی، پنج عضو جدید پارلمان افغانستان از ولایت جوزجان اند.

باتور دوستم

باتور دوستم جدیدا وارد مجلس نمایندگان شده است

فراه:

فراه نیز از جمله ولایاتی است که چهره‌هایی جدیدی به پارلمان افغانستان معرفی کرده است. همایون شهیدزاده، عبدالستار حسینی، عبدالنصیر فراهی، عبدالجلیل بختور و بلقیس روشن از جمله پنج چهره جدید اند که در نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی، برنده اعلام شده اند.

ارزگان:
نماینده‌های ولایت ارزگان در مجلس نمایندگان، نیز چهره‌های جدید اند که شامل؛ بسم‌الله جان محمد، قدرت‌الله رحیمی و انوشه بارگزی می‌شود.

نورستان:

سهم ولایت نورستان دو نماینده برای مجلس است که هردوی آن در نتایج ابتدایی چهره‌های جدید اند. عبدالله نورستانی و داکتر ذاهده فیضان دو نماینده معرفی شده از ولایت نورستان‌اند.

بادغیس:

نماینده‌های ولایت بادغیس نیز در نتایج ابتدایی که از سوی کمیسیون اعلام شده، همه‌ی آنان چهره‌های جدید اند. ضیاالدین اکازی، عبدالبصیر عثمانی، امیرشاه نایب‌زاده و استاد فریده بیگزاد، چهار نماینده‌ای اند که در نتایج ابتدایی از ولایت بادغیس برنده اعلام شده‌اند.

۱۱ ولایت با بیشترین نماینده جدید:

میدان ورودک: (۳ چهره جدید، ۲ چهره سابق)
چهره‌های جدید: عبدالرحمان وردک، مهدی راسخ، حلیمه عسکری

چهره های سابق: انجنیر حمیده اکبری، عبدالاحمد درانی.

بامیان: ( ۴چهره جدید، ۱چهره سابق)

چهره‌های جدید: محمد رحیم علی‌یار، الحاج ظهیرالدین جان آغا و نیکبخت فهیمی.

چهره‌ی سابق: سید محمد جمال فکوری بهشتی

پکتیکا: ( ۳چهره جدید، ۱ چهره سابق)

چهره‌های جدید: محمد میرزا کتوازی، محمد داوودکتوازی و هیله مجتبی

چهره‌ی سابق: نادرخان کتوازی

خوست: (۳چهره جدید، ۲چهره سابق)

چهره‌های جدید: انجنیر هلمند هلمند، غفار خان، داکتر محمد موسی خاوری

چهره‌های سابق: ساهره شریف و کمال ناصر اصولی

کمال ناصر اصولی

کمال ناصر اصولی برای بار دوم از ولایت خوست به مجلس راه یافت

بدخشان: (۶ چهره جدید، ۴ چهره سابق)
چهره‌های جدید: عبدالشکور واقف حکیمی، حجت الله خردمند، مولوی ذبیح‌الله عتیق، داکتر احمدضیا یفتلی و صادقه ادیب.

چهره‌های سابق: عبدالرووف انعامی، عبدالولی نیازی، فضل عظیم زلمی مجددی و نیلوفر ابراهیمی

تخار: ( ۷چهره جدید، ۲ چهره سابق)

چهره‌های جدید: عبدالله بیگ، محمد عالم ساعی، انجنیر امیرمحمد خاکسار، داکتر سید اشراف‌الدین عینی، غلام سرور سعادت، داکتر حمدالدین یولداش، نظیفه یوسفی‌بیگ.

چهره‌های سابق: رییس عبدالباقی ملک‌زاده و حبیبه دانش.

سمنگان: (۳ چهره جدید، ۱ چهره سابق)
چهره‌های جدید: حیات‌الله سمنگانی، ضیاالدین ضیا، استاد محبوبه رحمت.

چهره‌ی سابق:  مخدوم ابدالله محمدی.

بلخ: ( ۷ چهره جدید، ۴ چهره سابق)

چهره‌های جدید: عبدالحمید شریفی، محمد علی محقق، علم خان آزادی، سید ظاهر مسرور، رییس عبدالخالق، گل رحمان همدرد و فوزیه حمیدی.
چهره‌های سابق: غلام عباس ابراهیم‌زاده، صیفوره نیازی، احمد شاه رمضان و برشنا ربیع.

غلام عباس ابراهیم‌زاده

غلام عباس ابراهیم‌زاده برای بار دوم به مجلس راه یافت

سرپل: (۴ چهره جدید، ۲چهره قدیم)
چهره‌های جدید: محمد اکبر سلطان‌زاده، داکتر اسدالله ایوبی، الحاج حمیدالله بیگ.

چهره‌ی سابق: سید محمد حسن شریفی بلخابی، عزیزه جلیس

غور: (۴ چهره جدید، ۲ چهره سابق)

چهره‌های جدید: عطامحمد دهقان‌پور، گل‌زمان نایب، کرام‌الدین رضازاده و فاطمه کوهستانی

چهره‌های سابق: محمد ابراهیم ملک‌زاده و رقیه نایل

فاریاب: (۶ چهره جدید، ۳ چهره سابق)
چهره های جدید: حشمت‌الله آرمان، محمد رسول فاریابی، سید بابر جمال، سنجر کارگر، محمد انور باشلیق و شفیقه سخا یولچی.

چهره‌های سابق: محمد هاشم خان، رنگینه کارگر و فوزیه رووفی.

شش ولایتی که نصف نمایندگان آن جدید معرفی شده است:

کاپیسا: (۲ چهره جدید، ۲ چهره سابق)
چهره سابق: میرداد نجرابی، محمد اقبال صافی
چهره جدید: میرحیدر افضلی، خدیجه الهام خلیلی

لغمان: ( ۲چهره جدید، ۲ چهره سابق)

چهره‌های جدید: جنرال عبدالمنیر تره‌خیل، محمد رفیع مموزی

چهره‌های سابق: محمد عالم قرار، الحاج زیفنون صافی

 محمد عالم قرار

محمد عالم قرار برای بار دوم به مجلس نمایندگان راه یافت

پنچشیر: (۱ چهره جدید، ۱چهره سابق)
چهره‌ی جدید: حاجی ظل محمد زلمی نوری

چهره‌ی سابق: قاضی راحله سلیم

نیمروز: (۱ چهره جدید، ۱ چهره سابق)

چهره‌ی جدید: گل احمد نورزاد

چهره‌ی سابق: فریده حمیدی

کنرها: (۲چهره جدید، ۲ چهره سابق)

چهره‌های جدید: جاوید ساپی، استاد نعمت‌الله کریاب

چهره‌های سابق: وژمه ساپی و مولوی شهزاده شاهد.

دایکندی: (۳ چهره جدید، ۲ چهره سابق)
چهره‌های جدید: سید محمد داوود ناصری، ریحانه آزاد، علی اکبر جمشیدی

چهره‌های سابق: شیرین محسینی

۲ ولایتی که بیشتر نماینده‌های سابق برنده شده‌اند:

پروان: ( ۲ چهره جدید، ۴ چهره سابق)

جدید: عبدالعزیز همایون هریرود، ظاهر سالنگی

قدیمی: الحاج میررحمان رحمانی، صدیق احمد عثمانی، ذکیه سنگین، سامعه عزیزی سادات

زابل: (۱ چهره جدید، ۲ چهره سابق)

چهره‌ی جدید: حمیدالله توخی
چهره‌های سابق: عبدالقادر قلاتوال و زهران توخی

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان انتخابات

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید