برگزاری نشست وزرای خارجه کشورهای ناتو در محوریت مسائل افغانستان/ طالبان در میدان جنگ پیروز نخواهند شد |
برگزاری نشست وزرای خارجه کشورهای ناتو در محوریت مسائل افغانستان/ طالبان در میدان جنگ پیروز نخواهند شد

بازتاب خبر های 13 قوس

Image Title
۱۳ / قوس ۱۳۹۷

برگزاری نشست وزرای خارجه کشورهای ناتو در محوریت مسائل افغانستان/ طالبان در میدان جنگ پیروز نخواهند شد

نشست دو روزه وزیران خارجه ناتو امروز سه‌شنبه(۱۳ قوس) در شهر بروکسل، با محوریت بررسی تحولات افغانستان آغاز به کار کرده است. در این نشست صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه کشور نیز شرکت کرده است.

در همین حال، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو که امروز سه‌شنبه(۱۳ قوس) پیش از آغاز نشست وزیران خارجه ناتو در مورد افغانستان، در یک نشست خبری سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد که کشورهای عضو ناتو از روند صلح به رهبری افغان‌ها حمایت می‌کنند و همکاری‌شان را با افغانستان ادامه می‌دهند.

NATO chief

دبیرکل ناتو تاکید کرد: «ما پیام واضحی به طالبان می‌فرستیم که آن‌ها هرگز در میدان جنگ پیروز نخواهند شد، از این‌رو باید در میز مذاکره بنشینند و به مذاکرات واقعی صلح با دولت بپیوندند، البته ما از تمام قدرت‌های منطقه شامل روسیه و ایران انتظار داریم که این پروسه صلح را که به رهبری و مالکیت افغان‌هاست حمایت کنند و نقش سازنده بازی کنند».

این در حالی است که استولتنبرگ روز دوشنبه(۱۲ قوس) نیز گفته بود: چالش افغانستان بزرگ است و کشورهای عضو سازمان ناتو پشتیبانی‌شان را از این کشور و نیروهای امنیتی افغان ادامه خواهند داد؛ چون هزینۀ ماندن ناتو در افغانستان به مراتب کمتر از هزینۀ خروج‌ از این کشور است.

۱۳ / قوس ۱۳۹۷

طالبان رانندگان ربوده‌شده موترهای ذغال سنگ در سمنگان را در بدل پول رها کرده‌اند

گزارش‌ها حاکی از آن است که ۱۲۰ راننده و کمک‌راننده ۶۰ موتر ذغال سنگ که در روزهای گذشته از سوی طالبان در ولسوالی دره‌صوف پایین ولایت سمنگان ربوده شده بودند، در بدل پول رها شده‌اند.

آریانا نیوز به نقل از مقام‌های مسئول در ولایت سمنگان گزارش داده که این رانندگان در بدل پول رها شده‌اند.

samangan

این در حالی است که بر اساس این گزارش، رانندگان رها شده می‌گویند که طالبان از آنان تعهد گرفته که ماهانه در بدل هر موتر، هفت هزار افغانی بپردازند.

به گفته آن‌ها، روزانه تا ۲۰۰ موتر ذغال‌سنگ از معدن ذغال سنگ دره‌صوف بارگیری می‌شود.

۱۳ / قوس ۱۳۹۷

آغاز کمپاین وقایه‌ بیماری‌ها و آفت‌های نباتی در ولایت قندز

وزارت زراعت افغانستان از طریق برنامه ملی باغداری در زون شمال شرق، از آغاز کمپاین وقایه و جلوگیری از بروز بیماری‌های نباتی در ولایت قندز خبر داده است.

kunduz

محمدمنیر نیازی، سرپرست ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت قندز گفته است که این کمپاین از ولسوالی علی‌آباد آغاز گردیده و بیش‌ از پنج هزار باغدار، روش‌های همه‌جانبه‌ی تنظیم و کنترول بیماری‌ها و آفت‌های نباتی را به صورت عملی و نظری آموزش می‌بینند.

این کمپاین در روزهای آینده در سراسر ولایت قندز و در مناطقی که تحت پوشش برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت‌ است، تطبیق می‌شود.

۱۳ / قوس ۱۳۹۷

منظوری ۴۴ مورد تدارکاتی به ارزش 11.7 میلیارد افغانی در کمیسیون تدارکات ملی افغانستان

ارگ ریاست جمهوری افغانستان از منظوری ۴۴ پروژه تدارکاتی به ارزش ۱۱٫۷ میلیارد افغانی در جلسه کمیسیون تدارکات ملی خبر داده است.

در یک اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افغانستان در این مورد آمده است، در جلسه کمیسیون تدارکات ملی که شام روز گذشته(دوشنبه، ۱۲ قوس) به ریاست محمد اشرف غنی برگزار شد، ۴۵ مورد تدارکاتی تحت بررسی قرار گرفت که در نتیجه ۴۴ مورد آن به ارزش بیش از ۱۱٫۷ میلیارد افغانی از سوی کمیسیون تدارکات ملی منظور گردید.

قرارداد پروژه ۵ میگاوات برق سولری ولایت غور مربوط وزارت انرژی و آب و همچنان ۱۰ درخواست منظوری اعطای قرارداد پروژۀ اعمار ۱۷ تعمیر لیلیه در ۱۰ ولایت، پروژه اعمار ۲۷ جمنازیوم ورزشی و تالار کنفرانس در ۲۷ ولایت، پروژه اعمار ۳۶ مسجد و سالن فاتحه خوانی در ۳۴ ولایت، پروژه اعمار۱۰۲ انتظارگاه در ۳۴ ولایت و پروژه ترمیم گدام‌های تاریخی ولایت هرات مشمول این موارد تدارکاتی می‌شود.

arg

از سویی هم درخواست منظوری فسخ قرارداد پروژه لات دوم بخش اول سرک دوآب الی مندول ولایت نورستان مربوط وزارت فواید عامه، تصویب و این وزارت مکلف گردید تا پیشنهاد بدیل و گزارش آن را به کمیسیون ارایه نماید.

علاوه بر آن، درخواست منظوری فسخ مراحل تدارکاتی پروژه بلاک طوطی میدان (گاز آمو دریا) و درخواست منظوری آغاز مجدد طی مراحل تدارکاتی پروژه متذکره، درخواست منظوری فسخ قرارداد ۲ قلم چوب بلوط پوست‌دار و چوب ارچه و درخواست منظوری فسخ قرارداد تهیه و تدارک ۷ قلم ملحقات ضرورت قطعات و جزوتام های قول اردوی ۲۰۷ ظفر، از سوی کمیسیون تدارکات ملی منظور گردید.

در همین حال درخواست منظوری تعدیل پنج پروژه پس از بررسی و مداقه مورد تایید کمیسیون تدارکات ملی قرار گرفت.

۱۳ / قوس ۱۳۹۷

تعهد رییس‌جمهور و گذاشته شدن سنگ تهداب مسجد جامع الجهاد در ولایت غزنی

مقام ولایت غزنی از گذاشته شدن سنگ تهداب ساختمان جدید مسجد جامع الجهاد در ولایت غزنی خبر داده است.

در یک اعلامیه دفتر مقام ولایت غزنی آمده است: “حسب هدایت و تعهد رئیس‌جمهور با مردم غزنی، سنگ تهداب ساختمان جدید مسجد جامع الجهاد در شهر غزنی پس از ظهر امروز توسط وحیدالله کلیمزی، والی ولایت غزنی و عبدالرحمن عطاش، معاون اداره حمایوی ریاست جمهوری گذاشته شد”.

ghazni

این مسجد در سه منزل با ظرفیت ۶۰۰۰ نمازگزار ساخته می‌شود. هزینه ساخت این مسجد مبلغ ۶۰ میلیون افغانی است و مساحت آن حدود ۲۰۰۰ متر مربع می‌باشد.

عبدالرحمن عطاش، معاون اداره حمایوی ریاست جمهوری به مردم غزنی اطیمنان داد که مطابق تعهدات رئیس‌جمهور، کار ساخت یک سالن زنانه، دو انتظارخانه مجهز برای شفاخانه ولایتی این ولایت و کمپلکس اداری نیز در آینده نزدیک، پس از سروی و دیزاین در ولایت غزنی آغاز خواهد شد.

وی از مردم غزنی خواست تا از روند ساخت تعمیر مسجد الجهاد نظارت جدی نمایند.