غنی در ژنو: درآمد داخلی  افغانستان ۷۰ درصد و صادرات ۳۰ درصد افزایش یافته است

بازتاب خبر های 7 قوس

۷ / قوس ۱۳۹۷

غنی در ژنو: درآمد داخلی افغانستان ۷۰ درصد و صادرات ۳۰ درصد افزایش یافته است

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در دومین روز نشست ژنو ضمن صحبت در مورد صلح افغانستان، گزارش‌هایی از پیشرفت بخش‌‌های توسعه‌ای این کشور نیز ارایه کرد.
به گفته‌ی آقای غنی در دوره حکومت او، درآمد داخلی افغانستان حدود ۷۰ درصد رشد داشته و صادرات این کشور در سال جاری خورشیدی نیز حدود ۳۰ درصد افزایش داشته است.

arg GV
رییس جمهوری افغانستان در این نشست تاکید کرد که افغانستان تلاش دارد که از موقعیت جغرافیایی خود بیشترین سود را ببرد. به گفته‌ی او برای رسیده به این هدف کابل به پروژه‌های مختلف منطقه‌ای سهم گرفته است. به گفته‌ی آقای غنی در این پروژه تاکنون حدود ۱۱ میلیارد دالر سرمایه‌گذاری شده است.
بخش‌های معارف و مشارکت زنان از جمله موارد دیگری بود که صحبت‌های آقای غنی بالای آن متمرکز بود.
به گفته‌ی آقای غنی حکومت افغانستان ساخت ۶ هزار مکتب را در دو سال و استخدام بیش از ۳۰هزار آموزگار را در پنج سال آینده روی دست دارد. او می‌گوید که تاکنون نیز چالش هایی زیادی در بخش معارف در افغانستان وجود دارد. به گفته‌ی او تاکنون بیش از ۳ میلیون کودک در افغانستان از مکتب محروم اند.
رییس جمهوری افغانستان در بخش مشارکت زنان تاکید کرد که مشارکت زنان در اداره های مختلف زنان از ۵ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۱۶ درصد در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است. او تاکید کرد که افزایش مشارکت زنان در نهادهای مختلف افغانستان یکی از اهداف راهبردی ما می باشد.
آقای غنی در مورد اصلاحات در بخش عدلی و قضایی تاکید کرد که بیش از ۵۰ درصد از اصلاحات در این مورد انجام شده است. به گفته‌ی او حدود ۳۵۰ قانون در دوره حکومت او اصلاح و تنفیذ شده است.

۷ / قوس ۱۳۹۷

نبیل: بر منزل امرالله صالح حمله شده بود

رحمت الله نبیل رییس پشین امنیت ملی از حمله بر خانه امرالله صالح خبر داده است.

آقای نبیل در تویتی نوشته است که در زمانی که او امشب در خانه آقای صالح حضور داشته سه مهاجم مسلح بر منزل آقای صالح حمله کرده اند.

Amrullah-Saleh

به گفته آقای نبیل این حمله از سوی محافظان آقای صلح دفع شده است.

امرالله صالح و رحمت الله نبیل از روسای پیشین امنیت ملی افغانستان می باشند. آنان در عین حال از منتقدان حکومت و عناصر جدی ضد پاکستانی در افغانستان پنداشته می شوند.

۷ / قوس ۱۳۹۷

تکمیلی/ 11 زخمی در نتیجه حمله انتحاری به یک کمپ امنیتی در کابل

سخنگوی وزارت صحت‌ عامه افغانستان از انتقال ۱۱ زخمی به شفاخانه‌ها در نتیجه حمله انتحاری بر یک کمپ امنیتی در حوزه نهم امنیتی شهر کابل خبر می‌هد.
این در حالی است که برخی منابع، تلفات این حمله را ۲ کشته و ۱۱ زخمی عنوان کرده‌اند.

kabul attack
پیش از این، سخنگوی وزارت امورداخله افغانستان از یک حمله تهاجمی با استفاده از یک موتر بمب بر یک کمپ امنیتی خصوصی، در حوزه نهم شهر کابل خبر داده است.
نجیب دانش به رسانه‌ها گفته که یک حمله تهاجمی بر یک کمپ امنیتی خصوصی در حوزه نهم شهر کابل رخ داده که ابتدا یک موتر بمب انفجار داده شده و سپس مهاجمان به این کمپ حمله کرده‌اند.

۷ / قوس ۱۳۹۷

بارندگی در 24 ساعت آینده در افغانستان

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث از بارندگی در ساحاتی از افغانستان در ۲۴ ساعت آینده خبر داده است.

afghanistan
این وزارت امروز چهارشنبه(۷قوس) یک اعلامیه گفته است، طبق نقشه بارندگی، در ۲۴ ساعت آینده در مناطق شمال شرقی، سالنگ‌ها، مناطق شمالی، شرقی و بعضی مناطق سطوح مرتفع مرکزی به شمول مرکز، به قدار ۵ تا ۲۰ میلی‌متر بارنگی پیش‌بینی می‌گردد.

۷ / قوس ۱۳۹۷

تکمیلی/ حمله تهاجمی با موتر بمب به یک کمپ امنیتی خصوصی در کابل

سخنگوی وزارت امورداخله افغانستان از یک حمله تهاجمی با استفاده از یک موتر بمب بر یک کمپ امنیتی خصوصی، در حوزه نهم شهر کابل خبر داده است.
نجیب دانش به رسانه‌ها گفته که یک حمله تهاجمی بر یک کمپ امنیتی خصوصی در حوزه نهم شهر کابل رخ داده که ابتدا یک موتر بمب انفجار داده شده و سپس مهاجمان به این کمپ حمله کرده‌اند.

kabul police.jpg k.jpg 2

وی افزوده که صدای تیراندازی در این کمپ هنوز هم شنیده می‌شود.
آقای دانش افزوده که هنوز جزییات بیشتر این حمله و شمار تلفات آن معلوم نیست.
جزییات بیشتر در خبر تکمیلی.

۷ / قوس ۱۳۹۷

زمین لرزه 5.1 درجه ریشتر در افغانستان

لحظاتی پیش(۱۹:۱۵ دقیقه) یک زمین لرزه با شدت ۵٫۱ درجه ریشتر، مناطقی از افغانستان را لرزاند.

5.1 degree earthquake in Afghanistan
بر اساس گزارش‌ها مراکز زلزله‌نگاری، مرکز این زمین لرزه، سلسله کوه‌های هندوکش و در عمق ۳۴ کیلومتری زمین بوده است.
این زمین لرزه از کابل تا شمال افغانستان احساس شده است.