خلیلی: یک حرکت ناسنجیده، بسان جرقه در جنگل؛ امنیت روانی و اجتماعی مردم را تهدید می کند |
خلیلی: یک حرکت ناسنجیده، بسان جرقه در جنگل؛ امنیت روانی و اجتماعی مردم را تهدید می کند

بازتاب خبرهای 4 قوس

Image Title
۴ / قوس ۱۳۹۷

خلیلی: یک حرکت ناسنجیده، بسان جرقه در جنگل؛ امنیت روانی و اجتماعی مردم را تهدید می کند

کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در پیوند به دست‌گیری فرمانده  علی پور واکنش نشان داده است.

در یک اعلامیه این حزب گفته شده است، وضعیت کشور به گونه ای است که حتی یک حرکت ناسنجیده، بسان جرقه در جنگل، امنیت روانی و اجتماعی مردم ما را تهدید می کند.

 وی در ادامه تاکید کرده است: “در میان این همه بحران سیاسی، امنیتی و اجتماعی اما حرکت هایی صورت می گیرد که به تشدید بحران کمک می نماید. دستگیری قوماندان علی پور توسط حکومت، با توجه به مشکلاتی که داریم، یک اقدام ناسنجیده و نادرست بود؛ زیرا این گونه اقدامات، بیش از پیش خطوط گسل اجتماعی را پررنگ تر و فاصله میان حکومت و توده های مردم را بیشتر می سازد”.

Khalili (1)

وی در ادامه تاکید کرده است، شکل گیری هسته های مسلح در مناطق، اگرچه کار درست نیست؛ اما واکنشی است که در برابر ناتوانی ها و کم توجهی های حکومت در مورد حفظ جان و مال مردم.

خلیلی در ادامه گفته است که مردم وقتی احساس می کنند در برابر تهدیدهای روز افزون امنیتی، چاره ای جز دفاع از خود ندارند، به صورت خودجوش از حرکت مسلحانه قوماندانان محلی حمایت می کنند.

رئیس شورای عالی صلح در ادامه تاکید کرده است: “باور من این است که اقدام های خشن، بدون درنظرداشت اوضاع شکننده سیاسی و اجتماعی در قبال موضوعاتی از این دست، راه حل مشکل به وجود آمده نیست. بنابراین، با توجه به وضعیت اجتماعی، امنیتی و سیاسی، از حکومت افغانستان و ارگانهای ذیربط می خواهم که از طریق گفتگو با متنفذین منطقه و جستجوی راه حل های اساسی تر، علی پور را رها نموده و از بروز مشکلات بیشتر اجتماعی جلوگیری به عمل آرد.”

وی نیز از مردم خواسته که با هوشیاری کامل مترصد اوضاع باشند و اجازه ندهند دست های پیدا و پنهان با استفاده از چنین فرصت ها به تنش های قومی و سمتی دامن بزنند.

۴ / قوس ۱۳۹۷

وزارت داخله افغانستان بعد از اعتراض شهروندان کابل به دستگیری فرمانده علی‌پور: پولیس با متخلفین برخورد می‌کند

وزارت داخله افغانستان در یک اعلامیه گفته است که “شماری از شهروندان کابل تحت عناوین مختلف بدون هماهنگی قبلی و اخذ اجازه از ارگان‌های امنیتی به ویژه پولیس ملی، دست به تظاهرات و راه پیمایی می‌زنند که در مواردی با توجه به آسیب‌پذیر بودن این نوع حرکت‌ها، واقعات ناگواری رخ می‌دهد که این امر باعث اخلال نظم و امن عامه و خسارات هنگفت مالی به شهروندان می شود”.

این وزارت از شهروندان خواسته است، با رعایت قانون و مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات، از هرگونه اغتشاش و آشوب که سبب تحمیل خسارات به دارایی‌های عامه و اخلال نظم و امن عامه گردد، خودداری نمایند.

moi

وزارت داخله در ادامه تاکید کرده که در صورت بروز هرگونه تخطی و تجاوز به جان و مال مردم، پولیس ملی وظیفه خود می‌داند تا با متخلفین برخورد قانونی و جدی نماید.

این وزارت افزوده که تظاهرات مسالمت‌آمیز مطابق قوانین و آزادی‌های مدنی فردی مسجل شده در قانون اساسی کشور از جمله حقوق شهروندان است.

این در حالی است که اعتراض‌های مردم در واکنش به دستگیری فرمانده علی‌پور در کابل و بامیان، با مداخله پولیس به خشونت کشیده است. معترضین خواهان رهایی هرچه فوری فرمانده علی‌پور هستند.

۴ / قوس ۱۳۹۷

تظاهرات گسترده در ولایت بامیان در اعتراض به بازداشت فرمانده علی پور

مسولین محلی از تظاهرات گسترده ای در ولایت بامیان خبر داده اند.

alipoor.jpg bamyan

سید علی هاشمی، رئیس شورای ولایت بامیان به خبرنامه گفت تعدادی از شهروندان بامیان در اعتراض به بازداشت فرمانده علی پور در این ولایت دست به اعتراض زده اند.

وی در ادامه گفته است که این اعتراض کننده گام خواهان رهایی فرمانده علی پور هستند.

۴ / قوس ۱۳۹۷

محقق: دستگیری علی پور اشتباه است و باید آزاد شود

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت افغانستان دستگیری فرمانده علی پور مشهور به شمشیر را یک اشتباه خوانده و خواستار رهایی او شد.

آقای محقق به خبرنگار آوا گفته است، دستگیری علی پور مشکلی را حل نخواهد کرد، بلکه برعکس باعث افزایش فاصله بین مردم و حکومت خواهد شد.

وی خواستار رهایی فرمانده شمشیر شد.

moqaqiq

این در حالی است که صبح امروز فرمانده علی پور توسط نیروهای امنیتی در حوزه ۱۳ امنیتی کابل دستگیر شده است.

به دنبال این دستگیری، مردم در کابل و ولایت بامیان دست به برپایی تجمع های اعتراضی زده اند.

آقای محقق برای شرکت در نشست بین المللی وحدت اسلامی در تهران به سر می برد.

۴ / قوس ۱۳۹۷

تاکید اشرف غنی بر مدیریت سالم امنیتی برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان

رئیس جمهوری افغانستان صبح امروز در مرکز سوق و ادارۀ وزارت دفاع ملی با هیأت رهبری سکتور امنیتی و دفاعی ولایات از طریق ویدیو کنفرانس صحبت کرده است.

در این جلسه که رئیس اجرایی حکومت نیز حضور داشته، اشرف غنی تاکید کرده است که با مدیریت سالم، از تلفات ملکی و نیروهای امنیتی و دفاعی باید جلوگیری صورت گیرد.

وی با تاکید بر این که اصلاحات در قوای امنیتی و دفاعی عملی می گردد، گفته که در مقایسه با چهار سال گذشته، نیروهای امنیتی و دفاعی ما، منسجم، قوی و هماهنگ شده اند.

arg moi

 وی افزود که قوای هوایی افغانستان در حال سه برابر شدن است و کماندوها دو برابر شده اند و هر روز اکمال و تجهیزات شان بیشتر می گردد.

رئیس جمهور در ادامه گفته است، زمستان باید فصل تجدید قوا باشد.

رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که اردو باید متحرک باشد و پوسته ها به بیزهای متحرک مبدل شوند و از قطعات امنیت ملی و خیزش های مردمی نیز در نقاط مختلف استفاده شود تا خلاء امنیتی به وجود نیاید.

وی در ادامه تاکید کرده است: ما صلحی را می خواهیم که پایدار باشد و منافع کلان ملی در آن در نظر گرفته شود.