عبدالله خواستار توسعه همکاری‌های سازمان همکاری و توسعه‌ اقتصادی برای کمک به تجارت‌ در افغانستان شد |
عبدالله خواستار توسعه همکاری‌های سازمان همکاری و توسعه‌ اقتصادی برای کمک به تجارت‌ در افغانستان شد

بازتاب خبرهای 28 عقرب

Image Title
۲۸ / عقرب ۱۳۹۷

عبدالله خواستار توسعه همکاری‌های سازمان همکاری و توسعه‌ اقتصادی برای کمک به تجارت‌ در افغانستان شد

رییس اجرایی حکومت افغانستان از سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی می‌خواهد که کمک‌ها و همکاری‌های خود را برای افغانستان توسعه دهد و این حکومت را در تطبیق توصیه‌های خود در بخش دیجیتالی‌سازی خدمات به تجارت‌های کوچک و متوسط، رسمی ساختن تجارت‌ها و دسترسی به قرضه‌های قابل پرداخت، کمک و یاری نماید.

دکتور عبدالله که صبح امروز دوشنبه(۲۸ عقرب) در نخستین نشست سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی (OECD) درباره افغانستان در پاریس صحبت می‌کرد، با ارائه گزارش تقویت توسعه‌ی بخش خصوصی و سیاست‌های کار‌آفرینی در افغانستان، ابراز امیدواری کرد که پیامد و نتایج این بحث‌ها و همکاری‌ها، حکومت افغانستان را کمک نماید تا مصارف کسب و کار را کاهش داده، زمینه تطبیق قانون را فراهم کند.

EC

وی با بیان این‌که چارچوکات ملی صلح و توسعه‌ی افغانستان از بخش خصوصی به مثابه‌ی ماشین اساسی و عمده‌ی رشد و توسعه‌ی اقتصادی نام برده، تأکید کرد، توسعه و رشد تجارت‌های کوچک و متوسط از اولویت‌های حکومت وحدت ملی به شمار می‌رود.

رییس اجرایی حکومت افزود که برای حمایت و تقویت بخش خصوصی در تلاش اند تا خدمات را موثرتر و سریع‌تر به تجارت‌های کوچک و متوسط برسانند.

وی تصریح نمود: از نظر ما بهبود و الکترونیک‌سازی خدمات اساسی برای تجارت‌های کوچک و متوسط مطمئن‌ترین راه برای اشتغال‌زایی، توسعه و افزایش مالیات، بهبود اصلاح عدم‌ موازنه‌ی تجارتی با افزایش صادرات رقابتی و تلاش برای ثبات اقتصادی به شمار می‌رود.

از سوی دیگر، وی تأکید کرد که حکومت افغانستان با تمام طرف‌های ذیربط به ویژه با بخش خصوصی کار می‌کند تا اصلاحات لازم را برای افزایش تولیدات داخلی به میان آورد، برخی از اقلام وارداتی را جایگزین سازد، کیفیت صادرات را افزایش دهد، و در نتیجه درآمدهای لازم را ایجاد و فرصت‌های شغلی را به ویژه در مناطق اطراف ایجاد کند.

در این نشست، مصطفی مستور، وزیر اقتصاد افغانستان نیز درباره «مرور همتای افغانستان: تقویت توسعه‌ی بخش خصوصی و سیاست‌های کار‌آفرینی» دیدگاه‌های رسمی حکومت را ارایه کرد.

۲۸ / عقرب ۱۳۹۷

برای نخستین‌بار پس از 1994؛ کاهش 29 درصدی تولید مواد مخدر افغانستان در سال 2018

برای نخستین‌بار طی سال‌های اخیر حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل با ارائه گزارش سالانه تولید مواد مخدر در این کشور در سال ۲۰۱۸، اعلام کرده‌اند که تولید مواد مخدر افغانستان در سال جاری میلادی ۲۹ درصد کاهش یافته است.

در این گزارش مشترک سالانه که امروز دوشنبه(۲۸ عقرب) در کابل منتشر شد، آمده که در سال ۲۰۱۸ مقدار مواد مخدر تولید شده افغانستان به صورت تخمینی به ۶۴۰۰ هزار تن رسیده، در حالی که این رقم در سال گذشته ۹ هزار تن بوده است.

به گزارش بی.بی.سی و بر اساس این گزارش، مجموع مساحت زمین زیر کشت این مواد در افغانستان هم از ۳۲۸ هزار هکتار به ۲۶۳ هزار هکتار در سال جاری رسیده است.

گزارش سالانه تولید مواد مخدر در افغانستان این کاهش را از سال ۱۹۹۴ به این‌سو بی‌سابقه خوانده است.

Opium

در این گزارش آمده که کشت کوکنار در زون شمال افغانستان ۵۶ درصد، در زون غرب ۴۳ درصد و در زون جنوب ۸ درصد کاهش یافته و دلیل عمده کاهش چشمگیر آن در زون شمال و غرب، خشک‌سالی بوده است.

بر اساس گزارش ۲۰۱۸ تولید مواد مخدر در افغانستان، هنوز هم بیشترین مواد مخدر در مناطق جنوبی حدود ۶۹ درصد و به تعقیب آن در مناطق غربی حدود ۱۲ درصد و به ترتیب در مناطق شرقی و غربی حدود ۸ و ۷ درصد کشت شده است. در مناطق شرقی و مرکزی تنها حدود ۴ درصد مواد مخدر کشت شده است.

همچنان مانند سال گذشته هلمند، قندهار، ارزگان و ننگرهار بیشترین کشت مواد مخدر را در افغانستان داشته‌اند.

امسال نیز ده ولایت افغانستان از کشت کوکنار عاری بوده، اما از این فهرست نام تخار حذف و نام نورستان درج شده است. خوست، بامیان، قندوز، پکتیا، پکتیکا، پنجشیر، پروان، لوگر و وردک ولایات دیگر عاری از کشت مواد مخدر هستند.

به گفته سلامت عظیمی، وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان، عوامل متعددی چون تعدیل قانون مبارزه با مواد مخدر، عملی شدن پلان مبارزه با مواد مخدر، بهبود روابط و همکاری بیشتر میان نهادهای ذیربط، تلاش بیشتر نهادهای امنیتی و گسترش برنامه‌های معیشت بدیل در کنار اطلاع‌رسانی، در کاهش میزان تولید مواد مخدر اثرگذار بوده است.

۲۸ / عقرب ۱۳۹۷

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان از باطل کردن آرای 174 محل رأی‌دهی انتخابات پارلمانی خبر می‌دهد

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان می‌گوید که پس از بررسی بیش از ده هزار شکایت در مورد برگزاری انتخابات پارلمانی، آرای ۱۷۴ محل رأی‌دهی را باطل کرده است.

علی‌رضا روحانی، سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی که امروز دوشنبه(۲۸ عقرب) در یک نشست خبری سخن می‌گفت، افزود که ۱۴ کارمند انتخاباتی را نیز که بیشتر کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات بوده‌اند، از وظایف برکنار کرده و پرونده ۱۱۹ شکایت انتخاباتی را به دادستانی کل سپرده است.

Ali reza rohani

اما حفیظ‌الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می گوید: کمیسیون شکایات انتخاباتی در ولایات فراتر از “لایحه وظایف‌شان مداخله می‌کنند” که به همین دلیل کمیسیون انتخابات به آن‌ها اجازه نمی‌دهد تا خلاف لایحه، مداخله کنند.

۲۸ / عقرب ۱۳۹۷

دستگیری 4 عضو گروه داعش از مربوطات شهر کابل

نیروهای قطعات خاص ریاست عمومی امنیت افغانستان ملی چهار نفر از اعضای گروه داعش را از مربوطات شهر کابل بازداشت کرده‌اند.

در یک اعلامیه ریاست عمومی امنیت ملی در این مورد آمده است، این افراد مصروف فعالیت‌های تخریبی، تروریستی و ترور افراد در نقاط مختلف شهر کابل بودند که بازداشت شدند.

nds

افراد بازداشت شده به عضویت‌شان در گروه داعش اعتراف کرده‌ و از نزد آنان مقداری سلاح و مهمات نیز به دست آمده است.

این در حالی است که هفته‌ی گذشته نیز نیروهای امنیت ملی سه عضو گروه داعش و پنج عضو گروه طالبان را از شهر کابل بازداشت کرده بودند.

۲۸ / عقرب ۱۳۹۷

12 تن داعشی و طالب در ولایت ننگرهار بازداشت شد

مسولین محلی از بازداشت ۱۱ داعشی و ۱ طالبان در ولایت ننگرهار خبر داده اند.

nangarhar

ولایت ننگرهار در یک اعلامیه گفته است، که در جریان عملیات های موظفین امنیت ملی در ساحاتی از ولایت ننگرهار ۲ مهاجم انتحاری و ۹ داعشی و یک جنگجوی گروه طالبان دستگیرشده اند.

این افراد از مرکز شار جلال اباد و از ولسوالی های نازیان، پچیراگام، اچین دستگیر شده اند.