وزارت خارجه امریکا: بندر چابهار ایران برای کمک به رشد اقتصادی افغانستان از تحریم‌ها معاف شده است

بازتاب خبرهای 16 عقرب

۱۶ / عقرب ۱۳۹۷

وزارت خارجه امریکا: بندر چابهار ایران برای کمک به رشد اقتصادی افغانستان از تحریم‌ها معاف شده است

وزارت امورخارجه امریکا از مستثنی شدن بندر چابهار از تحریم‌های این کشور علیه ایران خبر داده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز سه‌شنبه به رویترز گفته که استثنای برخی تحریم‌های این کشور در مورد بندر چابهار ایران، به توسعه این بندر به عنوان بخشی از یک راهرو جدید حمل و نقل برای رشد اقتصادی افغانستان کمک می‌کند.

این در حالی است که مایک پومپیو، وزیر امورخارجه امریکا نیز روز دوشنبه هنگام اعلام برگشت تحریم‌ها علیه ایران گفت که بندر چابهار از این تحریم‌ها مستثنی شده است.

us

بر این اساس، به گفته سخنگوی وزارت خارجه امریکا، این امر اجازه ساخت راه آهن از این بندر به افغانستان و همچنین حمل و نقل کالاهای تحریم نشده مانند مواد غذایی را از طریق ایران به این کشور می‌دهد. علاوه بر این، افغانستان مجاز خواهد بود به واردات فرآورده‌های نفتی از ایران ادامه دهد.

این مقام وزارت امورخارجه امریکا به رویترز گفته که این فعالیت‌ها برای حمایت مداوم از رشد اقتصادی و کمک‌های بشردوستانه به افغانستان حیاتی است.

۱۶ / عقرب ۱۳۹۷

هشدار خلیلی: طالبان وارد فاز نظامی با مردم شیعه و هزاره نشوند/ حکومت مکلف است از مردم دفاع کند

رییس شورای عالی صلح افغانستان با توجه به رویدادهای اخیر ارزگان و جاغوری، به طالبان هشدار داده که جامعه شیعه و هزاره نمی خواهد وارد فاز جنگی با این گروه شود، اما اگر ناچار شد، این جامعه همانی است که بینی طالبان را در هر جایی به خاک مالیده است.

به گزارش خبرگزاری آوا، محمد کریم خلیلی که بعد از ظهر امروز چهارشنبه(۱۶ عقرب) در جمع هزاران تن از مهاجرین افغانستان در تهران سخن می گفت، با بیان این که مردم جامعه شیعه و هزاره راه هم پذیری، مدنیت و علم آموزی را انتخاب کرده و نمی خواهد به عقب بازگردد، تاکید نمود که اگر طالبان بخواهند وارد فاز نظامی شود، پشیمان خواهد شد.

khalii

وی خطاب به حکومت افغانستان نیز هشدار داد که مکلف است در دفاع از مردم جدا از وقایع دردناکی چون ارزگان و جاغوری جلوگیری کند و هیچ نوع کوتاهی قابل توجیه نیست.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان تاکید کرد، حکومت باید جلوی واقعه ارزگان را بگیرد و نگذارد در جاغوری نیز فاجعه خلق شود.

اما وی هشدار داد: اگر حکومت ناتوان باشد، آن زمان مردم ناگزیر است که از خود دفاع کند و او نیز در چنین روزی، در کنار مردم خواهد بود.

رییس شورای عالی صلح تصریح کرد که دیگران نباید روحیه هم پذیری و صلح خواهی مردم هزاره و شیعه را ضعف این مردم قلمداد کند، بلکه ما ضعیف نیستیم و همان طور که قدرت علمی و سیاسی پیدا کرده ایم، اگر ناگزیر شویم قدرت نظامی هم پیدا می کنیم، اما این سیاست را نمی خواهیم.

وی با بیان این که شمال آرام را ناامن کردند، خاطرنشان نمود، تمام تلاش ها این است که منطقه هزاره جات را نیز ناامن کنند و جامعه هزاره و شیعه از دانش، علم و تحصیل عقب بمانند.

۱۶ / عقرب ۱۳۹۷

بیش از ۵ میلیون کودک در جریان هفته آینده واکسین می شوند

مسولین وزارت صحت افغانستان از واکسین بیش از ۵ میلیون کودک در سطح کشور خبرداده اند.

وزارت صحت عامه در یک اعلامیه گفته که در جریان این هفته تیم های واکسین پولیو در ۱۸ ولایت دارای خطر سرایت بلند پولیو به ویژه ولایات جنوبی و شرقی برای واکسین حدود  ۵.۳ میلیون کودک زیر سن پنج سال خانه به خانه خواهند رفت.

 این کمپاین پس از آن راه اندازی می گردد که در دو زون جنوب و شرق افغانستان اخیرا سه واقعه مثبت پولیو ثبت شده است.

vaccinate

در افغانستان طی سال روان میلادی شمار مجموعی واقعات مثبت پولیو به ۱۹ واقعه می رسد که ۹ واقعه از قندهار، ۳ واقعه از هلمند، ۱ واقعه از ارزگان، ۳ واقعه از کنر، ۲ واقعه از ننگرهار و ۱ واقعه از نورستان گزارش شده است.

این کمپاین سر از روز گذشته آغاز شده و تا روز جمعه این هفته ادامه دارد.

در حال حاضر، افغانستان، پاکستان و نایجریا تنها سه کشور اندیمیک پولیو در جهان باقی مانده است.

۱۶ / عقرب ۱۳۹۷

استادان جوان رشته اداره و پالیسی عامه دانشگاه ها برای یک دوره به خارج فرستاده می شود

وزارت تحصیلات عالی در تفاهم با سفارت ایالات متحده امریکا روی تطبیق برنامه توسعه مسلکی اساتید جوان دانشگاه ها رشته های متناوب توافق نموده است.

teacher

بر اساس این توافق، قرار است استادان جوان رشته اداره و پالیسی عامه دانشگاه های دولتی برای یک دوره آموزشی به خارج از افغانستان اعزام گردند.

این استادان در بخش نصاب سازی در رشته پالسی عامه نیز آموزش می بینند. قرار است که دور اول اعزام این استادان دانشگاه به هندوستان انجام شود.

۱۶ / عقرب ۱۳۹۷

تداوم اجلاس کمیته اتباع پلان عمل صلح افغانستان – پاکستان

وزارت امور مهاجرین و عوت کنندگان از برگزاری دور دوم اجلاس کمیته اتباع پلان عمل صلح و همبستگی افغانستان و پاکستان خبر داده است. این وزارت گفته که این اجلاس در چارچوب پلان عمل فوق با توافق ریاست جمهوری افغانستان و نخست وزیر پاکستان صورت می گیرد.

dr alima

در اعلامیه این وزارت آمده که داکتر عالمه معین امور پناهندگان وزارت امور مهاجرین روز گذشته سه شنبه ۱۵ عقرب به منظور انجام دور دوم مذاکرات کمیته اتباع، پلان عمل صلح و همبستگی افغانستان و پاکستان به آن کشور سفر نموده است.

معین امور پناهندگان امروز چهارشنبه ۱۶ عقرب در چهارچوب کمیته اتباع پلان عمل دو کشور در رابطه به وضعیت مهاجرین افغان در پاکستان و روند بازگشت داوطبانه آنان به افغانستان با مقامات پاکستان بحث و تبادل می نماید.

۱۶ / عقرب ۱۳۹۷

پیروزی زن پناهنده افغان در انتخابات آمریکا

یک خانم پناهنده افغان در انتخابات میاندوره‌ای آمریکا به پیروزی رسید.

این خانم ۲۷ ساله که صفیه وزیر نام دارد، توانست چند ماه پیش در انتخابات مقدماتی ایالتی، رقیب خود را که برای چهار دوره در مجلس ایالتی نیوهمپشایر نمایندگی کرده بود را شکست دهد.

صفیه وزیر شش ساله بود، که با خانواده از افغانستان به ازبکستان رفت و در سال ۲۰۰۷ با مادرش به آمریکا پناهنده شد.

او از لیسه کنکورد فارغ التحصیل شده و در سال ۲۰۱۳ شهروندی آمریکا را به دست آورده است.

سه سال بعد، پس از کار در فروشگاه زنجیره‌ای وال‌مارت و سپس کتابخانه دانشگاه، او مدرک تحصیلی از یک کالج محلی دریافت کرد.

us afghan wonam

خانم وزیری متاهل و در انتظار فرزند سوم خود است.

مقامات نیوهمپشایر گفته بودند که اگر خانم وزیر در انتخابات ماه نوامبر دنیس سوزی، رقیب حزب جمهوری‌خواه را شکست دهد، اولین پناهنده‌ای است که در تشکیلات اداره امور ایالتی در نیوهمپشایر مشارکت می کند.

انتخابات میاندوره‌ای آمریکا روز گذشته (سه شنبه ۱۶ نوامبر) برگزار شد. علاوه بر نمایندگان سنا و مجلس نمایندگان کنگره فدرال، رای گیری برای انتخاب شماری از نمایندگان کنگره‌های ایالتی و فرمانداران چند ایالت نیز صورت گرفت.

در این انتخابات شمار بی‌سابقه‌ای از زنان شرکت کردند و تا حال به نظر می‌رسد که بیشتر از صد زن به مجلس نمایندگان راه‌یافته‌اند.

در این میان یک زن آمریکایی ایرانی تبار نیز به عضویت مجلس نمایندگان ایالت فلوریدا انتخاب شده است.