کمیسیون حقوق بشر افغانستان: در حمله طالبان بر ارزگان خاص، ۶۳ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند

بازتاب خبرهای 15 عقرب

۱۵ / عقرب ۱۳۹۷

کمیسیون حقوق بشر افغانستان: در حمله طالبان بر ارزگان خاص، ۶۳ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند

بررسی‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان پیرامون حملات طالبان بر شهرستان ارزگان خاص ولایت ارزگان نشان می‌دهد که حدود ۶۳ نفر از مردم این منطقه کشته و زخمی شده و صدها خانواده آواره شده‌اند.

در یک اعلامیه این کمیسیون آمده است، بر اساس یافته‌های نظارتی این کمیسیون، گروه طالبان از تاریخ ۵ عقرب ۱۳۹۷ بر قریه‌های کندلان، حسینی، کاریز و گِردچمن از مربوطات شهرستان ارزگان خاصِ ولایت ارزگان حمله کرده و تا اکنون درگیری مسلحانه در این مناطق جریان دارد.

taliban

یافته‌های نظارت و بررسی کارمندان کمیسیون حقوق بشر در ساحه و تأیید مسئولین محلی نشان می‌دهد که تاکنون صدها خانواده از خانه‌ها و محل زندگی خود آواره و بیجا شده‌اند.

 بر اساس یافته‌های ابتدایی کارمندان کمیسیون حقوق بشر، حدود ۶۳ نفر از مردم محل در حمله طالبان کشته و زخمی شده‌اند.

این کمیسیون در ادامه تاکید کرده است، ادامه این درگیری پیامدهای ناگوار انسانی را در پی داشته و منجر به نقضِ بیشتر حقوق بشری شهروندان خواهد شد.

۱۵ / عقرب ۱۳۹۷

بسته شدن 8 مکتب در شهرستان هسکه‌مینه ولایت ننگرهار توسط داعش

گروه داعش که هنوز در ولایت شرقی ننگرهار افغانستان نفس می‌کشد، در اقدامی تازه، هشت مکتب را در شهرستان هسکه‌مینه این ولایت به روی دانش‌آموزان بسته است.

این در حالی است که نظام معارف در بیشتر شهرستان‌های ولایت ننگرهار، به خصوص مکاتب دخترانه، با تهدیدهای جدی و همیشگی گروه داعش روبرو اند.

people

در همین حال، برخی دانش‌آموزان شهرستان هسکه‌مینه که با وجود تهدیدهای جدی به مکتب می‌روند، از حکومت به خاطر عدم اعمار ساختمان‌های مکاتب و نبود کتاب‌های درسی شکایت دارند.

به گزارش آریانا نیوز، ریاست معارف ولایت ننگرهار می‌گوید که در حال حاضر ۹۰۲ مکتب در این ولایت فعال است و ۱۶ هزار معلم در این مکاتب، مصروف ارایه آموزش اند.

۱۵ / عقرب ۱۳۹۷

محاکمه صحرایی 4 دزد در ولایت پروان توسط طالبان و اجرای حکم اعدام

گروه طالبان چهار تن را به اتهام دزدی، پس از برگزاری محاکمه صحرایی در ولایت پروان، مجازات و به قتل رسانده است.

وحیده شهکار، سخنگوی والی پروان، به صدای امریکا گفته که این سارقان چندی پیش پول یک صراف را در شهر چاریکار سرقت کرده بودند.

taliban

او افزوده: “پولیس در مورد این افراد تحقیقات داشت و آن‌ها فرار به طرف غوربندها فرار کرده بودند، اما طالبان این‌ها را دستگیر کرده و در محکمه صحرایی توسط شلیک گلوله به قتل رسانده و اجسادشان را در کنار جاده گذاشته بودند”.

این در حالی است که باشندگان به ویژه صرافان و دکانداران در ولایت بغلان، از افزایش سرقت‌های مسلحانه شکایت دارند.

۱۵ / عقرب ۱۳۹۷

مقام‌های افغانستان و پاکستان در مورد وضعیت مهاجرین گفتگو می‌کنند

قرار است مقام‌های افغانستان و پاکستان فردا چهارشنبه(۱۶ عقرب) برای پیدا کردن یک راه‌حل دائمی به مشکلات مهاجرین افغانستانی در این کشور، در اسلام‌آباد دیدار و گفتگو کنند.

این نشست در سطح معاونین نهادهای مسئول هر دو کشور برگزار می‌شود.

اسلام‌الدین جرأت، سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت‌کنند‌گان افغانستان با بیان این خبر، به رادیو آزادی گفت: “این نشست برای ما کمک می‌کند که پاکستان در یک چوکات قانونی، درباره سرنوشت ۱.۲ میلیون مهاجر افغان که به دون اسناد و مدارک در پاکستان زند‌گی می‌کنند، با ما تفاهم کند تا این افغان‌ها در آن‌جا زند‌گی کنند.”

immigrants

این در حالی است که پس از روی کار آمدن دولت جدید در پاکستان، تغییراتی در نگاه این کشور نسبت به مهاجرین به میان آمده است. از جمله این‌که نخست‌وزیر پاکستان اعلان کرد که به صد‌ها هزار افغان‌ که در پاکستان متولد شده‌اند، سند تابعیت می‌دهند و هم‌چنان با اخراج کسانی که حداقل ۴۰ سال را در پاکستان سپری کرده باشند، از شهر کراچی مخالفت کرد.

وزارت مهاجرین و عودت کنند‌گان افغانستان نیز می‌پذیرد که در شش ماه گذشته در سیاست پاکستان در قبال مهاجرین افغان مقیم آن کشور نرمش آمده ‌است.

بر اساس معلومات این وزارت، اکنون حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار افغان در پاکستان زند‌گی می‌کنند که نزدیک به یک و نیم میلیون آن‌ها اسناد قانونی دارند و متباقی بدون اسناد زند‌گی می‌کنند.

۱۵ / عقرب ۱۳۹۷

آغاز برگزاری انتخابات میان دوره‌ای کنگره امریکا؛ دموکرات‌ها به دنبال دست‌یابی به اکثریت در مجلس نمایندگان

مردم ایالات متحده امریکا از بامداد امروز سه‌شنبه(۶ نوامبر) به وقت محلی که از دقایقی پیش به وقت افغانستان آغاز شده، برای انتخاب همه ۴۳۵ عضو مجلس نمایند‌گان و هم‌چنین ۳۵ عضو از ۱۰۰ عضو مجلس سنا این کشور، به پای صندوق‌های رأی رفته‌اند.

این در حالی است که نتایج این انتخابات مسیر دو سال باقی مانده دوران ریاست جمهوری دونالد ترمپ را نیز مشخص خواهد ساخت.

به گزارش رادیو آزادی، حزب جمهوری‌خواه اکنون با تفاوت ۲۳ کرسی در مجلس نمایند‌گان و یک کرسی در سنا در کانگره امریکا در اکثریت قرار دارد، اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که دموکرات‌ها حداقل در مجلس نمایند‌گان به اکثریت دست خواهند یافت.

photo_2018-11-06_18-15-24

یک نظرسنجی سراسری در چهارم نوامبر از سوی واشنگتن پُست و شبکه خبری ابک نشان داد که ۵۰ درصد مردم امریکا دموکرات‌ها را در برابر ۴۳ درصد جمهوری‌خواهان، در مجلس نمایند‌گان ترجیح می‌دهند، اما برخی نظرسنجی‌ها رقابت‌های تنگاتنگ میان نامزدان این دو حزب را نیز در شماری از ایالت‌ها کشور نشان داده است.

پیش از برگزاری انتخابات میان دوره‌ای کانگره امریکا، شماری از اعضای حزب دموکرات با احتمال حملات انفجاری از طریق بسته‌های حاوی مواد انفجاری که به آدرس‌های آن‌ها فرستاده شده بود، روبه‌رو شدند.

مقام‌های امریکایی یک باشنده ایالت فلوریدا را که از هواداران سرسخت دونالد ترامپ است، به ‌خاطر فرستادن این بسته‌های انفجاری متهم شناخته‌اند.

۱۵ / عقرب ۱۳۹۷

امضای موافقت‌نامۀ همکاری‌های انکشافی ۵۰ میلیون دالری دنمارک به افغانستان

محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه و مشاور ارشد مقام عالی ریاست جمهوری افغانستان در امور زیربناء و نیکولاج پیترسن، سفیر دنمارک مقیم کابل، امروز سه‌شنبه (۱۵ عقرب) موافقت‌نامۀ همکاری‌های انکشافی ۵۰ میلیون دالری دنمارک به افغانستان را امضا کردند.

بر اساس این موافقت‌نامه، حکومت دنمارک طرح سه ساله(۲۰۱۸-۲۰۲۰) مشارکت این کشور در بازسازی افغانستان را به ارزش بیش از ۵۰ میلیون دالر امریکایی، روی دست می‌گیرد.

afghanistan den

سفیر دنمارک در کابل در این نشست گفته است: “با امضای این موافقت‌نامه جدید، ما با حکومت افغانستان و جامعه مدنی در ایجاد یک دولت مؤثر دموکراتیک، شفاف و پاسخ‌گو همکاری می‌کنیم”.

وی تاکید کرده که تمرکز اصلی این برنامه در بخش ارتقاء حقوق بشر و مبارزه علیه فساد می‌باشد.

نیکولاج پیترسن افزوده است، این برنامه سکتور خصوصی، زراعت و تعلیم و تربیت را حمایت می‌کند که یک مشوق اساسی برای حصول اطمینان از یک افغانستان باثبات و خودکفا است.