ارگ ریاست جمهوری با اعزام هیئت فاجعه ارزگان را منازعه قومی خواند |
ارگ ریاست جمهوری با اعزام هیئت فاجعه ارزگان را منازعه قومی خواند

بازتاب خبرهای 13 عقرب

Image Title
۱۳ / عقرب ۱۳۹۷

ارگ ریاست جمهوری با اعزام هیئت فاجعه ارزگان را منازعه قومی خواند

ارگ ریاست جمهوری، باصدور حکم از تشکیل و اعزام هیئت حل منازعه برای فاجعه ارزگان خبرداد.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان، با صدور حکم برای تشکیل هیئت حل منازه، فاجعه جاری در ارزگان را منازعه میان اقوام قلم داد کرده و گفته است، که به منظور بررسی و حل منازعه اخیر میان اقوام در ولایت ارزگان، هیئت را به رهبری اسدالله فلاح مشاور ریاست جمهوری در امور حل منازعات توظیف نموده است.

arg22

براساس حکم ریاست جمهوری، این هیئت با ریاست اسدالله فلاح، مولوی محمد جوره طاهری، مولوی محی‌الدین بلوچ،  عید محمد احمدی، محمد علم راسخ و مولوی سید رحمن حقانی که از جمله‌ی مشاوران ریاست جمهوری اند همراه با نمایندگان با صلاحیت از وزارت دفاع ملی، وزارت داخله، ریاست عمومی امنیت ملی، اداره لوی سارنوالی و ارگان‌های محل تشکیل شده است.

در ادامه حکم ریاست جمهوری آمده است، که این هیئت موظف است، که چگونگی وقوع منازعه را ریشه یابی و به حل آن اقدام نماید. سپس یافته‌ها و گزارش اجرات خویش را با طرح مشخص پیشنهادی به ریاست جمهوری تحویل دهند.

همچنین در این حکم به تامین امنیت و هزینه‎های مالی هیئت حل منازعه به مبلغ ۵۰هزار افغانی نیز پیش نهاد شده است.

این درحالی است، که بیش از یک هفته است، که طالبان بر مناطق هزاره نشین ولایت ارزگان حمله نموده اند، که دها فرد ملکی کشته، شماری نیز آواره شده اند.

به گفته شماری از نمایندگان غزنی در مجلس، در روزهای اول حمله طالبان بر مناطق هزاره نشین ولایت ارزگان، ۴۰ فرد ملکی شامل کودکان و زنان کشته و ۷۰۰ خانواده نیز آواره شده اند.

arg2

همچنین به گفته نمایندگان ولایت غزنی، طالبان برمناطق از ارزگان خاص مجهز با توپ و تانک حمله نموده اند.

شماری از آورگان فاجعه ارزگان در بخش‌های از مناطق ولسوالی مالستان ولایت غزنی پناه برده اند، که به گفته باشنده‌های محل نیاز به کمک‌های فوری، مانند غذا و سرپناه دارند.

۱۳ / عقرب ۱۳۹۷

عبدالله عبدالله: رهبری حکومت از شفافیت در انتخابات پارلمانی حمایت می کند

رییس اجرایی افغانستان در دیدار با بزرگان ترکمن ها گفته که با حفظ استقلالیت کمیسیون مستقل انتخابات، رهبری حکومت از شفافیت انتخابات پارلمانی حمایت قاطع می‌کند.

ce torkanams

آقای عبدالله رییس اجرایی امروز یک‌شنبه (۱۳عقرب) در دیدار با اعضای شورای سراسری ترکمن‌های افغانستان اطمینان داده که به خواسته‌ها و مشکلات آنان نیز رسیدگی و توجه می‌شود.

اعضای شورای سراسری ترکمن‌های افغانستان در این دیدار گفته اند که آنان به صورت گسترده در انتخابات شرکت کرده و حالا نیز انتظار دارند که اصل شفافیت در انتخابات پارلمانی نادیده گرفته نشود.

۱۳ / عقرب ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن 56 هراس افگن در 6 ولایت افغانستان

مقام های امنیتی از کشته و زخمی شدن ۵۶ هراس افگن در ۶ ولایت افغانستان خبرداده اند.

mod

وزارت دفاع در یک اعلامیه گفته که در نتیجه عملیات های تهاجمی و پاکسازی با حمایت نیروهای هوائی افغانستان در ننگرهار، غزنی، پکتیکا، قندهار ، ارزگان و هلمند  ۴۶ هراس افگن کشته و ۱۰ تن دیگرشان زخمی شده اند.

در جریان این عملیات ها ۷۰۰ کیلوگرام مواد انفجاری و یک مخفیگاه نیز منهدم شده و نیز ۳ فرد مشکوک بازداشت گردیده اند.

۱۳ / عقرب ۱۳۹۷

افتتاح دفتر بازرس ویژه در وزارت امور داخله

وزارت داخله از افتتاح دفتر بازرس ویژه رسیدگی به مشکلات و شکایت کارمندان و شهروندان افغان خبر داده است.

moi afghanistan

این وزارت در یک اعلامیه نگاشته که دفتر بازرس ویژۀ رسیدگی به مشکلات و شکایات منسوبین وزارت امورداخله و مردم به اساس ستراتیژی ملی مبارزه با فساد اداری، پلان عمل وزارت امور داخله به امر وزیر امور داخله ایجاد گردیده است.

این دفتر به هدف رسیدگی به موقع به مشکلات، شکایات و عرایض منسوبین و مردم در وزارت امور داخله ایجاد شده است.

۱۳ / عقرب ۱۳۹۷

شورای عالی صلح به نمایندگی افغانستان در نشست مسکو شرکت می‌کند

شورای عالی صلح افغانستان، گفته به نمایندگی از این کشور در نشست مسکو هیئت اعزام می‌کند.

سید احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح گفته، این شورا با اعزام هیئت در نشست مسکو امید وار است، که در این نشست افغانستان یک گام به روند صلح به مالکیت افغان‌ها نزدیکتر شود.

Moscow

در این راستا وزارت خارجه روسیه نیز گفته است، برای اولین بار هیتی بلندپایه طالبان از دفتر قطر در اجلاس بین‌المللی مسکو شرکت می‌کند. ایران، پاکستان، هند، چین و ایالات متحده نیز به این نشست دعوت شده اند.

قرار است این مذاکرات نهم نوامبر (۶ روز دیگر) برگزار شود.

روسیه در ماه اوت سال ۲۰۱۸ میلادی پیشنهاد برگزاری مذاکرات صلح‌ چندجانبه افغانستان با حضور نمایندگان ۱۲ کشور و طالبان را مطرح کرده بود.

۱۳ / عقرب ۱۳۹۷

شفاخانه ولایت غزنی به درجه یک ارتقا پیدا می‌کند

ریاست صحت عامه ولایت غزنی از ارتقای شفاخانه این ولایت از درجه دو به درجه یک خبرداد.

این ریاست در اعلامیه خود امروز یک شنبه (۱۳ عقرب) گفته است، که به منظور بهبود و توسعه خدمات صحی در ولایت غزنی، شفاخانه این ولایت درجه یک می‌شود.

arg ghazni

این ریاست همچنین گفته است، که کار به صورت عملی برای ساخت این شفاخانه جدید آغاز شده است.

چندی پیش، محمد اشرف غنی رییس جمهوری نیز در جریان سفر خود به غزنی گفته بود، تمامی امکانات این ولایت باید به درجه یک ارتقا داده شود.