دفاعیه معاون عملیاتی کمیسیون انتخابات در مورد ویدیوی نشر شده در شبکه‌های اجتماعی |
دفاعیه معاون عملیاتی کمیسیون انتخابات در مورد ویدیوی نشر شده در شبکه‌های اجتماعی

دفاعیه معاون عملیاتی کمیسیون انتخابات در مورد ویدیوی نشر شده در شبکه‌های اجتماعی

۳ / عقرب ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

اشاره: از روز گذشته به اینسو ویدیوی چندثانیه‌ای از گفت‌وگوی غیررسمی وسیمه بادغیسی، معاون عملیاتی با حفیظ هاشمی، منشی و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در شبکه‌های اجتماعی توسط کاربران افغانستان دست‌به‌دست می‌شود.

این دو عضو کمیسیون انتخابات، که متوجه نیستند میکروفون شان روشن است، در مورد برخی از چالش‌های انتخاباتی میان هم گفت‌وگو می‌کنند. به گفته‌ی خانم بادغیسی این ویدیو در شام ۲۸ میزان (روز اول انتخابات) توسط خبرنگاری ثبت شده و بعد در رسانه‌های اجتماعی نشر شده است.

وسیمه بادغیسی، معاون عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان این متن دفاعیه را در مورد این ویدیو به خبرنامه فرستاده است:

امروز بخشی از گفت‌وگوی شخصی و غیررسانه‌ای من در شب ۲۸ میزان توسط خبرنگاری که گفت‌وگو را ثبت و نشر کرده بود، در صفحات اجتماعی پخش شد.

این ویدیوی کوتاه چندثانیه ای که درآن هیچ حرف غیرقانونی و غیراخلاقی بیان نشده، بیش از سی هزار بار دیده شده و صدها بار شریک ساخته شده است .

دراین گفت‌وگو هیچ موضوع پنهانی آشکار نشده وهیچ موضوع خبری‌ای نبوده است. اما تب انتخابات وفضای سیاسی  به‌ویژه فضای مجازی، باعث شد تا این ویدیو به دلیل برخورد غیرحرفه‌ای همگانی شود.

 حرفه اطلاع‌رسانی وقوانین مرتبط ایجاب می‌نماید تا با قضایا برخورد حرفه‌‎ای صورت گرفته و اذن وآگاهی طرف در ضبط و نشردرنظر گرفته شود نه این‌که گفت‌وگوی دو همکار بی‌توجه به اصل محتوای آن و اصالت و اخلاق کار اطلاع رسانی منتشر شود.

طبیعی است که درفضای پرالتهاب مجازی از این ویدیوی چند ثانیه ای چیزی ساخته می شود که روح گویندگان آن بی خبر است.

 محتوای این گفتگوی چیزی نبود که پنهان شود وقطعا همه امروز متوجه هستیم که گردش اطلاعات درفضای مجازی تب تندی واحوال ویژه خود را دارد.

انتخابات کابل با چالش های بیشتر از تمام ولایات دیگر به همراه شد. در روز ۲۸ میزان – روز انتخابات – برخی از مراکز رای دهی بسته ماند و ما را به عنوان اعضای کمیسیون انتخابات، با چالش جدی مواجه ساخت .

 علت این مشکل چه بود که برخی از مراکز بسته ماند، ‌برخی از مردم به خانه هایشان برگشتند ؟!

 این بخش از انتخابات کابل باعث شد که عملکرد مثبت کمیسیون در قسمت برگزاری انتخابات، بکار بستن شیوه های مختلف بازدارنده ی تقلب، رای دادن مردم بر اساس یک فهرست از پیش تعیین شده، استفاده از کارمندان دولت و معلمان برای روز انتخابات در جهت کاهش هزینه های انتخابات و حضور میلیونی مردم در خیابان های پر آتش کابل زیر پرسش جدی رود .

من در این ویدیو ‌اشاره میکنم که اگر قاطع نباشیم ‌و متحد نباشیم در برابر کسانی که چنین مشکلاتی را خلق کردند، شکست می خوریم .

شما می دانید که افرادی بر خلاف برگزاری انتخابات در هر جا وجود دارند.

دوم این که ریس جمهور جناب محمد اشرف غنی بیانیه ای در ارتباط به ختم موفقانه ی انتخابات صادر کرده بود. از آنجایی که از مشکلات  انتخابات کابل باخبر بودم، می خواستم بدانم رییس جمهوری انتخابات را چگونه دیده است .

چون خودم بر حسب مصروفیت نتوانسته بودم بیانیه را بشنوم. امروز هم که دوم عقرب است من از همکارم در کمیسیون پرسیدم که نماینده ی سازمان ملل جناب تادامیچی یوماماتو که به کمیسیون آمده بود، راجع به انتخابات نظرش چه بود که از قضا به دلیل مصروفیت در موضوع دیگری مربوط به انتخابات، در این مجلس هم حضور نداشتم .

حکومت و همکاران بین المللی شرکای انتخابات اند. در ساعات اولیه واکنش شان نسبت به کارکرد کمیسیون بسیار مهم است .

صحبت من در باره ی وضعیت عادی بود که مثل هر شهروند شما هم از آن آگاهید… اما متاسفانه برخی تعبیر وتفسیر متفاوت از آن می کنند که ربطی به صحبت من ندارد . نگرانی من از پخش این ویدیو این است که صرف اذهان عامه را در مورد روند ملی انتخابات مشوش  می سازد.

وسیمه بادغیسی

کمیشنر و معاون عملیاتی کمیسیون انتخابات افغانستان

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید