مسیر انتخاباتی در ولایت بدخشان؛ وضعیت وخیم امنیتی و 33 مرکز رأی‌دهی بسته |
مسیر انتخاباتی در ولایت بدخشان؛ وضعیت وخیم امنیتی و ۳۳ مرکز رأی‌دهی بسته

مسیر انتخاباتی در ولایت بدخشان؛ وضعیت وخیم امنیتی و ۳۳ مرکز رأی‌دهی بسته

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۲۶ / میزان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

ولایت بدخشان یکی از ولایت شمالی افغانستان است که با بلندترین تهدیدات امنیتی در آستانه انتخابات ۹۷ پارلمانی قرار دارد. مردم این ولایت با این‌که با مشکلات امنیتی بلند روبه‌رو اند، اما هنوز امیدوار اند که یک انتخابات شفاف را سپری نمایند.

قلمرو بدخشان با ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار جمعیت، اما فقط ۵۰ درصد تحت تسلط دولت قرار دارد و این یک نگرانی برای تمام شهروندان ولایت بدخشان است.

از ولایت بدخشان ۷۹ نامزد انتخاباتی برای ورود به پارلمان افغانستان با هم رقابت می‌کنند تا بیشترین اعتماد را از سوی مردم خود به دست آورند. وکلای این ولایت ۹ کرسی در مجلس نمایندگان دارند که ۲ نفر آنان باید از زنان انتخاب شود.

انتخابات بدخشان

از ساعت ۷ صبح روز پنج‌شنبه(۲۶ میزان) سکوت انتخاباتی در سراسر افغانستان آغاز شد و روز شنبه ۲۸ میزان، روزی است که هر فرد افغان در سراسر کشور می‌تواند با استفاده از حق مسلم خود، به پای صندوق‌های رأی حاضر شده و به نماینده مورد نظر خود رأی دهد.

امان‌الله پیمان، نماینده بدخشان در مجلس نمایندگان به خبرنامه گفت: “آنچه  انتظار می‌رفت از این ولایت عملی نشد و در روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان شاهد حضور پررنگ مردم نبودیم و همچنان زنان سهم کمتری داشتند، زیرا این ولایت یکی از ولایت‌هایی است که به صورت کلی ۵۰ درصد آن تحت کنترول دولت می‌باشد و مناطق بسیاری با مشکلات امنیتی رو به رو است.”

مطابق به گزارش کمیسیون انتخابات، در ولایت بدخشان ۲۹۵ هزار و ۷۹۵ نفر به عنوان رأی‌دهنده ثبت‌نام کرده‌اند که از این جمعیت ۱۷۱ هزار و ۵۶۹ نفر آنان مرد، ۱۲۳ هزار و ۹۳۹ نفر زن و ۲۸۷ تن دیگر کوچی اند.

امان‌الله پیمان، نماینده مردم بدخشان در مجلس نمایندگان

امان‌الله پیمان، نماینده مردم بدخشان در مجلس نمایندگان

باسط احمد بیان، معاون مطبوعاتی کمیسیون انتخابات بدخشان به خبرنامه گفت: “رای‌دهندگان واجد شرایط این ولایت در حدود ۷۵۰  هزار نفر است، اما متاسفانه کمتر از ۳۰۰ هزار رأی‌دهنده در این ولایت ثبت‌نام شده‌اند.”

آمار متفاوت از وجود مراکز رای دهی

کمیسیون مستقل انتخابات ۳۲۲ مرکز رأی‌دهی را در ولایت بدخشان تثبیت کرده، که به گفته معاون مطبوعاتی کمیسیون انتخابات بدخشان به خبرنامه، “از این جمله ۲۰۱ مرکز به صورت کامل شامل روند ثبت‌نام رای‌دهندگان شده است، ۲۵ مرکز با تهدیدات بلند روبه‌رو بوده و ۲۳ مرکز هم تهدید پایین دارد، ۲ مرکز با ناامنی نسبی روبه‌رو است و ۲۵ مرکز بسته است”.

همچنان او گفت که ۳۰ مرکز رأی‌دهی نیز در شهرستان‌هایی قرار دارد که تحت کنترول طالبان می‌باشد.

اما محمد صابر آرین، فرمانده پولیس ولایت بدخشان به خبرنامه گفت: “در شروع روند ثبت‌نام، با هماهنگی کمیسیون انتخابات توانستیم در بیشتر مراکزی که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات تعیین شده بود، پروسه ثبت‌نام را انجام بدهیم، اما با آن هم مشکلات امنیتی پابرجا بوده و باعث شد که در تعدادی از ولسوالی‌ها نتوانیم ثبت‌نام را انجام دهیم.”

او افزود: “با ارزیابی که از سوی کمیسیون انتخابات بدخشان صورت گرفته، در بعضی از نقاط امکان ثبت‌نام وجود نداشت و تحت پوشش دولت نبود که در این ولایت ۲۱۲  مرکز  رای‌دهی امن بوده و آماده برگزاری انتخابات است، اما ۲۶ مرکز با تهدیدات بلند روبه‌رو است، ۲۴ مرکز رأی‌‌دهی تهدیدات امنیتی متوسط دارد، اما ۳۳ مرکز بسته در نقاطی است که به دست مخالفین مسلح می‌باشد.”

کمیسیون مستقل انتخابات 322 مرکز رأی‌دهی را در ولایت بدخشان تثبیت کرده

کمیسیون مستقل انتخابات ۳۲۲ مرکز رأی‌دهی را در ولایت بدخشان تثبیت کرده

امنیت بدخشان

امان‌الله پیمان، نماینده مردم بدخشان در پارلمان افغانستان در ادامه صحبت‌های خود با خبرنامه گفت: “ولایت بدخشان به ۲۹ مرکز اداری تقسیم شده که نصف آن با تهدیدات بلند امنیتی روبه‌رو است.”

او از شهرستان‌هایی چون “جرم، بهارک، راغستان، کوهستان، ارغنج خواه، یفتل پایین، درایم، کشم”  نام برده و گفت که همچنان در نزدیکی‌های فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان نیز مشکلات زیادی وجود دارد.

باسط احمد بیان، معاون مطبوعاتی کمیسیون انتخابات بدخشان نیز در صحبت خود گفت که در شروع ثبت‌‌نام رای‌دهندگان، مردم به دلیل چالش‌های امنیتی شرکت پررنگی نداشتند و از برچسب‌زنی تذکره‌های خود هراس‌داشتند، زیرا نمی‌خواستند با ثبت‌نام برای انتخابات، مورد آزار و اذیت طالبان قرار گیرند، اما با آگاهی‌دهی حضور نسبتا خوب مردم را شاهد بودیم.

او در ادامه گفت: “ولی وضعیت امنیتی مشکلی بود که باعث شد تعداد کمی در این پروسه شریک شوند.”

مراکزی که در این اواخر در ولایت بدخشان تحت تهدیدات بلند امنیتی قرار گرفته، عبارت‌اند از: کوهستان، راغستان، تگاب، یمگان و وردوج و شهرستانی که مراکز رای‌دهی در آن بسته است، شامل ارگو، جرم، بهارک، ارغنج‌خواه، راغستان و کوهستان است.

اما فرمانده پولیس ولایت بدخشان اطمینان داده که تمام مراکز رأی‌دهی را تا روز انتخابات در این نقاط فعال خواهد کرد.

محمد صابر آرین در پایان به خبرنامه گفت: “ما سعی می‌کنیم تا بتوانیم امنیت روز انتخابات را برقرار کنیم تا مردم بدخشان با خاطری آرام به پای صندوق‌های رأی‌دهی حاضر شوند و نماینده مورد نظر خود را انتخاب نمایند”.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان انتخابات پارلمانی افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید