ثبت 100 تخلف انتخاباتی از ابتدای کارزارهای انتخابات پارلمانی |
ثبت ۱۰۰ تخلف انتخاباتی از ابتدای کارزارهای انتخابات پارلمانی

بازتاب خبرهای 19 میزان

Image Title
۱۹ / میزان ۱۳۹۷

ثبت ۱۰۰ تخلف انتخاباتی از ابتدای کارزارهای انتخابات پارلمانی

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان می‌گوید که از ابتدای کارزارهای انتخاباتی تاکنون، ۱۰۰ مورد تخلف انتخاباتی را ثبت کرده‌اند.

کارزارهای انتخاباتی از ۶ میزان آغاز شده و تا دو روز پیش از برگزاری انتخابات، ۲۵ میزان ادامه خواهد داشت.

علی‌رضا روحانی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی که امروز پنج‌شنبه(۱۹ میزان) در یک نشست خبری با والی نننگرهار سخن می‌گفت، افزود که بیشتر تخلفات ثبت‌شده انتخاباتی شامل نصب تصاویر بر تصاویر نامزدان دیگر، نصب تصاویر چسب‌دار و موارد دیگر می‌باشد.

elections 1

وی خاطرنشان کرد، نامزدان که سرپیچی‌های انتخاباتی می‌کنند، مجازات قانونی، جریمه‌های نقدی، اخطار و توصیه در انتظارشان خواهد بود و نامزدانی که گروه‌های مسلح دارند و در رابطه به آن‌ها اسناد ارائه شود، از فهرست انتخابات حذف می‌شوند.

در این نشست خبری، حیات‌الله حیات، والی ننگرهار نسبت به برگزاری شفاف انتخابات در این ولایت اطمینان داد و گفت که به همین خاطر، برادرش را واداشته از نامزدی در انتخابات پارلمانی انصراف دهد.

۱۹ / میزان ۱۳۹۷

رقیب احتمالی دونالد ترامپ به میدان می‌آید!

گزارش رسانه‌های امریکایی نشان می‌دهد که مایکل بلومبرگ، شهردار اسبق شهر نیویارک امریکا، بار دیگر به عضویت حزب دموکرات در آمده و این اقدام، نشان‌دهنده تصمیم او ی برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در امریکا است.

شبکه تلویزیونی NBC News امریکا گزارش داده، مایکل بلومبرگ در صفحه انستاگرامش نوشته است: “امروز یک‌بار دیگر شامل حزب دموکرات شدم، حزبی که من بخش بزرگ زندگی‌ام عضو آن بودم، زیرا ما به دموکرات‌هایی نیاز داریم که کنترول و ثباتی را که برای ملت ما لازم اند، ایجاد کنند”.

trump

این در حالی است که کوری لیواندوفسکی، یکی از مشاورین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا اعلام نموده که اگر شهردار اسبق نیویارک تصمیم نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری امریکا از جانب دموکرات‌ها را داشته باشد، می‌تواند یک رقیب قوی برای رئیس‌جمهور فعلی باشد.

بلومبرک در جریان کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال ۲۰۱۶، از هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات حمایت کرده بود.

روزنامه نیویارک تایمز در ماه سپتمبر نوشته بود که او برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال ۲۰۲۰ و مبارزه انتخاباتی علیه دونالد ترامپ، تصمیم جدی دارد.

۱۹ / میزان ۱۳۹۷

کارزارهای انتخابات پارلمانی از داخل زندان

یک نامزد انتخابات پارلمانی در ولایت فراه که محکوم به زندان شده، در فهرست نهایی نامزدان انتخاباتی این ولایت قرار دارد و کارزارهای انتخاباتی خود را از داخل زندان دنبال می‌کند.

به گزارش طلوع‌نیوز، عبدالکریم شفق، پیش از روند ثبت‌نام نامزدان انتخابات پارلمانی به اتهام داشتن چندین کارت معلولیت و کارگیری از آن، زندانی شده بود، اما پس از یک ماه، با یک نامه پزشک که وی را به علت بیماری قلبی از زندان مرخص ساخته بود، خود را برای انتخابات نامزد کرده است.

campigns

اما پس از آزادی از زندان، دادگاه دوم عبدالکریم را به دو سال زندان و جریمه نقدی محکوم کرد.

این در حالی است که به گفته رییس دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت فراه، نهادهای کشفی و جرمی در مورد آقای شفق، گفته بودند که این شخص سابقه جرمی ندارد.

نکته جالب این‌جاست که عبدالکریم شفق با وجود آن‌که در زندان به سر می‌برد، کارزارهای انتخاباتی خود را از سوی پسرش به پیش می‌برد.

۱۹ / میزان ۱۳۹۷

پس‌گیری یک منطقه مهم در ولایت فاریاب از کنترول طالبان

نیروهای ویژه افغان و ناتو بعد از ظهر امروز پنج‌شنبه(۱۹ میزان) منطقه مهم “ایتی روق” را در شهرستان المار ولایت فاریاب از طالبان پس گرفته‌اند.

جنرال نبی جان ملاخیل، فرمانده پولیس فاریاب به آژانس خبرى پژواک گفته که حوالی ساعت سه پس از ظهر امروز، نیروهای ویژه افغان و ناتو، منطقه ایتی روق را در ۱۰ کیلومتری جنوب مرکز شهرستان المار تصرف کردند.

وى افزود، زمانی که نیروها از مرکز شهرستان المار به سوی ایتی روق، ساحه بند آب‌گردان المار حرکت کردند، در قریه دیوانه خانه مورد تیراندازی قرار گرفتند که با واکنش متقابل روبرو شده، دو تن از طالبان کشته شده و سه تن دیگر زخم برداشتند.

faryab

کار ساخت بند آب‌گردان المار که در منطقه ایتی روق این شهرستان واقع شده، ۸ سال پیش با هزینه بیش از ۵۳ میلیون دالر آغاز گردیده، اما کار آن به بهانه‌های مختلف به تعویق افتاده است.

این در حالی است که گزارش‌هایی در مورد سفر رییس‌جمهوری افغانستان به  فاریاب وجود دارد.

به گفته والی فاریاب، با سفر محمد اشرف غنی به این ولایت، کار پنج پروژه مهم چون بند المار، بند دهندره در پشتون‌کوت، شبکه آبرسانی شهر میمنه، تمدید لین برق شهرستان‌های المار و قیصار و پروژه آب زراعتی اندخوی را افتتاح می‌کند.

۱۹ / میزان ۱۳۹۷

کشته شدن 15 نیروی پولیس سرحدی در حمله طالبان بر یک پاسگاه در ولایت قندز

منابع محلی در ولایت قندز می‌گویند که در یک حمله شب گذشته طالبان بر یک پاسگاه امنیتی در شهرستان قلعه ذال این ولایت، ۱۵ نیروی پولیس سرحدی جان باخته‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از امرالدین ولی، یک عضو شورای ولایتی قندز گفته است که پس از حمله طالبان بر یک پاسگاه در قلعه ذال، ۱۵ تن از نیروهای سرحدی جان باخته‌اند.

soliders

این در حالی است که زبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته که در این حمله، ۲۵ پولیس جان باخته و هفت تن دیگر زخمی شده‌اند.

مقام محلی که نخواست نامی از او برده شود نیز به بی‌بی‌سی گفته که شب گذشته( چهارشنبه ۱۸ میزان)، طالبان بر یک قرارگاه پلیس مرزی در منطقه “چهارچوب”  در نزدیکی مرز و در کنار رودخانه آمو حمله کردند.

گفته شده که ۷ عضو گروه طالبان نیز در این درگیری کشته شده‌اند.

اما غلام حضرت کریمی، سخنگوی فرماندهی فرقه۲۰ پامیر مستقر در ولایت قندز گفته که این حمله طالبان عقب زده شده ‌است.