زخمی شدن رییس عدلیه ولایت بلخ در یک حمله مسلحانه

بازتاب خبرهای 18 میزان

۱۸ / میزان ۱۳۹۷

زخمی شدن رییس عدلیه ولایت بلخ در یک حمله مسلحانه

صبح امروز چهارشنبه(۱۸ میزان)، سید جعفر مصباح، رییس عدلیه ولایت بلخ هدف یک حمله مسلحانه قرار گرفته است.

آقای مصباح به خبرگزاری آوا گفته است که در رویداد به طور سطحی زخم برداشته، اما یکی از محافظانش به شدت زخمی شده است.

این در حالی است که افزایش حملات مسلحانه و ترورها در شهر مزارشریف، از چندی به این‌سو، نگرانی‌های شدید مردم این شهر را برانگیخته است.

masbah

۱۸ / میزان ۱۳۹۷

هواداران حزب جنبش ملی افغانستان: به غنی اجازه ورود به فاریاب را نمی‌دهیم!

هواداران حزب جنبش ملی افغانستان در فاریاب هشدار می‌دهند، در صورتی که نظام‌الدین قیصاری از بند حکومت رها نشود، به رییس جمهور غنی اجازه ورود به این ولایت را نمی‌دهند.

آنان در یک گردهمایی در ولایت فاریاب می‌گویند که حکومت به خواست‌ مردم در پیوند به رهایی نظام‌الدین قیصاری توجهی نکرده است.

ashraf ghani

عطامحمد فیضی، رئیس حزب جنبش در فاریاب در همایشی اعتراضی امروز می‌گوید، اگر رئیس جمهور، قیصاری را با خود بیاورد، به استقبالش خواهند آمد، در غیر آن مانع ورود او خواهند شد.

هواداران حزب جنبش ملی در فاریاب پس از آن چنین واکنش نشان دادند که اخیراً شایعاتی مبنی بر سفر رئیس جمهور به این ولایت بالا گرفته است.

چندی پیش نظام‌الدین قیصاری، نمایندۀ ارشد جنرال دوستم، معاون نخست رئیس جمهور و فرمانده پولیس ولسوالی قیصارِ فاریاب از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد و شب هنگام به کابل منتقل گردید.

۱۸ / میزان ۱۳۹۷

افزایش 5 درصدی تلفات غیرنظامیان در سال جاری/ تمرکز یوناما بر تلفات غیرنظامیان و بی‌ثباتی مرتبط به انتخابات در افغانستان

ماموریت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در یک بیانیه مطبوعاتی برخی ارقام کلیدی را که نشان دهنده تأثیرات فعالیت های ضد دولتی در افغانستان است، منتشر کرد.

در این بیانیه اشاره شده که در سال جاری، حملات منجر به تلفات ۸ هزار و ۵۰ غیرنظامی گردیده که از آن جمله ۲ هزار و ۷۹۸ تن کشته و ۵ هزار و ۲۵۲ تن زخمی گریده اند.

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان و رئیس یوناما در این رابطه گفت: “از آنجایی که هیچ راه حل نظامی برای جنگ در افغانستان وجود ندارد، سازمان ملل خواستار حل و فصل فوری و صلح آمیز این درگیری و پایان دادن به درد و رنج مردم افغانستان  است.” او همچنین افزود:” همه احزاب می توانند و باید تمام تلاش خود را برای محافظت از افراد ملکی از آسیب، از جمله ایجاد پیشرفت مشخص در جهت صلح انجام دهند. ”

unama

گزارش یوناما نشان داده است که علت اصلی تلفات ملکی شامل استفاده از مواد انفجاری دست ساز انتحاری و غیر انتحاری توسط عناصر ضد حکومتی بوده است.

در این بیانیه آمده است که “در پیوند به خشونت و درگیری های مرتبط به انتخابات در شهر غزنی، آخرین یافته های یوناما نشان می دهد که ننگرهار، کابل، هلمند، غزنی و فاریاب، ولایت هایی بوده اند که از درگیری ها بیشتر متاثر شده اند. برای اولین بار، ننگرهار بیشترین میزان تلفات ملکی در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۸ داشته و از کابل پیشی گرفته که بیش از دو برابر تعداد ثبت شده در همان دوره در سال ۲۰۱۷ بوده است.”

دنیل بل، رئیس بخش حقوق بشر یوناما بیان داشته که: “افزایش نگران کننده تلفات غیرنظامیان در ننگرهار، نشان دهنده یک روند غیرقابل قبول است که نشان می دهد چگونه غیرنظامیان افغان همچنان قربانی این درگیری های مداوم هستند.”

۱۸ / میزان ۱۳۹۷

تکمیل شدن روند انتقال دستگاه‌های بایومتریک تا جمعه این هفته

مسولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از تکمیل روند انتقال دستگاه‌های بایومتریک تا روز جمعه خبرداده اند.

biometric election s

سید حفیظ الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون انتخابات امروز چهارشنبه (۱۸ میزان) در یک نشست خبری گفت که دستگاه‌های بایومتریک و فهرست رأی‌دهندگان با تمام ملحقات آن به ولایات فراه، بادغیس، هرات، زابل، قندهار، ارزگان، هلمند و نیمروز از طریق هوا و زمین انتقال یافته است.

هاشمی در عین حال تاکید کرده که امروز نیز این دستگاه‌ها به ولایات بدخشان، بغلان، قندوز، تخار، پکتیکا، بامیان، دایکندی و غور انتقال می یابد و متباقی دستگاه‌ها و فهرست فهرست رأی‌دهندگان تا روز جمعه به این ولایات می رسد.

۱۸ / میزان ۱۳۹۷

آغاز کار ساخت پارک باستان ‌شناسی در بامیان

مسولین بخش همکاری‌های توسعه ای ایتالیا در افغانستان از آغاز زودهنگام کار ساخت پارک باستان شناسی در بامیان خبرداده اند.

bamyan

دکتر گیروتی رئیس بخش همکاری‌های توسعه ای ایتالیا در افغانستان در سفرش به ولایت بامیان گفته است که یک بخش از شهر غلغله با هزینه ای بالغ بر ۲ میلیون یورو ترمیم می‌شود.

گیروتی در ادامه نیز افزوده که آغاز کار ساخت پارک باستان شناسی مجسمه های بودا با هزینه ۴ میلیون یورو و کمک به زنان فعال در بخش اقتصادی با هزینه ۲۵۰ هزار یورو بزودی آغاز می‌شود.

دکتر گیروتی در عین حال تاکید کرده که به خاطر اجرای این پروژه‌ها ایتالیا با دولت افغانستان و سازمان یونسکو در حال رایزنی است.

۱۸ / میزان ۱۳۹۷

همکاری مشترک امریکا و پاکستان برای ثبات سازی در افغانستان

رسانه‌های محلی از همکاری مشترک امریکا و پاکستان برای آوردن ثبات در افغانستان خبر داده اند.

 زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در دیدار با وزیر خارجه پاکستان گفته است، پاکستان باید برای آوردن صلح و ثبات در افغانستان، امریکا را کمک کند.

kalilzad in pakistan

گفته‌های خلیلزاد با واکنش مثبت وزیر خارجه پاکستان روبه رو شده و او تعهد کرده که کشورش از پروسه صلح در افغانستان حمایت می‌کند.

محمود فیصل، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در این مورد گفته است، این یک مسؤولیت مشترک است تا طالبان را به میز مذاکره بکشانیم.

وی در ادامه تاکید کرده است، هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی از عهده آن برآید.

 این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز سفر خلیلزاد را به منطقه و برای پروسه صلح در افغانستان خیلی مهم خوانده است.