طالبان بخشی از شاهراه جوزجان ـ فاریاب را توسط اسکواتر تخریب کردند |
طالبان بخشی از شاهراه جوزجان ـ فاریاب را توسط اسکواتر تخریب کردند

بازتاب خبرهای 17 میزان

Image Title
۱۷ / میزان ۱۳۹۷

طالبان بخشی از شاهراه جوزجان ـ فاریاب را توسط اسکواتر تخریب کردند

گروه طالبان بخش‌هایی از شاهراه جوزجان ـ فاریاب را با اسکواتر تخریب کرده‌اند.

این در حالی است که پیش از این، طالبان بخش‌های از شاهراه غزنی ـ پکتیا را تخریب کرده بودند.

faryab

عبدالکریم یورش، سخنگوی پولیس فاریاب صبح امروز به رادیو آزادی گفته است:” طالبان دو سکواتر را برده و سرک را تخریب کرده‌اند. دیروز بعد از ظهر یا قریب عصر که شروع کرده بودند، تا شام چهار موقعیت را تخریب کردند.”

این در حالی است که به دنبال این رویداد، شماری از رانندگان وسایط مسافربری جوزجان- فاریاب که صبح امروز از سمت جوزجان روانه فاریاب بودند، گفتند که از راه خامه و از کنار سرک تخریب شده رفت و آمد کرده‌اند.

۱۷ / میزان ۱۳۹۷

سازمان ملل: زن و مرد افغانستان حق دارند بدون کدام مانع، زور و تهدید رأی دهند

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان از تمام بازیگران اجتماعی و سیاسی در افغانستان می‌خواهد که تمام توان‌شان را برای محافظت از حق مردم این کشور برای حضور در انتخابات به خرج دهند تا بدون کدام مانع، زور و تهدید رأی دهند.

تادامیچی یاماموتو، رییس یوناما و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان اعلام کرده است: آن‌طوری که در قانون اساسی افغانستان نیز آمده، شرکت در انتخابات از حقوق اساسی تمام شهروندان این کشور است.

وی تأکید کرده که زن و مرد افغانستان حق دارند حکومت و رهبران‌شان را آزادانه انتخاب کنند.

tadamchi

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان افزوده: افغانستان در سال ۱۹۴۸میلادی به نفع اعلامیه جهانی حقوق بشر رأی داد و بر اساس این اعلامیه، همه‌ی مردم حق دارند که در دولت خود به طور مستقیم و یا هم از طریق نمایندگانی که آزادانه انتخاب میشوند، سهم بگیرند و حق دسترسی برابر به خدمات عمومی را داشته باشند.

این در حالی است که گروه طالبان روز گذشته با نشر اعلامیه‌ای گفته، انتخابات یک پروسه امریکایی است و این گروه مانع برگزاری آن خواهد شد و کسانی که در این روند همکاری می‌کنند را مورد هدف قرار خواهند داد.

به دنبال این تهدید، بعد از ظهر امروز کارزار انتخاباتی یک نامزد انتخابات پارلمانی در مرکز ولایت هلمند هدف حمله انتحاری قرار گرفت که در نتیجه آن، ۸ غیرنظامی به شمول این نامزد انتخاباتی جان باخته ۱۱ تن دیگر زخمی شدند.

۱۷ / میزان ۱۳۹۷

سه مقام وزارت داخله افغانستان به شمول سرپرست معینیت محافظت عامه به 8 سال زندان محکوم شدند

دادگاه ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه جرایم سنگین فساد اداری افغانستان، چندین مقام پیشین وزارت امورداخله این کشور را به شمول سرپرست معینیت محافظت عامه این وزارت را به ۸ سال زندان محکوم کرده است.

در نشست علنی این دادگاه که صبح امروز سه‌شنبه(۱۷ میزان) در کابل برگزار شد، قاضی پرونده سوء‌استفاده از صلاحیت وظیفوی در قضیه آتش گرفتن ۳۰۷ عراده واسطه تانکر تیل مربوط به نیروهای خارجی را با حضور متهمان بررسی کرد.

در نهایت، قاضی دادگاه سه تن از متهمین این پرونده را به ۸ سال حبس تنفیذی و چهار تن دیگر را برائت داد.

court

تورنجنرال عبدالرزاق امیری، رییس عمومی عملیاتی و سرپرست معینیت محافظت عامه وزارت امورداخله، سمونوال عطامحمد روکی، مدیر پلان اوپراسیون ریاست عمومی عملیاتی معینیت محافظت عامه، حمیدالله راحل، رییس عمومی مالی و تجارتی معینیت محافظت عامه، سمونوال شیر محمد، نماینده ریاست عمومی عملیاتی، سمونمل محمد هاشم، نماینده ریاست محافظت پروژه‌های غیردولتی، لمری سارن نورمحمد، نماینده مدیریت استخبارات و ایمل شینواری، نماینده مدیریت قراردادها، متهم به سوء استفاده از صلاحیت وظیفوی در قضیه آتش گرفتن ۳۰۷ عراده واسطه تانکر حامل مواد نفتی نیروهای خارجی، در شب ۱۳/۱۴ سرطان ۱۳۹۳ در توقف‌گاه سرای “لوی سوان” واقع چوک ارغندی شهر کابل بودند.

بر اساس اطلاعات تیم بررسی محل واقعه و سایر اسناد پرونده، این تانکرها از اثر جابجایی و انفجار یک ماین مقناطیسی آتش گرفته که در نتیجه حریق گسترده مواد محروقاتی، در حدود ۳۰۷ عراده واسطه تانکر تیل کاملا نابود شده است.

در نهایت، بر اساس حکم دادگاه ابتدایی تورنجنرال عبدالرزاق امیری، سمونوال عطامحمد روکی و حمیدالله راحل به ۸ سال حبس تنفیذی محکوم شدند.

۱۷ / میزان ۱۳۹۷

کشف بیش از ۳۰۰ کیلوگرام مواد انفجاری در ولایت سرپل

پولیس ولایت سرپل می‌گوید که در یک عملیات ویژه، بیش از ۳۰۰ کیلوگرام مواد انفجاری را که از سوی طالبان جهت مختل‌سازی انتخابات ۲۸ میزان از مرکز این ولایت به مکان نامعلومی منتقل می‌شد، کشف نموده‌اند.

explosive

عبدالقیوم باقی‌زوی، فرمانده پولیس سرپل در این مورد می‌گوید، نیروهای امنیتی با داشتن اطلاعات قبلی، یک موتر نوع سراچه مملو از مواد انفجاری را کشف و ضبط نمودند.

به گفته وی، طالبان بیش از ۳۰۰ کیلوگرام مواد انفجاری را در این موتر در ۱۵ بوری جابجا کرده و قصد مختل‌سازی روند انتخابات در مراکز رأی‌دهی مربوطات مرکز سرپل را داشتند، اما این واسطه از روستای خانقاه ملکی، پس از یک درگیری میان طالبان و نیروهای امنیتی، به دست پولیس افتاده است.

۱۷ / میزان ۱۳۹۷

تکمیلی/ کشته شدن نامزد انتخاباتی هلمند در حمله انتحاری امروز

مقام‌های محلی از ولایت هلمند از جان باختن صالح محمد اچکزی، نامزد انتخابات پارلمانی این ولایت در حمله انتحاری بعد از ظهر امروز خبر داده‌اند.

دفتر مقام ولایت هلمند در یک اعلامیه گفته است، در اثر حمله انتحاری بر کارزار انتخاباتی صالح محمد اچکزی، ۸ تن به شمول آقای اچکزی جان باخته و ۱۱ تن دیگر زخمی شده‌اند.

salsh nangarhar

آقای اچکزی بعد زخمی شدن در حمله انتحاری، در شفاخانه جان داده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولین این حمله انتحاری را به عهده نگرفته، اما ولایت هلمند عمدتا محل فعالیت گروه طالبان است.

۱۷ / میزان ۱۳۹۷

ملاقات وزرای دفاع افغانستان و استونیا در کابل و تأکید بر تداوم همکاری‌های نظامی

وزارت دفاع ملی افغانستان از ملاقات وزیر دفاع این کشور با همتای استونیایی خود خبر داده است.

در یک اعلامیه وزارت دفاع افغانستان آمده، امروز سه‌شنبه (۱۷ میزان) هر دو جانب پیرامون گسترش همکاری‌های نظامی در راستای تعلیم و تربیه، تجهیز، تمویل و مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان و تأمین امنیت انتخابات پیش‌رو، گفتگو کرده‌اند.

mod 3

در این دیدار، طارق شاه بهرامی خواهان ادامه حمایت‌های سیاسی و نظامی کشور استونیا از دولت و مردم افغانستان گردیده است.

جوری لوییک، وزیر دفاع استونیا نیز هدف از سفر به افغانستان را دیدار از سربازان این کشور و آگاهی از وضعیت فعلی افغانستان گفته است. وی در ادامه، نسبت به پشتیبانی استونیا از مردم افغانستان در چوکات ماموریت حمایت قاطع ناتو اطمینان داده است.

وی افزود: نظامیان استونیایی، همکاری‌شان را در فراهم نمودن زمینه تعلیم و تربیه و مشوره‌دهی به سربازان افغان و همچنان تطهیر ماین، با دولت افغانستان ادامه می‌دهند.