فوری/ انفجار در شمال شهر کابل |
فوری/ انفجار در شمال شهر کابل

بازتاب خبرهای 15 میزان

Image Title
۱۵ / میزان ۱۳۹۷

فوری/ انفجار در شمال شهر کابل

لحظاتی قبل شمال شهر کابل، شاهد یک انفجار بوده است.

این انفجار در منطقه قلعه نجارها و در نزدیکی تانک تیل آریانا رخ داده است.

Breaking-3-1

هنوز نوعیت این انفجار و تلفات برخواسته از آن، مشخص نیست.

جزییات بیشتر در خبرهای تکمیلی.

۱۵ / میزان ۱۳۹۷

ریاست اجرایی حکومت: هیأتی برای بررسی قضیه شهرستان لعل و سرجنگل تشکیل شده است

ریاست اجرایی حکومت افغانستان از تشکیل هیأتی برای بررسی قضیه تلفات غیرنظامیان در حمله نیروهای امنیتی برای دستگیری قوماندان علی‌پور، فرمانده نیروهای خیزش مردمی در مناطق مرکزی، در شهرستان لعل و سرجنگل ولایت غور خبر می‌دهد.

داکتر عبدالله عبدالله با انتشار بیانیه‌ای، نسبت به این تلفات غیرنظامیان واکنش نشان داده و آن‌را رویدادی غم‌انگیز خوانده است.

 در این بیانیه به نقل از آقای عبدالله آمده است: “با تأسف مطلع شدیم که در پی حوادث روزهای اخیر تعدادی از افراد ملکی در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور به شهادت رسیده‌ و تعدادی زخمی شده‌اند”.

به گفته وی، مردم صلح‌دوست و با عزت لعل و سرجنگل همیش در کنار دولت و حکومت قرار داشته‌، از حکومت و دست‌آوردهای نظام، دفاع و حمایت کرده‌اند و سزاوار خدمت و حمایت می‌باشند.

abdullah abdullah

رییس اجرایی حکومت خاطرنشان کرد که برای بررسی حادثه شهرستان لعل و سرجنگل، هیأتی از مرکز تعیین گردیده تا قضیه را به صورت همه‌جانبه بررسی نماید.

وی افزوده، بعد از ارزیابی همه‌جانبه حادثه و شناسایی مسوولین و عاملان قضیه، تصامیم لازم اتخاذ می‌گردد و مردم نیز در جریان گزارش و تصمیم هیأت قرار می‌گیرند.

این در حالی است که پیش‌تر محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت نیز در یادداشتی تصریح کرد: “سرانجام ارگ نشینان کینه‌جو به آرزوى اصلى خود رسیدند؛ حضور على‌پور، فرمانده خیزش مردمى در لعل و سرجنگل بهانه‌اى مناسبى شد براى لشکرکشى به هزارجات و لگدمال کردن مردمى که ٢٠ سال براى استقلال کشور جهاد و مقاومت کردند و قریب ٢٠ سال دیگر براى دموکراسى و عدالت ایستادگى کردند”.

وی بار دیگر از حکومت خواسته که مناطق هزاره‌جات را ناامن نکند و لشکرکشى را خاتمه دهد.

مقام‌های محلی تأیید می‌کنند که در حمله بامداد روز گذشته(شنبه، ۱۴ میزان) برای دستگیری قوماندان علی‌پور در شهرستان لعل ولایت غور، ۷ غیرنظامی به شمول زنان جان باخته‌اند؛ هرچند منابع محلی آمار این تلفات را بیش از ۱۰ تن عنوان می‌کنند. هم‌چنین چندین تن دیگر در نتیجه این درگیری‌ زخمی‌ شده‌اند.

۱۵ / میزان ۱۳۹۷

تکمیلی/ ۷ زخمی در انفجار شهر هرات

مقام‌های محلی از زخمی شدن ۷ تن در یک انفجار در شهر هرات خبر می‌دهند.

herat

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات در مورد ماهیت این انفجار به خبرنامه گفت، مواد انفجاری جاسازی شده در یک ریکشا، در ساحه درب ملک ناحیه ۷ شهر هرات، منفجر شده است.

به گفته وی، در این انفجار ۷ تن به شمول یک پولیس و یک کودک زخمی شده‌اند.

۱۵ / میزان ۱۳۹۷

ابراز نگرانی سازمان امنیت و همکاری اروپا نسبت به رد صلاحیت کاندیداهای انتخاباتی افغانستان

کمیته حقوق بشر مجمع بین پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا در مورد ماهیت خودسرانه عملکردهای انتخاباتی در افغانستان برای انتخابات ۲۰ اکتبر ابراز نگرانی کرده است.

اعضای پنل کمیته عمومی مجمع بین پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا در امور دموکراسی، حقوق بشر و کمک‌های بشری در بیانیه‌ای اعلام کردند: “انتخابات عمدتا به عنوان روندی در نظر گرفته می‌شود که از طریق آن مردم بتوانند تصمیم‌گیرندگان خود را انتخاب کنند. کاندیدان نباید به دلایل نامشخص از کاندیداتوری محروم گردند”.

این بیانیه همچنین اضافه کرده، ماهیت پنهانی انتخابات در افغانستان باید متوقف شود، زیرا باعث شده که بسیاری از نامزدها قادر به رقابت در انتخابات نباشند، مانند برخی از آن‌ها که از جمله فعالان مدنی معروف می‌باشند.

آرشیف

آرشیف

به گفته مجمع بین پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا، “روندهای پشت پرده در افغانستان، مانع اشتراک تعدادی از نامزدها در انتخابات شده است، از جمله  فوزیه کوفی، فعال حقوق بشر و رئیس سابق کمیته حقوق بشر اتحادیه بین‌الپارلمانی”.

این مجمع تصریح کرده که محروم کردن نامزدها از حق دفاع از خود، شفافیت روند انتخابات را زیر سوال می برد.

در حالی است که کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان (IECC) در ماه آگست، ۳۵ نامزد انتخابات پارلمانی را رد صلاحیت کرد. در میان کاندیداهای محروم، برخی چهره‌های فعال مانند فوزیه کوفی حضور دارد. خانم کوفی تأکید دارد کمیسیون شکایات انتخاباتی بدون هیچ دلیلی او را از لیست نهایی نامزدان خارج کرده و حاضر به پاسخ‌گویی نیز نمی‌باشد.

۱۵ / میزان ۱۳۹۷

فوری/ انفجار در منطقه درب ملک شهر هرات

گزارش ها از ولایت هرات حاکی از وقوع یک انفجار در شهر هرات می باشد. تا کنون جزییات این انفجار مشخص نیست اما منابعی به خبرنامه آن را حمله انتحاری می گویند.

جزییات این انفجار در بخش های تکمیلی خبر.

Breaking-3-1