‌انتخابات در ولایت لغمان؛ آمار متفاوت رأ‌ی‌دهندگان و مراکز رأی‌دهی و وضعیت نامناسب امنیتی

‌انتخابات در ولایت لغمان؛ آمار متفاوت رأ‌ی‌دهندگان و مراکز رأی‌دهی و وضعیت نامناسب امنیتی

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۱۴ / میزان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

ولایت لغمان یکی از جمله ۳۴ ولایت افغانستان است که با نزدیک شدن به روز برگزاری انتخابات، نیروهای امنیتی تلاش می‎‌کنند امنیت این ولایت را به دست داشته باشند تا ساکنین آن در تمام ساحات بتوانند به پای صندوق‌های رأی‌دهی حاضر شوند.

هرچند این ولایت نیز با تهدیدات امنیتی و هم‌چنین تقلب‌های انتخاباتی روبه‌رو است، اما مقامات و مسئولین محلی سعی دارند با استفاده از تدابیر و برنامه‌های جدی، بتوانند ۲۸ میزان، روز انتخابات مجلس نمایند‌گان را با کمترین چالش برگزار نمایند.

این ولایت شرقی کشور با ۱ میلیون جمعیت، اما کم‌ترین حضور را در روند ثبت‌نام انتخابات داشته است. از سوی دیگر، این ولایات دارای ۳۳ نامزد انتخابات پارلمانی است که از این جمع، ۴ نفر با آرای بلند به پارلمان راه پیدا خواهد کرد.

ثبت‌نام رأیدهندگان

در صحبت با ارگان‌های مسئول در مورد آمار ثبت‌نام شدگان، ارقام متفاوتی ارائه شده است.

نورالدین فطرت، رئیس کمیسیون انتخابات که به تازگی ریاست دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در لغمان را به دست آورده، به خبرنامه گفت، در لغمان حضور مردم در پروسه ثبت‌نام رأی‌دهندگان به ۱۷۰ هزار و ۸۴۰ نفر می‌رسد.

در لغمان حضور مردم در پروسه ثبت‌نام رأی‌دهندگان به 170 هزار و 840 نفر می‌رسد

در لغمان حضور مردم در پروسه ثبت‌نام رأی‌دهندگان به ۱۷۰ هزار و ۸۴۰ نفر می‌رسد

اما با فرمانده پولیس این ولایت در گفت‌وگو با به خبرنامه گفت: “۱۷۰ هزار و ۴۶۹ نفر در پروسه ثبت‌نام انتخابات اشتراک داشته‌اند که از این مجموع، یک نفر اهل هنود و ۴ هزار و ۷۳۰ نفر کوچی سهم داشته‌اند”.

اسد‌الله دولت‌زی، سخنگوی ولایت لغمان نیز به خبرنامه می‌گوید: “حضور مردم در بخش ثبت نام خیلی خوب گذشت، مشکلات زیادی وجود نداشت و۱۷۰ هزار رأی‌دهنده ثبت‌نام کرده‌اند”.

ولی آماری که از سوی کمیسیون انتخابات گزارش شده است، نشان می‌دهد که در این ولایت ۱۶۳ هزار و ۷۰۸ نفر ثبت نام کرده‌ که از این بین ۵۲ هزار و ۹۸۹ نفر آنان زنان، و ۱۱۹ هزار و ۷۸۰ نفر دیگر مردان هستند.

امنیت بزرگترین تهدید

نقیب‌الله محب، عضو مجلس نمایندگان افغانستان از ولایت لغمان به خبرنامه می‌گوید که در زمان ثبت‌نام رأی‌دهندگان و توزیع تذکره در این ولایت، مشکلات جدی صورت نگرفته و تنها مشکلی که وجود داشت، نبود امنیت در بعضی از ساحات ولایت بود: “لغمان نیز مشکلات امنیتی فراوانی دارد که نیروهای امنیتی در پی حل آن هستند”.

وی در ادامه صحبت‌هایش گفت: “مشکلات امنیتی وجود دارد. در این ولایت از سوی مخالفین تهدیدات صورت گرفته است که نمی‌گذارند انتخابات برگزار شود و همچنان تعدادی از مراکز رأی‌دهی مسدود شده است.”

آقای محب خاطرنشان کرد که در بخش شهرستان‌های الینگار و الیشنگ، مراکز رأی‌دهی در سرک قیر شده فعال است، اما گمان می‌رود در این قسمت‌ها نیز امکان مشکلات از قبیل بسته شدن مراکز رأی‌دهی ایجاد شود.

به گفته این عضو مجلس نمایندگان از لغمان، در روز رأی‌دهی تنها منطقه‌ای که مردم می‌توانند برای رأی‌دهی حاضر شوند، مرکز بغلان(مهترلام) و شهرستان قرغه‌یی است.

اما در واکنش به این صحبت‌ها، عبدالرئوف ارزگانی، فرمانده پولیس لغمان گفت که هیچ مشکل جدی ولایت لغمان و انتخابات ۲۸ میزان را تهدید نمی‌کند: “این مشکلات امنیتی در هر نقطه افغانستان وجود دارد و ما سعی می‌کنیم آن را از بین ببریم”.

آقای محب خاطرنشان کرد که در بخش شهرستان‌های الینگار و الیشنگ، مراکز رأی‌دهی در سرک قیر شده فعال است، اما گمان می‌رود در این قسمت‌ها نیز امکان مشکلات از قبیل بسته شدن مراکز رأی‌دهی ایجاد شود

آقای محب خاطرنشان کرد که در بخش شهرستان‌های الینگار و الیشنگ، مراکز رأی‌دهی در سرک قیر شده فعال است، اما گمان می‌رود در این قسمت‌ها نیز امکان مشکلات از قبیل بسته شدن مراکز رأی‌دهی ایجاد شود

اما شهروندان ولایت لغمان وضعیت امنیتی این ولایت را نگران‌کننده خوانده، می‌گویند: “هیچ کاندیدی نمی‌تواند به صورت آزادانه برنامه‌ها و جلسات خود را دایر نماید و باید برای برگزاری این نوع مجالس، امنیت خود را بگیرد تا آسیبی از سوی مخالفین به او نرسد”.

آن‌ها یکی از دلایلی را که در مناطق پرجمعیت این ولایت، حضور مردم در پروسه ثبت‌نام کم بوده را نبود امنیت خوانده‌اند.

شهرستان‌های الینگار، الیشنگ، دولت‌شاه و دیگر ساحات لغمان تحت تهدیدات امنیتی بالا قرار دارد است که و در این مناطق، تنها ۵۰ درصد روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان انجام شده است.ند

۱۸ مرکز مسدود

به اساس گزارش کمیسیون مستقل انتخابات، برای ولایت لغمان ۱۲۳ مرکز رأی‌دهی مشخص شده، اما مسئولین این ولایت می‌گویند که در این شهر ۷۹ مرکز تثبیت شده که از این جمله ۶۱ مرکز باز بوده و آماده‌ی برگزاری انتخابات ۲۸ میزان است و ۱۸ مرکز دیگر مسدود و تحت تسلط مخالفین مسلح می‌باشد.

اما رئیس کمیسیون انتخابات ولایت لغمان به خبرنامه گفت که مطابق به گزارش مرکزی کمیسیون انتخابات، ۱۲۳ مرکز رأی دهی در این ولایت تعیین شده که ۷۹ مرکز فعال است و در قسمت‌هایی چون دولت‌شاه، الیشنگ و الینگار، ثبت‌نام ۵۰ درصد انجام شده، زیرا بعضی مناطق از این ساحات در دسترس مخالفین بوده است.

نقیب‌الله محب، عضو مجلس نمایندگان از ولایت لغمان نیز به خبرنامه گفت، پروسه ثبت‌نام در تمام مناطق ولایت انجام نشده و تنها روند ثبت‌نام در مرکز و یک شهرستان دیگر صورت گرفته که دارای امنیت بلند بوده است.

نقیب‌الله محب، عضو مجلس نمایندگان از ولایت لغمان نیز به خبرنامه گفت، پروسه ثبت‌نام در تمام مناطق ولایت انجام نشده و تنها روند ثبت‌نام در مرکز و یک شهرستان دیگر صورت گرفته که دارای امنیت بلند بوده است

نقیب‌الله محب، عضو مجلس نمایندگان از ولایت لغمان نیز به خبرنامه گفت، پروسه ثبت‌نام در تمام مناطق ولایت انجام نشده و تنها روند ثبت‌نام در مرکز و یک شهرستان دیگر صورت گرفته که دارای امنیت بلند بوده است

عبدالرئوف ارزگانی، فرمانده پولیس لغمان در جریان صحبت خود با خبرنامه گفت: “در مجموع ۷۹ مرکز رأی‌دهی در این ولایت است که به اساس ارزیابی کمیسیون انتخابات در ولسوالی‌ها، ۴۱ سایت باز و بدون مشکل است و ۱۸ سایت دیگر در تهدیدات امنیتی قرار دارد.”

فرمانده پولیس لغمان اطمینان می‌دهد که تلاش می‌کنند تا روز انتخابات، ۱۸ مرکز رأی‌دهی دیگر را نیز فعال کنند؛ این در صورتی است که نورالدین فطرت، رئیس کمیسیون انتخابات لغمان به خبرنامه گفت؛ در ساحات مراکزی که بسته است، ثبت‌نام رأی‌دهندگان صورت نگرفته است.

رئیس دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در لغمان خاطرنشان کرد: “به جز از مشکل امنیتی، هیچ مشکل دیگری در این ولایت وجود ندارد، کارمندان کمیسیون از طرف کنکور انتخاب شده‌اند و افراد دیگری نیز که موظف می‌شوند نیز از جمع معلمین مکاتب هستند.”

او هم‌چنان گفت: “تمام مواد انتخاباتی به لغمان رسیده و این انتخابات با سیستم بایومتریک انجام می‌شود و دستگاه‌های بایومتریک نیز به دست ما رسیده است.”

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان انتخابات پارلمانی افغانستان ولایت لغمان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید