کشته‌شدن ۳ تن از نزدیکان یک نامزد انتخابات پارلمانی افغانستان در ولایت کنر

بازتاب خبرهای 9 میزان

۹ / میزان ۱۳۹۷

کشته‌شدن ۳ تن از نزدیکان یک نامزد انتخابات پارلمانی افغانستان در ولایت کنر

شورای ولایتی کنر از کشته‌شدن ۳ تن از نزدیکان یک نامزد انتخابات مجلس افغانستان در این ولایت خبر داده است.

دین محمد پیلوت ساپی، رییس شورای ولایتی کنر امروز دوشنبه (۹ میزان) به خبرنامه گفت، در تماس تلفنی که داشته است، در جریان بازرسی خانه عطاءالله ساپی، نامزد انتخابات پارلمانی، ۳ تن از نزدیکان این نامزد کشته شده‌اند.

وی افزود، هنوز جزئیات بیشتر این رویداد در دست نیست و معلوم نیست که نیروهای افغانستان یا خارجی عامل این رویداد اند؟

این رویداد در منطقۀ شرلو از مربوطات شهرستان نرنگ ولایت کنر رخ داده است.

Afghan forses night

این در حالی است که عطاءالله ساپی به سلام وطندار گفته است، شب گذشته نیروهای امنیتی سه تن از اعضای خانواده‌اش را که در کارزارهای انتخاباتی با وی همکاری داشتند، به گلوله بستند.

وی افزوده، مشخص نیست که این نیروهای امنیتی وابسته به کدام نهاد دولتی بوده‌اند، اما پیش از حمله به خانۀ وی، به یک خانۀ دیگر نیز در همان نزدیکی یورش برده بودند.

یکی از باشندگان منطقه که نمی‌خواهد نامی از وی برده شود، می‌گوید که نیروهای ویژه به خانۀ مسکونی شخصی به نام ثمرگل یورش بردند و پس از بازداشت ثمرگل، افراد وابسته به وی با نیروهای امنیتی درگیر شده که در نتیجه آن، این فرد کشته می‌شود.

محمد ساپی از اعضای شورای ولایتی کنر نیز به سلام‌وطندار می‌گوید، نیروهای خارجی و دولتی در نتیجۀ راه‌اندازی یک عملیات، پس از کشتن سه محافظ یکی از نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان، دو تن دیگر را با خود بردند.

۹ / میزان ۱۳۹۷

آزادی بیان؛ خط سرخ حکومت افغانستان

معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان از مکلفیت حکومت این کشور برای حمایت از آزادی بیان خبر داده است.

سرور دانش امروز دوشنبه(۹ سنبله) در نشست معرفی بهترین قانون دسترسی به اطلاعات جهان در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت در کابل گفت، حکومت مکلفیت دارد از آزادی بیان حمایت کند.

sarwar danish

وی در ادامه گفته است: “موقف حکومت در رابطه به آزادی بیان قابل ستایش است. حکومت نه تنها برای آزادی بیان مانعی ایجاد نکرده، بلکه همواره از آزادی بیان حمایت کرده و از آزادی بیان به عنوان خط سرخ دولت و حکومت یاد آوری نموده است.”

معاون دوم ریاست جمهوری گفت که قانون دسترسی به اطلاعات در اول امسال بازنگری شد و در جریده رسمی به نشر رسید و بهترین قانون برای تضمین حق دسترسی به اطلاعات است.

اخیرا وب‌سایت بررسی حق دسترسی جهانی به اطلاعات که در اختیار مرکز حقوق و دموکراسی کانادا قرار دارد، اعلام کرده که در سال جاری، افغانستان با ١٣٩ امتیاز از امتیاز مجموعی ۱۵۰، در میان ۱۰ کشور برتر جهان برای دسترسی به اطلاعات، صدرنشین شده است. این در حالی است که افغانستان در سال ۲۰۱۶، در مقام ۶۸ام قرار داشت.

۹ / میزان ۱۳۹۷

دستگیری یک دختر 13ساله به اتهام همکاری با گروه داعش در کابل

یک منبع امنیتی به خبرنامه تأیید می‌کند که شب گذشته یک دختر ۱۳ ساله را به‌ اتهام همکاری با گروه داعش از مربوطات حوزه سوم امنیتی کابل دستگیر کرده‌اند.

به گفته‌ی این منبع امنیتی، این دختر اعتراف کرده که ۸ همکار دیگر او که شامل ۵ دختر و ۳ پسر اند، در حال فراگیری آموزش عملیات‌های تروریستی می‌باشند.

این مقام امنیتی تأکید می‌کند که این شیوه جدید جنگی داعش است که از عاطفه زنانگی و خوش‌باوری آنان برای اهداف تروریستی خود استفاده می‌کنند.

آرشیف

آرشیف

این منبع امنیتی که نخواست نامی از او گرفته شود، گفت: «دختری که دستگیر شده، موهایش کوتاه، شکل و لباس پسرانه دارد که بتواند راحت به جلسه‌ها و برنامه‌های مورد نظر اشتراک کند.»

پیش از ظهر امروز دوشنبه نیز یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان از پیوستن برخی دختران نوجوان به گروه داعش، حتا از مدارس و مکاتبی در کابل خبر داده بود.

عارف رحمانی، نماینده مردم غزنی در مجلس نمایندگان به نقل از یک منبع امنیتی تأکید کرده بود که این دختران برای آموزش حملات انتحاری به شهرستان اچین‌ ولایت ننگرهار برده‌ می‌شوند.

۹ / میزان ۱۳۹۷

آلوئه‌ورا؛ بدیل جدید کوکنار در افغانستان

مقام‌های وزارت زراعت از بدیل جدید برای کشت کوکنار در افغانستان خبر داده‌اند.

نصیراحمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری امروز دوشنبه(۹ میزان) در برنامه ترویج کشت بدیل کوکنار در افغانستان گفت، گیاه آلوئه‌ورا بدیل خوبی برای محو کشت کوکنار است.

آقای درانی گفت، کشت این گیاه در ولایات فراه، بادغیس و ننگرهار نتایج مثبتی داشته است.

aloe-vera-plant

این مقام ارشد وزارت زراعت تأکید کرده است، قراردادهای ترویج این گیاه به زودی امضا خواهد شد.

درانی همچنان گفت، به خاطر تقاضای زیاد مواد مخدر در بازارهای جهانی، کشت کوکنار در افغانستان افزایش یافته است.

این در حالی است که در سا‌ل‌های گذشته، کشت زعفران به عنوان یک بدیل بسیار خوب برای کوکنار در افغانستان، ترویج یافته و به نتایج بسیار خوبی رسیده است.

۹ / میزان ۱۳۹۷

منظور شدن 19 پروژه به ارزش بیش از ۵ میلیارد افغانی توسط رییس‌جمهور افغانستان

رئیس‌جمهور افغانستان در جلسه کمیته تدارکات ملی، ۱۹ پروژه به ارزش بیش از ۵.۳۷ میلیارد افغانی را منظور کرده است.

Ashraf Ghani 3

در نشست کمیته تدارکات ملی که عصر روز گذشته برگزار شد، محمد اشرف غنی پروژهای تهیه و تدارک وسایل و سیستم بایومتریکِ، استخدام کمپنی مشورتی نظارت‌کننده برای پروژۀ کاسا ۱۰۰۰، ترمیمات اساسی قصر دارالامان، اعمار و بازسازی کانال، اعمار سرک‌ها، پروژۀ پاک‌کاری قسمتی از دریای کابل، ترمیمات بخش اول شفاخانه ۳۰۰ ‌بستر پولیس، تحکیمات امنیتی قرارگاه جدید وزارت امورداخله، دیزاین و ساخت بند مچلغو و چندین پروژه دیگر را تأیید و منظور کرد.

۹ / میزان ۱۳۹۷

اشرف غنی: به شرکت‌های خصوصی اجازه دخالت در جنگ افغانستان را نمی‌دهیم

رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که اجازه دخالت در جنگ افغانستان را به شرکت‌های خصوصی خارجی نمی‌دهد.

محمد اشرف غنی که امروز دوشنبه(۹میزان) در سومین نشست شهرداران در کابل سخن می‌گفت، تأکید کرد: “به مرسنری‌های خارجی اجازه دخالت در جنگ افغانستان را نخواهم داد”.

“مرسنری” به گروهی از نظامیان خارجی یا جنگجویان اجیر اطلاق می‌شود که مسؤولیت نظامی ندارند و در مقابل پول می‌جنگند.

Ashraf Ghani 2

رئیس جمهوری گفت: “جنگ فعلی مقابل اخوت مذهبی، وحدت ملی و مقابل تمام ارزش‌های دینی ماست؛ اما باید بدانید که کاری را که مردم این خاک کرده می‌توانند، هیچ مرسنری خارجی این کار نمی‌تواند و به مرسنری‌های خارجی هیچ وقت در این خاک اجازه داده نخواهد شد.”

این در حالی است که ایریک پرنس، مسؤول شرکت امنیتی بلک واتر گفته‌است که خصوصی سازی جنگ افغانستان سبب پایان بی‌درنگ جنگ در این کشور می‌گردد و اگر مسؤولیت جنگ افغانستان به این شرکت واگذار شود، هزاران نظامی حرفه‌ای و مجهز، مخالفان مسلح را سرکوب خواهند کرد.