مجلس سنا: حکومت جلوی تصمیم امریکا برای خصوصی‌سازی جنگ افغانستان را بگیرد |
مجلس سنا: حکومت جلوی تصمیم امریکا برای خصوصی‌سازی جنگ افغانستان را بگیرد

بازتاب خبرهای 8 میزان

Image Title
۸ / میزان ۱۳۹۷

مجلس سنا: حکومت جلوی تصمیم امریکا برای خصوصی‌سازی جنگ افغانستان را بگیرد

مجلس سنای افغانستان به طرح خصوصی شدن جنگ این کشور و واگذاری جنگ افغانستان به شرکت خصوصی بک واتر، واکنش تند نشان داده است.

رییس شرکت بلک‌واتر به تاز‌گی اعلام کرده که ایالات متحده امریکا در نظر دارد جنگ افغانستان را به این کمپنی خصوصی واگذار کند، اما اعضای مجلس سنا با ابراز نگرانی از این طرح می‌گویند، حکومت باید جلو این تصمیم ایالات متحده امریکا را بگیرد.

senate-house

اعضای مجلس سنا که در نشست علنی امروز یک‌شنبه(۸ میزان) خود سخن می‌گفتند، تأکید کردند که اگر مأموریت جنگ افغانستان به شرکت خصوصی بلک‌واتر سپرده شود، به این معنا است که امریکا در افغانستان با شکست مواجه شده است.

به گزارش ۸ صبح، اعضای مجلس سنای افغانستان مسوولان شرکت بلک‌واتر را به قُلدری و جنایت متهم می‌کنند و می‌گویند این تصمیم امریکا خلاف خواست مردم افغانستان است.

در پایان این نشست، فضل‌هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنا گفت که امریکا باید به خواست مردم افغانستان احترام بگذارد و از سپردن جنگ به این شرکت خصوصی خودداری کند.

این در حالی است که پیش از این، شرکت بلک واتر به دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا پیشنهاد کرده بود که مسوولیت جنگ افغانستان را به آنان بسپارد، اما این پیشنهاد از سوی رییس‌جمهور امریکا رد شد.

۸ / میزان ۱۳۹۷

پاکستان: اگر قناعت لازم داده شود، طالبان دلیلی برای رد مذاکرات صلح نخواهند داشت!

وزیر خارجه پاکستان در گفت‌وگویی با شبکه انگلیسی‌زبان الجزیره می‌گوید که اگر انگیزه و قناعت لازم به طالبان داده شود، این گروه دلیلی برای رد مذاکرات صلح نخواهد داشت.

شاه محمود قریشی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که جنرالان آی.اس.آی متهم به بازی دوگانه اند که طالبان را کمک می‌کردند، آیا حقیقت دارد یا خیر؟ اظهار داشت: آن‌ها کشور خودشان را کمک می‌کردند و می‌خواستند بر شرایطی فایق آیند که توسط دیگران ایجاد شده بود.

qoraysi

به گفته وی، از دید پاکستان شرایط در افغانستان تغییر کرده و توانایی‌های دو طرف جنگ(هم طالبان و هم دولت افغانستان) فرصت تازه‌ای برای گفتگوهای صلح مساعد ساخته است.

وزیر خارجه پاکستان عنوان کرد: طالبان نمی‌توانند کابل را تصرف کنند، این درک در همه‌جا هست، همچنان دولت افغانستان نیز این موضوع را درک کرده که تعداد از ولسوالی‌ها زیر نفوذ طالبان قرار دارد؛ این بدین مفهوم است که یک فرصت برای صلح میان دو طرف ایجاد شده است.

۸ / میزان ۱۳۹۷

محقق: معلوم نشدن چگونگی استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات، مشکل‌ساز خواهد شد

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت افغانستان در دیدار با جان بس، سفیر امریکا در افغانستان گفته است: «حکومت پس از مدت‌ها جنجال با احزاب سیاسی سرانجام پذیرفته است که در روز انتخابات از تکنالوژی بایومتریک استفاده کند، اما طرزالعمل استفاده از این تکنالوژی هنوز واضح نشده که باید در این زمینه قناعت احزاب سیاسى حاصل شود، در غیر آن قضیه مشکل‌آفرین خواهد شد».

mohaqiq

وی امروز یک‌شنبه(۸ میزان) در این دیدار خاطرنشان کرد، برای افزایش شفافیت و جلب اعتماد مردم و نظارت از سیستم مرکزی بایومتریک در انتخابات، نیاز است تا کمیته مشترک نظارت با عضویت نمایندگان احزاب سیاسی، حکومت و کمیسیون انتخابات ایجاد شود.

سفیر آمریکا نیز در این دیدار گفته است، با وجود تمام چالش‌های فرا راه انتخابات، هنوز هم مردم افغانستان مشتاق برگزاری انتخابات اند.

۸ / میزان ۱۳۹۷

جنرال حسیب الله قریشی فرمانده پولیس امن و نظم عامه شمال برکنار شد

منابعی امنیتی به خبرنامه تایید کرده اند که روز گذشته جنرال حسیب قریشی برکنار شده است.

این منابع که نخواست نامی از آن ها گرفته شود، تصریح کرده اند که هنوز دلیل برکناری آقای قریشی مشخص نیست.

j hasib allah quraysi

جنرال قریشی یکی از مقامات نزدیک امنیتی با عطامحمد نور والی پیشین بلخ است. او در زمان تنش های میان آقای نور و رییس جمهور غنی بر سر برکناری والی بلخ در حمایت از آقای نور ایستاده و مواضع تندی در قبال برکناری او داشت.

اما پس از آن که آقای نور استعفایش را پذیرفت و اوایل سال جاری خورشیدی از مقام اش در ولایت بلخ کناره گیری کرد، جنرال قریشی تا هنوز در مقام فرماندهی پولیس امن و نظم عامه شمال حضور داشته است.

۸ / میزان ۱۳۹۷

گفتگو در مورد صلح افغانستان در دیدار عبدالله با خلیل‌زاد

داکتر عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان در دیدار با زلمی خلیل‌زاد، مشاور وزیر خارجه امریکا در امور افغانستان، در مورد صلح این کشور بحث و گفتگو کرده است.

این دیدار در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل صورت گرفته است.

ab- kalilzad

این در حالی است که نزدیک به یک ماه از تعیین زلمی خلیل‌زاد به ‌عنوان نماینده ویژه امریکا برای روند صلح افغانستان می‌گذرد.

به گفته وزیر خارجه امریکا، خلیل‌زاد تلاش‌های واشنگتن درباره چگونگی پشتییانی از گفتگوهای صلح حکومت افغانستان با طالبان و زمینه‌سازی این گفتگوها را رهبری خواهد کرد.