خلیل‌زاد: به پاکستان فهماندیم دیگر نمی‌تواند به هراس‌افگنان پناه بدهد! |
خلیل‌زاد: به پاکستان فهماندیم دیگر نمی‌تواند به هراس‌افگنان پناه بدهد!

بازتاب خبرهای 5 میزان

Image Title
۵ / میزان ۱۳۹۷

خلیل‌زاد: به پاکستان فهماندیم دیگر نمی‌تواند به هراس‌افگنان پناه بدهد!

نماینده ویژه حکومت ایالات متحده درباره صلح افغانستان می‌گوید که به پاکستان فهمانده واشنگتن دیگر نمی‌خواهد این کشور به کسانی بر نیروهای امریکایی و افغان حمله می‌کنند، پناه بدهد.

kalilzad

زلمی خلیل‌زاد که در نخستین گفت‌وگویش پس از رسیدن به این سمت با روزنامه واشنکتن پُست سخن گفته، از ادامۀ فشارها بر پاکستان برای پیکار صادقانه با هراس‌افگنی خبر داده است.

وی در این گفت‌وگو، شرکت ایالات متحده امریکا، ایران و طالبان را در نشست آینده مسکو نیز رد نمی‌کند. او می‌افزاید که به نظرمی‌رسد طالبان در کل به دنبال آشتی و پایان یافتن جنگ در افغانستان از راه سیاسی اند.

۵ / میزان ۱۳۹۷

مسدود شدن شاهراه‌های کابل – بامیان، غور و دایکندی در مربوطات ولایت میدان وردک

نیروهای خیزش مردمی به نام “جبهه مقاومت” در ولایت میدان وردک، امروز پنج‌شنبه (۵ سنبله) در واکنش به کشته شدن چندین مسافر در مسیر شاهراه کابل ـ بامیان، از مسدود کردن شاهراه کابل – بامیان و غور – دایکندی خبر داده است.

hazara

در یک اعلامیه این جبهه آمده است: «سر از تاریخ امروز پنجم میزان ۱۳۹۷ مسیر میدان ــ مناطق مرکزی به روی ترافیک به دلیل ناامنی‌های اخیر در دره میدان و حادثه‌ی تکانه مسدود بوده و الی اطلاع ثانوی و برآورده شدن خواست مردم که تامین امنیت می‌باشد، کسی حق رفت و آمد از مسیر دره میدان را ندارد».

منابع محلی در شهرستان جلریز ولایت میدان وردک به خبرگزاری آوا گفته‌اند که نیروهای خیزش مردمی از مردم محل خواسته بودند عاملین قتل سه مسافر در این شهرستان را معرفی نمایند که تا کنون این افراد معرفی نشده و به همین دلیل، آنان مسیر کابل ـ بامیان، غور و دایکندی را مسدود کرده‌اند.

حدود دو هفته قبل طالبان ۵ مسافر را از موترهای‌شان در منطقه تکانه در مسیر شاهراه کابل ـ بامیان پایین کرده و به گلوله بسته بودند که از این میان ۳ تن به شمول یک استاد دانشگاه جان باخته و دو تن دیگر زخمی شده بوند.

۵ / میزان ۱۳۹۷

دیدار رئیس اجرایی افغانستان با نخست‌وزیران بریتانیا و ایتالیا

رئیس اجرایی حکومت افغانستان در حاشیه‌ی هفتاد و سومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا و جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا دیدار و گفتگو کرده است.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا

دیدارها در مقر سازمان ملل در نیویورک صورت گرفته است.

در یک خبرنامه ریاست اجرایی کشور آمده است، در این دیدارها، داکتر عبدالله درباره روابط دوجانبه و همکاری‌های مشترک میان دو کشور، صحبت و تبادل نظر کرده است.

۵ / میزان ۱۳۹۷

اشرف غنی: هنوز فیصله کمیسیون انتخابات در مورد ولایت غزنی را نپذیرفته‌ام

رییس جمهوری افغانستان در سفر به ولایت غزنی، گفته که هنوز فیصله کمیسیون انتخابات در مورد این ولایت را نپذیرفته است.

محمد اشرف غنی که صبح امروز پنج‌شنبه(۵ میزان) برای بار دوم پس از حمله گسترده طالبان به شهر غزنی، این ولایت سفر می‌کند، در سخنانی گفته است: “من هنوز فیصله کمیسیون انتخابات را در مورد غزنی نپذیرفته‌ام”.

ghani 2

وی تأکید کرده که پارلمان افغانستان بدون مشارکت ولایت غزنی، نا تکمیل خواهد بود.

رییس‌جمهور افزوده که قرار بود به نشست سازمان ملل برود، اما به خاطر غزنی از این سفر منصرف شده و آقای عبدالله را به این سفر فرستاده است.

این در حالی است که پیش از این، کمیسیون انتخابات، ولایت غزنی را از روند انتخابات پارلمانی بیرون کشیده و اعلام کرده، انتخابات پارلمانی این ولایت، هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری سال آینده برگزار خواهد شد.

۵ / میزان ۱۳۹۷

بیش از یک میلیون دالر خسارت بر رسانه‌های غزنی در جریان سقوط این شهر

دفتر نی، حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید که رسانه‌های این ولایت در جریان سقوط شهر غزنی به دست طالبان، بیش از یک میلیون دالر خسارت دیده‌اند.

این دفتر امروز پنج‌شنبه(۵ میزان) گفته است، در حمله طالبان بر این ولایت به تعدادی از رسانه‌ها خسارات هنگفت مالی وارد شده است، که در بعضی موارد سبب متوقف شدن نشرات این رسانه‌ها گردیده است.

ghazni4

این در حالی است که صاحبان رسانه‌ها در غزنی گفته‌اند؛ حکومت بعد از حمله طالبان به این ولایت تا اکنون هیچ‌ هم‌کاری با رسانه‌های خسارت‌دیده نکرده است.

نی در ادامه گفته است، کمیته‌ی موظف برای بررسی خسارات رسانه‌ها در غزنی، اعلام کرده که رسانه‌های غزنی در حمله طالبان، ۱ میلیون و ۵۹۱۶۰ دالر و ۱ میلیون ۳۷۰۲۰۰ افغانی صدمه مالی دیده‌اند. از ۱۲ رسانه‌ی فعال در غزنی، درحال حاضر چهار رسانه غیرفعال است.

عبدالمجیب خلوتگر، رییس دفتر نی در این نشست خبری گفت، ۴۵ کارمند رسانه‌‌ها در این ولایت بی‌کار شده و یا به دلیل تهدید‌های امنیتی، کارشان را ترک کرده‌اند.

وی در ادامه تأکید کرد، حکومت باید از پولی که برای بازسازی ولایت غزنی در نظر گرفته، یک مقدار آن را به بازسازی رسانه‌های غزنی اختصاص دهد.