کمیسیون انتخابات: پس از زیر سوال رفتن روند توزیع شناسنامه‌ها و استیکرها، انتخابات بیومتریکی می‌شود

بازتاب خبرهای31 سنبله

۳۱ / سنبله ۱۳۹۷

کمیسیون انتخابات: پس از زیر سوال رفتن روند توزیع شناسنامه‌ها و استیکرها، انتخابات بیومتریکی می‌شود

کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید، هنوز دستگاهای بیومتریک در افغانستان نرسیده است اما تا آخر هفته جاری نهایی می‌شود.

به گفته حفیظ الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، به دنبال خواست احزاب و زیر سوال رفتن توزیع شناسنامه ها و استیکر، کمیسیون مصمم است که انتخابات پارلمانی را بیومتریکی کند.

 در حال حاضر ۷۰ درصد مطالعات کمیسیون در مورد بایومتریک سازی انتخابات پارلمانی تکمیل شده است و با رسیدن ماشین بیومتریک و صحبت با احزاب ۳۰ درصد باقی‌مانده نیز تکمیل خواهد شد.

hafizullah hashami

قرار است سیستیم بیومتریک برای روند انتخابات افغانستان توسط یک شرکت المانی بنام ” دارمالوک” تهیه شود و به گفته‌ی کمیسیون انتخابات، این شرکت در ۲۰ کشور جهان تجربه کاری دارد.

سخنگوی کمیسیون انتخابات تاکید دارد که از این سیستیم قرار است در انتخابات ریاست جمهوری نیز استفاده شود.

آقای هاشمی در کنفرانس خبری امرو ( شنبه ۳۱ سنبله) در مورد کارزارهای انتخاباتی نیز گفت: «نامزدان که به فهرست نهایی انتخابات پارلمانی راه‌یافته‌اند، می‌توانند سر از ۶ میزان تا ۲۶ این ماه کمپاین کنند، اما کارزارهای کاندیدان باید مطابق به قانون انتخابات و دستورالعمل کمیسیون باشد.»

براساس جدول زمان‌بندی کمیسیون انتخابات، قرار است انتخابات پارلمانی به تاریخ ۲۸ میزان ماه آینده دایر شود.

۳۱ / سنبله ۱۳۹۷

محاصره ده‌ها‌ تن از سربازان ارتش در دو ماه گذشته در ارزگان

نمایندگان مردم ارزگان در شورای ملی از گیرماندن ده‌ها تن از سربازان امنیتی افغانستان در محاصره مخالفان در این ولایت خبر داده اند.

این نمایند‌گان گفته اند که ده‌ها تن از نیروهای امنیتی افغانستان در شهرستان ارزگان خاص از دو ماه بدینسو در محاصره هراس‌افگان قرار دارند.

khas urozgan

عبیدالله بارکزی یک تن از نمایند‌گان مجلس گفته که نیروهای امنیتی افغانستان از دو ماه بدینسو در محاصره بسیار سخت مخالفان مسلح دولت گیرمانده اند.

این نماینده مردم در مجلس نمایند‌گان افزوده که دولت نیز برای نجات جان این سربازان رسیدگی نمی تواند.

۳۱ / سنبله ۱۳۹۷

حساب‌های بانکی در دبی پر از پول‌های کمک به بازسازی افغانستان

جان سوپکو بازرس ویژه مصارف بازسازی امریکا در افغانستان گفته که بخش بزرگی از پول‌های که برای کمک به بازسازی افغانستان از طرف جامعه جهانی و امریکا در حساب‌های بانکی در دبی انتقال داد شده و یا برای خرید خانه در امریکا و کاناد به مصرف رسید است.

Cigar

سوپکو در مصاحبه با یکی از روزنامه های کانادایی در ادامه گفته که از ۱۷ سال بدینسو افغانستان با مشکلات بسیاری روبه رو است.

رییس سیگار افزوده که فساد اداری هنوز هم ادامه دارد، تولید مواد مخدر در افغانستان هنوز هم یک منبع بزرگ تمویل تروریستان در افغانستان می باشد و همچنان توانایی و ظرفیت نیروهای امنیتی افغانستان نیز با سوالاتی روبه رو است.

۳۱ / سنبله ۱۳۹۷

کمیسیون انتخابات: انتخابات شورای شهرستان‌ها هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود

مسوولین کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده‌اند که برگزاری انتخابات شوراهای شهرستان‌ها در حال حاضر از دستور کار این کمیسیون بیرون شده است.

وسیمه بادغیسی، معاون عملیاتی و کمیشنر کمیسیون انتخابات با روزنامه ۸ صبح گفته است که به‌خاطر حضور کم‌رنگ زنان در انتخابات شوراهای شهرستان‌ها، کمیسیون انتخابات مطابق ماده (۱۰۴) قانون انتخابات این موضوع را به کمیسیون ویژه راجع کرده است.

vasima

معاون عملیاتی کمیسیون انتخابات تاکید کرده است، که «هرچند این کمیته نظرش را اعلام نکرده اما برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها در حال حاضر از پلان برگزاری دور شده و این به معنای تعویق آن است.»

این مقام کمیسیون انتخابات در ادامه گفته است، که قرار است این انتخابات همزمان با انتخابات ریاست جمهور برگزار شود.

این در حالی است، که قرار بود انتخابات شورای شهرستان‌ها هم زمان با انتخابات مجلس نمایندگان در تاریخ ۲۸ میزان سال جاری برگزار گردد.

۳۱ / سنبله ۱۳۹۷

عالی‌ترین مدال فرانسه به کریم آغا خان اعطا شد

عالی‌ترین مدال فرانسه توسط امانویل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در ارگ ریاست جمهوری این کشور به کریم آغاخان، چهل و نهمین امام اسماعلیان جهان اعطا شد.

این مدال قبل از این به امپراتور جایان، شاه اردن و شهرزاده انگلستان اعطا شده است.

afghan

نهاد آغاخان از ده سال بدینسو بادولت فرانسته همکاری دارد وهنوز کمک‌های مالی فرانسه به این نهاد ادامه دارد.

رسانه‌های فرانسه گزارش داده اند که مقام‌های فرانسوی در این مراسم از کارکرد ۶۰ ساله این نهاد در راستای صلح، ثبات و برابر در جهان، تقدیر کرده است.

این نهاد در افغانستان در ولایت های میدان وردک، پروان، بامیان، کابل، بدخشان، تخار، قندز، بغلان، سمنگان در راستای بهبود زندگی مردم فعالیت کرد است.

۳۱ / سنبله ۱۳۹۷

تکمیلی/ داعش مسوولیت حمله بر رژه نظامیان ایرانی را برعهده گرفت

داعش در یک اعلامیه‌ای مسولیت حمله امروز شنبه را بر رژه نظامیان ایرانی  در شهر اهواز این کشور برعهده گرفت.

ساعاتی پیش مقام‌های امنیتی ایرانی گروه موسوم به مقاومت ملی اهواز را مسوول این حمله شناخته بودند.

Iran ISIS

رسانه‌های ایرانی به نقل ار منابع، از کشته شدن ۲۴تن و زخمی شدن ۵۳ تن در حمله امروز مهاجمان بر رژه نظامیان ایرانی در شهر اهواز خبر داده اند.

خبرگزاری ایرنا هم‌چنان نگاشته است، که تعداد کشته شدگان به علت وخیم بودن حال مجروحان افزایش خواهد یافت.

مقامات امنیتی ایران به این خبر گزاری گفته است، که در این رویداد سه مهاجم کشته شده و یک تن دیگرشان بازداشت شده است.