میزان صادرات افغانستان در هشت ماه سال مالی 1397، ۳۲ درصد افزایش یافته است |
میزان صادرات افغانستان در هشت ماه سال مالی ۱۳۹۷، ۳۲ درصد افزایش یافته است

بازتاب خبرهای 27 سنبله

Image Title
۲۷ / سنبله ۱۳۹۷

میزان صادرات افغانستان در هشت ماه سال مالی ۱۳۹۷، ۳۲ درصد افزایش یافته است

مقام‌های وزارت صنعت و تجارت افغانستان از فزایش ۳۲ درصدی صادرات این کشور خبر می‌دهند.

اجمل حمید عبدالرحیم‌زی سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان، امروز سه‌شنبه(۲۷ سنبله) در یک نشست خبری گفت که صادرات افغانستان در طی هشت ماه نخست سال مالی ۱۳۹۷، در مقایسه به زمان مشابه آن در سال گذشته، ۳۲ درصد افزایش یافته است.

این مقام ارشد وزارت صنعت دلیل این افزایش ۳۲ درصدی را  تطبیق استراتژی ملی صادرات افغانستان، ایجاد دهلیزهای هوایی، برگزاری نمایشگاه‌های تجارتی به هدف بازاریابی در خارج از کشور، ایجاد راه‌های ترانزیتی با کشورهای چین، قزاقستان، هند و ازبکستان و مشخص کردن شش قلم از تولیدات مهم کشور برای صادرات خوانده است.

ajmal hamid abdurahim zai

عبدالرحیم‌زی در ادامه افزوده است، تصویب پالیسی پارک‌های صنعتی، تصویب طرح تعیین قیمت ۵۰ افغانی فی متر مربع زمین در تمام پارک‌های صنعتی، استرداد ۱۲۸ جریب زمین پارک‌ها از غاصبین در ولایت خوست و ۱۱۴ جریب در کابل و توزیع ۶۰ جریب زمین برای سرمایه گذاران در پارک صنعتی باریک آب، از دیگر دست‌آوردهای وزارت صنعت و تجارت در بخش پارک‌های صنعتی است.

این مقام همچنان گفته است، در قدم نخست در پارک صنعتی باریک آب  ۱.۳ میلیارد افغانی سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد که زمینه کار برای  ۹۰۰۰هزار نفر فراهم خواهد کرد.

۲۷ / سنبله ۱۳۹۷

کمپاین توزیع شناس‌نامه‌های کاغذی پس از توزیع بیش از 5 میلیون و 230 هزار شناس‌نامه به پایان رسید

اداره ثبت احوال نفوس افغانستان از پایان یافتن کمپاین توزیع شناس‌نامه‌های کاغذی برای روند انتخابات خبر می‌دهد.

به گفته همایون محتاط، رییس عمومی اداره ثبت احوال نفوس افغانستان، کمپاین توزیع شناس‌نامه‌های کاغذی از اواسط ماه حوت سال گذشته آغاز شده و تاکنون بیش از ۵ میلیون و ۲۳۰ هزار شناس‌نامه کاغذی توزیع شده است.

وی که امروز سه‌شنبه(۲۷ سنبله) در یک نشست خبری سخن می‌گفت، افزود: معلومات افرادی که در این مدت در ۳۴ ولایت کشور تذکره دریافت کرده‌اند، در ۶۳۸۹ کتاب اساس جمع آوری شده که هر کتاب شامل ۸۲۰ ریکارد می‌باشد.

hamayon mohtat

به گفته آقای محتاط، تاکنون  ۵۰۳۴ کتاب اساس از ولایت‌ها به مرکز مواصلت کرده و ۱۳۵۵ کتاب اساس دیگر در حال انتقال می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: روند ثبت دیتابیس کتاب‌های اساس که تااکنون از ولایت‌ها به مرکز انتقال یافته، تکمیل شده است و در همین حال، کار بررسی، تحلیل و ارزیابی کتاب‌های اساس با شدت و دقت ادامه دارد و تا هنوز ۵۰۰ جلد کتاب اساس مورد بررسی قرار گرفته است.

رئیس اداره عمومی ثبت احوال نفوس یادآور شد: از این میان نیز ۳۸۰ ریکاردی که مظنون به نظر می‌رسید، به کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شده تا باطل گردند.

وی  اظهار داشت: همکاری این اداره با کمیسیون مستقل انتخابات به گونه روزمره ادامه دارد و تذکره‌هایی که از نظر اداره عمومی ثبت احوال نفوس، مشکوک اعلام شود، به کمیسیون اطلاع داده می‌شود.

۲۷ / سنبله ۱۳۹۷

نشست مشورتی مقام‌های وزرای امورخارجه افغانستان و روسیه در مسکو

قرار است نصیراحمد اندیشه، معاون مالی و اداری وزارت امورخارجه افغانستان تا دو روز دیگر با مقام‌های وزارت امورخارجه روسیه در مسکو دیدار و گفتگو ‌کند.

این نشست مشورتی در مورد چگونگی برگزاری یک نشست مشترک در مورد صلح افغانستان برگزار می‌شود.

russa 2

به نقل از اسپوتنیک، قرار است آقای اندیشه با ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان و رئیس ادارۀ دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه دیدار و گفتگو کند.

وزارت امورخارجه روسیه تأیید کرده که این نشست مشورتی به تاریخ ۲۰ سپتمبر در مسکو برگزار می‌شود.

قرار بود مذاکرات مسکو برای افغانستان به تاریخ ۴ سپتمبر با اشتراک نمایندگان طالبان و کشورهای همسایه افغانستان در مسکو برگزار شود، اما پس از گفتگوی تلفونی محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان با سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه، به تعویق انداخته شد.

۲۷ / سنبله ۱۳۹۷

کمیسیون انتخابات: نامزدانی که در بستن دروازه‌های کمیسیون نقش داشته باشند، از فهرست حذف می‌شوند

کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید گزارش‌هایی در اختیار دارد که نشان می‌دهد برخی نامزدان انتخاباتی در مسدود کردن دفاتر ولایتی این کمیسیون نقش دارند که از لیست نهایی نامزدان انتخاباتی حذف خواهند شد.

حفیظ هاشمی، سخنگوی کمیسیون انتخابات به خبرنامه می‌گوید: گزارش‌هایی از شمولیت برخی نامزدان انتخابات در مسدود کردن دفاتر انتخاباتی وجود دارد و این نامزدان بعد از شناسایی مورد پیگرد قرار گرفته و نام‌شان از لیست کاندیداها حذف خواهد شد.

IEC

با این وجود، کمیسیون انتخابات هشدار می‌دهد که انتخابات پارلمانی در ولایاتی که دروازه این کمیسیون بسته باشد، همانند انتخابات ولایت غزنی، به تعویق خواهد افتاد.

آقای هاشمی در این مورد تأکید کرد: اگر کدام دفتر ولایتی این کمیسیون بسته بماند و کارمندان آن نتواند کارهای خود را پیش ببرند، آنان انتخابات در آن ولایت را مانند ولایت غزنی به تعویق خواهند انداخت و مسوولیت آن به دوش مخالفان می‌باشد.

با وجود باز شدن دفاتر کمیسیون انتخابات در هرات و ننگرهار، تا هنوز دفاتر این کمیسیون در بلخ و قندهار مسدود است.

۲۷ / سنبله ۱۳۹۷

عضو مجلس افغانستان: شماری از دستگیرشدگان امروز داعش، از ماه‌ها قبل در زندان امنیت ملی بوده‌اند

یک عضو مجلس نمایندگان می‌گوید، شماری از افرادی که ریاست امنیت ملی آن‌ها را به عنوان اعضای یک تیم تروریستی گروه داعش تازه دستگیر کرده، از ماه‌ها قبل در زندان نیروهای امنیتی حضور داشته‌اند.

محمدعارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان در یادداشتی در صفحه فیس‌بوک خود در این مورد، به فردی به نام «عبدالمهین» اشاره کرده و گفته است که او چهار ماه قبل توسط یکی از قطعات خاص امنیت ملی از ناحیه ۱۱ کابل بازداشت شده بود.

 به نوشته این عضو مجلس نمایندگان، امنیت ملی آن زمان مدعی شده بود که عبدالمهین در جلب و جذب افراد برای داعش سهم فعال داشته؛ اما این بار او با ۲۵ تن دیگر دستگیر شده است.

nds

وی تصریح کرده: “خدا می‌داند که چهار ماه بعد از کجا سر درخواهد آورد و در کدام عملیات ضد تروریستی دیگر دستگیر خواهد شد”.

 به نوشته آقای رحمانی‌، «واقع قضیه این است شماری از دستگیرشدگان در سه روز که به عنوان عوامل گروه تروریستی داعش قلمداد شده، از ماه ها قبل مانند آقای عبدالمهین عزیز در زندان های امنیت ملی‌ تشریف داشته‌اند! خوب دستگاه‌های امنیتی به مردم و شهروندان کشور خود صادق باشند و آنان را ابله و احمق و کم‌ حافظه فرض نکنند!»

ساعتی پیش نیروهای امنیت ملی افغانستان اعلام کردند که در طول سه روز گذشته، ۲۶ عضو گروه داعش را که برای حمله گسترده بر مراسم تاسوعا و عاشورای امام حسین(ع) در کابل آمادگی می‌گرفتند، دستگیر کرده‌اند.

۲۷ / سنبله ۱۳۹۷

روسیه دیگر هلی‌کوپترهای Mi-17 افغانستان را ترمیم نمی‌کند

شرکت هلی‌کوپترهای روسیه می‌گوید که به دلیل ترمیم غیرقانونی هلی‌کوپترهای Mi-17 افغانستان در اسلواکی، پس از این مسئولیت ترمیم این هلی‌کوپترها را به عهده نخواهد گرفت.

رییس شرکت هلی‌کوپترهای روسیه به خبرگزاری اسپوتنیک گفته که این شرکت به دلیل این‌که وزارت دفاع افغانستان به طور غیرقانونی هلی‌کوپترهای  Mi-17V-5  را در اسلواکی ترمیم کرده، از این پس مسئولیت ترمیم این هلی‌کوپترها را به عهده نمی‌گیرد.

mod 4

وی خاطرنشان کرده است: “بر اساس اطلاعات دریافت شده در خصوص ترمیم هلی‌کوپتر می ۱۷ در اسلواکی به فرمایش وزارت دفاع افغانستان، جانب روسیه این معامله را غیرقانونی می‌داند و پس از این، هر نوع مسئولیت در خصوص ترمیم هلی‌کوپتر Mi-17V-5 را به دوش نخواهد داشت.

گفتنی است که نیروی هوایی افغانستان از دهه ۱۹۸۰ میلادی به این‌سو، از هلی‌کوپترهای Mi-17 ساخت روسیه استفاده می‌کند، اما ایالات متحده تلاش کرده تا هلی‌کوپترهای ساخت خود را جایگزین Mi-17 روسی کند.