زندگی دو گونه در حال انقراض بز در شمال افغانستان |
زندگی دو گونه در حال انقراض بز در شمال افغانستان

بازتاب خبرهای 26 سنبله

Image Title
۲۶ / سنبله ۱۳۹۷

زندگی دو گونه در حال انقراض بز در شمال افغانستان

نتایج یک بررسی که در سال ۲۰۱۱ انجام شده، اما پس از ۷ سال منتشر شده، نشان می‌دهد که دو گونه نادر “بز” که نسل آن در حال انقراض است، در شمال افغانستان دیده شده است.

این بزها به نام “مارخور” یاد شده و دارای شاخ‌های “مارپیچ” اند که بیشتر در کشورهای آسیایی به سر می‌برند.

goats in afghanistan]

این بررسی در جولای ۲۰۱۱ آغاز و در اکتوبر همان سال پایان یافت، اما نتایج مشاهدات آن اخیرا در نشریه اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت گروه تخصصی کاپریا، نشر شده است.

تیم بررسی، این بزهای نادر را در نزدیکی دریای آمو واقع در نزدیکی مرز افغانستان با تاجیکستان مشاهده کرده است.

۲۶ / سنبله ۱۳۹۷

دفتر کمیسیون انتخابات در ولایت ننگرهار هم بسته شد

گزارش‌ها از ولایت ننگرهار حالی از آن است که هواداران ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، دروازه دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در شهر جلال‌آباد را مسدود کرده‌اند.

دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در شهر جلال‌آباد، امروز دوشنبه(۲۶ سرطان) در یک حرکت اعتراضی بسته شده است.

در حالی که نیروهای امنیتی روز گذشته دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت هرات را مجددا باز کردند، اما علاوه بر ننگرهار، دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایات بلخ و قندهار همچنان مسدود است.

nangarhar iec

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان صبح امروز در نشست شورای وزیران تأکید کرد که بستن دروازه دفاتر کمیسیون انتخابات راه‌حل نیست و نباید احزاب با بستن این دفاتر، سبب تنش‌های تازه شوند.

با این حال، کمیسیون مستقل انتخابات در برابر این اقدام ائتلاف بزرگ ملی هشدار داده که پیشنهاد به تأخیر افتادن انتخابات را در ولایاتی که درب دفاتر کمیسیون انتخابات بسته باشد، خواهد داد.

۲۶ / سنبله ۱۳۹۷

رییس مجلس افغانستان: هدف از بازنگری پیمان امنیتی با امریکا، سیاسی نه، امنیتی است!

رئیس مجلس نمایندگان افغانستان می‌گوید که هدف این مجلس از بازنگری در پیمان امنیتی با امریکا، اهداف سیاسی نه، که بهبود در وضعیت امنیتی این کشور است.

عبدالرئوف ابراهیمی، رییس‌ مجلس نمایندگان افغانستان که در نشست علنی امروز(دوشنبه، ۲۶ سنبله) سخن می‌گفت، با اشاره به این‌که هدف از بازنگری پیمان امنیتی با امریکا نه اهداف سیاسی، که بهبود در وضعیت امنیتی این کشور است، گفت: ایالات متحده و حکومت هر دو از تعهدات‌شان در این پیمان سرپیچی می‌کنند و حداقل با بازنگری این پیمان، می‌شود دو طرف امضاکننده را وادار کنند تا مسؤولیت‌های‌شان را بپذیرند و به آن‌ عمل کنند.

وی افزود: هدف از بحث و یا بازنگری مفاد پیمان امنیتی در داخل تالار، با توجه به وضعیت ناامنی افغانستان که هر روز قربانی می‌دهیم و هم‌چنین به خاطر دست یافتن به امنیت مردم افغانستان مطرح شده است.

Parliament

این در حالی است که همزمان با این، شماری از اعضای مجلس نمایندگان می‌گویند که امریکا در عملی‌سازی این پیمان امنیتی با حکومت افغانستان صادق نبوده و باید این پیمان بازنگری شود، اما شماری دیگر از اعضای این مجلس، مخالف این کار هستند.

این در حالی است که صبح امروز، عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت تصمیم بازنگری پیمان امنیتی با امریکا را برخاسته از خواست‌های شخصی شماری از سیاست‌گران دانست و گفت، نباید تصمیمی ‌که در لویه جرگه گرفته شده، از سوی چند نفری که به گفته وی خواست‌های سیاسی دارند، به بازی گرفته شود.

۲۶ / سنبله ۱۳۹۷

کشته شدن ۱۷ نیروی امنیتی در حمله طالبان بر ولایت فراه

شورای ولایتی فراه از کشته شدن ۱۷ نیروی نظامی افغانستان در این ولایت خبر داده است.

رئیس شورای ولایتی فراه گفته است که در حمله شب گذشته طالبان بر چندین پوسته در مرکز شهرستان پشت‌رود این ولایت، ۱۷ نیروی امنیتی کشته شده‌اند.

Capture

این درحالی است که یک منبع به خبرنامه گفته‌ که شمار تلفات نیروهای نظامی بیشتر از این آمار ارایه شده است.

این منبع گفته است که طالبان بر چندین پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در مرکز شهرستان پشت‌رود ولایت فراه حمله کرده و در این درگیری، علاوه بر کشتن نیروهای امنیتی، چندین تن از آن‌ها را نیز اسیر گرفته‌اند.

۲۶ / سنبله ۱۳۹۷

صادرات ۵۷ میلیون دالر کالاهای تجارتی از طریق دهلیزهای هوایی به بیرون از افغانستان

مسئول ارتباط عامه مشاوریت ارشد رئیس‌جمهور افغانستان در امور مالی و بانک‌داری از صادر شدن ۵۶ میلیون دالر کالای تجارتی به بیرون از این کشور، از طریق دهلیزهای هوایی خبر داده است.

سمیر رسا امروز(۲۶ سنبله) در یک نشست خبری در کابل گفت است، طی یک سال، کالاهای تجارتی به ارزش ۵۶ میلیون دالر و با هزینه ۱.۶میلیون دالر از دهلیزهای هوایی به کشورهای هندوستان، قزاقستان، ترکیه و عربستان فرستاده شده است.

faghan

وی همچنان از به امضاء رسیدن چندین توافق‌نامه برای ایجاد دهلیزهای هوایی میان افغانستان و کشور چین، روسیه، هند، دبی و اروپا خبر داده است.

رسا در ادامه گفته است، پالیسی پارک‌های صنعتی نیز از سوی شورای عالی اقتصادی تصویب گردیده که در ۱۱ ولایت قابل توزیع است.

به گفته وی، قیمت زمین در این پارک‌ها، متر مربع ۵۰ افغانی تصویب شده است.