گمرک ایران توقف صادرات کالاهای ایرانی به افغانستان را تکذیب کرد

بازتاب خبرهای 25 سنبله

۲۵ / سنبله ۱۳۹۷

گمرک ایران توقف صادرات کالاهای ایرانی به افغانستان را تکذیب کرد

به دنبال گزارش‌هایی در مورد توقف صادرات کالاهای ایرانی به افغانستان، گمرک سراسری ایران ضمن تکذیب این گزارش‌ها، اعلام کرده که صادرکنندگان می توانند به جای گمرک فراه، از مرزهای جایگزین از جمله دوغارون و میلک کالای خود را به افغانستان صادر کنند.

بر بنیاد یک اطلاعیه ریاست عمومی گمرک‌ها و گمرک فراه، واردات نفت، سمنت، آهن آلات، کاشی و سرامیک از ایران از طریق بندر ابونصر فراهی از امروز(یک‌شنبه، ۲۵ سنبله) متوقف شده است.

اتاق تجارت و صنایع و هم‌چنین وزارت داخله، مسدود شدن بندر ابونصر فراهی را ناشی از فساد در این بندر می‌خوانند.

گمرک ایران با بیان این‌که هنوز علت محدودیت صادرات کالا به افغانستان از مرز فراه مشخص نیست، ولی گمرک فراه صادرات مواد سوختی، فولاد، سیمان و کاشی و سرامیک از این مرز را ممنوع کرده، اما از دیگر مرزهای دو کشور امکان صادرات این کالاها وجود دارد.

Iran

گمرک ایران تأکید کرده است: البته صادرات سایر کالاها از مرز فراه افغانستان به جز چهار قلم کالای یاده شده همچنان امکان‌پذیر است و صادرکنندگان می‌توانند از طریق مرزهای جایگزین از جمله گمرک دوغارون و میلک، مواد سوختی، فولاد، سیمان و کاشی را به افغانستان صادر کنند.

مظفر علی‌خانی، دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان نیز امروز یک‌شنبه(۲۵ سنبله) به خبرگزاری دولتی ایران(ایرنا) گفته است: واردات مواد نفتی، سیمان و آهن ایران به افغانستان فقط از مرز فراه ممنوع شده و واردات این اقلام از طریق سایر مرزها مثل دوغارون و نیمروز همچنان ادامه دارد.

وی اظهار داشته است: به دلیل این‌که سیستم گمرک ایران و افغانستان در این مرز به هم وصل نیست، برخی از تاجران افغانستان در اظهار کالاهای وارداتی به این گمرک از نظر ارزشی و وزنی کم‌اظهاری می‌کنند تا حقوق گمرکی کمتری بپردازند.

علی‌خانی هدف اصلی ممنوعیت واردات مواد نفتی، سیمان و آهن به افغانستان از مرز فراه را جلوگیری از تخلفات گمرکی ذکر کرده است.

۲۵ / سنبله ۱۳۹۷

عملیات پاک‌سازی در شهرستان جلریز و مسدود شدن شاهراه کابل ـ بامیان به روی ترافیک

به دنبال آغاز عملیات پاک‌سازی در شهرستان جلریز ولایت میدان وردک از شب گذشته به این‌سو، شاهراه بامیان- کابل در محدوده این شهرستان مسدود شده است.

عبدالرحمن منگل، سخنگوی ولایت میدان وردک به خبرگزاری آوا گفته است: “نیروهای امنیتی کشور به شمول نیروهای کماندو حملات تصفیوی‌شان را در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک آغاز کرده و هنوزهم این عملیات جریان دارد.”

سخنگوی والی میدان ‌وردک افزوده، جزئیات کاملی از درگیری هنوز هم در دسترس نیست.

bamiyan

این در حالی است که شماری از مسافران گیرمانده در مسیر کابل ـ بامیان می‌گویند که صدها موتر در مسیر این شاهراه گیر مانده و هنوز(بعد از ظهر امروز یک‌شنبه، ۲۵ سنبله) این شاهراه به روی عابرین باز نشده است.

چند روز قبل طالبان در مسیر این شاهراه در مربوطات ولایت میدان وردک، سرنشینان یک موتر را با خود بردند که پس از شناسایی یک استاد تربیت معلم بامیان، او را با دو تن دیگر به قتل رساندند.

۲۵ / سنبله ۱۳۹۷

هشدار مجلس سنا: سفرهای مقام‌های پاکستانی به افغانستان نمی‌تواند در سیاست این کشور تغییر بیاورد

مجلس سنای افغانستان به دنبال سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل، به حکومت این کشور هشدار می‌دهد که باید متوجه دسیسه اسلام‌آباد باشد.

محمد علم ایزدیار، معاون اول مجلس سنا که در نشست امروز یک‌شنبه(۲۵ سنبله) این مجلس سخن می‌گفت، تأکید کرد: تا زمانی‌که دولت پاکستان در استراتژی کلان خود تغییری نیاورد، انجام این‌گونه سفرها نمی‌تواند در مناسبات،‌ سیاست و حمایت این کشور از مخالفان افغانستان، تغییری بیاورد.

senate

شماری دیگر از سناتوران نیز اظهار داشتند: پیش از این نیز مقام‌های ارشد پاکستان به کابل سفر کرده‌اند، ولی با وجود وعده‌ی همکاری، هیچ تغییری در سیاست آن کشور نیامده است.

با این حال،‌ مصطفی ظاهر یک عضو دیگر مجلس سنا تأکید کرده است: با توجه به فشارهای امریکا بر پاکستان، تا یک سال دیگر تغییراتی در سیاست پاکستان در مورد افغانستان به‌وجود خواهد آمد.

فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا نیز در نشست عمومی امروز این مجلس گفته است: هرچند پیش از این پاکستان در سیاست خود در مورد افغانستان صادق نبوده، اما با آن هم سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل را به فال نیک می‌گیرند و اگر این سفر در راستای آغاز نشست‌های چندجانبه صلح باشد، مورد استقبال مردم افغانستان قرار خواهد گرفت.

۲۵ / سنبله ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن ۷ سرباز امنیتی در ولایت جوزجان

مقامات امنیتی در ولایت جوزجان از کشته و زخمی شدن ۷ سرباز امنیتی در این ولایت خبر داده‌اند.

police soldier

عبدالحافظ خاشی، فرمانده پولیس ولایت جوزجان گفته است، در نتیجه حمله طالبان بر پاسگاه‌های مرزی روستای دینار در شهرستان قرقین این ولایت، ۵ پولیس کشته و ۲ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

این مقام ارشد امنیتی ولایت جوزجان در ادامه گفته است، افراد طالبان نیز در این درگیری‌ها کشته و زخمی شده‌اند.

۲۵ / سنبله ۱۳۹۷

۲۵ کشته در پی طوفان با سرعت ۳۳۰ کیلومتر در ساعت در فیلیپین

رسانه‌های محلی از فلیپین از وقوع یک طوفان شدید در این کشور خبر داده‌اند.

بر اساس این گزارش، این طوفان با سرعت ۳۳۰ کیلومتر در شمال فیلیپین، ۲۵ قربانی برجای گذاشته است.

filipen

همچنان در پی این طوفان، ۱۰۰هزار نفر خانه‌های‌شان را ترک کرده‌اند.

این در حالی است که این طوفان امروز یک‌شنبه(۲۵ سنبله) به وقوع پیوسته و در بعضی مناطق، با سیل و رانش زمین همراه بوده است.

دولت مرکزی فیلیپین هنوز نتوانسته خسارات وارده را در مناطقی که طوفان گذشته، برآورد کند.

۲۵ / سنبله ۱۳۹۷

دوربین‌های دید در شب طالبان، چالش دیگر نظامیان در هرات

شورای ولایتی هرات از مجهز شدن طالبان مسلح با دوربین‌های دید در شب در این ولایت خبر داده است.

کامران علی‌زایی، رئیس شورای ولایت هرات گفته است که مجهز شدن طالبان با این‌گونه سلاح‌ها، نگرانی را در راستای تأمین امنیت این ولایت بیشتر ساخته است.

night vision

رئیس شورای ولایت هرات در ادامه گفته است، نظامیان افغانستانی در میدان‌های جنگ با این گونه سلاح‌ها مجهز نیستند و از این سبب تلفات‌شان در میدان‌های جنگ بیشتر است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات با پذیرفتن این گفته‌ها، افزوده که با آن‌هم نیروی نظامی افغانستان توانایی سرکوب دشنمان را در میدان‌های جنگ دارند.