کشته‌شدن مسئول استخباراتی گروه طالبان در ولایت پکتیا |
کشته‌شدن مسئول استخباراتی گروه طالبان در ولایت پکتیا

بازتاب خبرهای 22 سنبله

Image Title
۲۲ / سنبله ۱۳۹۷

کشته‌شدن مسئول استخباراتی گروه طالبان در ولایت پکتیا

مقامات امنیتی پکتیا از کشته شدن مسئول استخباراتی گروه طالبان برای مناطق شرقی در این ولایت خبر داده‌اند.

mod 3

دفتر مطبوعاتی ولایت پکتیا امروز پنچ‌شنبه(۲۲ سنبله) در یک اعلامیه گفته است، مسئول استخباراتی گروه طالبان با هفت عضو دیگر این گروه در این ولایت، در یک عملیات هوائی کشته شده‌اند.

در این اعلامیه تصریح شده، این افراد زمانی که در مسیر راه بودند، هدف حملات هوایی قرار گرفتند.

۲۲ / سنبله ۱۳۹۷

تصمیم تازه کمیسیون انتخابات: نامزدانی که در برگه‌های حمایتی‌شان شناسنامه جعلی یافت شود، حذف می‌شوند

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده نامزدان انتخاباتی که در برگه‌های حمایتی‌‌شان شناس‌نامه‌ها و برچسب‌های جعلی استفاده کرده باشند، از فهرست نامزدان نهایی انتخابات پارلمانی امسال حذف می‌شوند.

ائتلاف بزرگ افغانستان دو هفته پیش هزاران شناسنامه دارای برچسب‌ انتخاباتی را به نمایش گذاشت که ظاهرا به هدف تقلب در انتخابات تهیه شده بود.

IEC

تلویزیون یک گزارش داده است که اکنون کمیسیون مستقل انتخابات تصمیم گرفته است، نامزدانی را که در برگه‌های سندهای حمایتی‌شان شناس‌نامه‌ها و برچسب‌های جعلی استفاده شده باشد را از فهرست نامزدان حذف کند.

۲۲ / سنبله ۱۳۹۷

تیفا: احتمال تأخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی وجود دارد

مسوولان بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) می‌گویند، بر اساس چالش‌هایی که پیش‌روی انتخابات پارلمانی وجود دارد، احتمال تأخیر در برگزاری این انتخابات وجود دارد.

نعیم ایوب‌زاده، رییس این بنیاد امروز پنج‌شنبه(۲۲ سنبله) در یک نشست خبری در کابل گفت که «مشکلات گسترده فنی، سیاسی و امنیتی فراروی برگزاری انتخابات پارلمانی وجود دارد و این امر با وجود کندی در کار کمیسیون، برگزاری به موقع و همه‌پذیر انتخابات را در ۲۸ میزان با چالش روبرو کرده است.»

FILE - In this Oct. 24, 2001 file photo, a Taliban fighter holds anti-tank rockets in Torkham, Afghanistan, on the border with Pakistan. The American military death toll in Afghanistan surpassed 1,000 at a time when President Barack Obama's strategy to turn back the Taliban is facing its greatest test, an ambitious campaign to win over a disgruntled population in the insurgents' southern heartland. (AP Photo/Dimitri Messinis, File)

ایوب زاده احتمال مسدود ماندن مراکز رأی‌دهی در برخی محلات که به شکل مستقیم زیر کنترول گروه طالبان قرار دارد، بروز تهدیدات گسترده امنیتی در برخی بزرگ شهرها همچون ننگرهار، بلخ و کابل و نبود طرح مشخص در تأمین امنیت مراکز رأی‌دهی را از چالش‌های بزرگ امنیتی خواند که فراروی برگزاری انتخابات پارلمانی وجود دارد.

به باور مسوولان بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا)، ناهماهنگی و فقدان توافق میان شرکای انتخاباتی از جمله حکومت و احزاب سیاسی، خطر به بحران رفتن انتخابات را افزایش داده است.

آنان تاکید دارند، زمانی‌که حکومت می‌خواهد بدون به کارگیری سیستم بایومتریک انتخابات را برگزار کند، باید قناعت شرکای انتخاباتی را نیز به دست آورد که راه برای برگزاری این روند هموار شود.

۲۲ / سنبله ۱۳۹۷

رقابت دختر افغانستانی - امریکایی برای راه‌یابی به کنگره ایالتی

صفیه وزیر، بانوی ۲۷ ساله افغانستانی تبعه امریکا، برنده انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ایالت نیوهمشایر ایالات متحده امریکا شده است.

خانم وزیر رقیبش دیک پاتن که به نمایند‌گی از حزب دموکرات برای چهار دوره نماینده ناحیه ۱۷ این ایالت در کنگره ایالتی بوده را شکست داده است.

safia-vazir-sana

این بانوی افغانستانی – امریکایی قرار است در دور نهایی با رقیبی از حزب جمهوری‌خواه رقابت کند.

خانم وزیر در صورت موفق شدن در دور نهایی، می‌تواند به عنوان یک افغانستانی – امریکایی، به کنگرۀ ایالتی راه پیدا کند.

۲۲ / سنبله ۱۳۹۷

کشته و زخمی‌شدن ۴۰۳ طالب در سه روز اخیر برای برگزاری انتخابات بهتر در افغانستان

مقامات امنیتی افغانستان از افزایش عملیات‌های نظامیان این کشور بر تروریستان خبر داده‌اند.

وزارت دفاع ملی گفته است، عملیات‌های تهاجمی نیروهای ملی دفاعی و امنیتی کشور به هدف سرکوب طالبان و تروریستان، افزایش و سرعت بیشتر یافته است.

RAF drone_0

این وزارت خاطرنشان کرده، این عملیات‌ها به حمایت نیروی هوایی افغانستان و نیروهای بین‌ المللی صورت می‌گیرد و این سرکوب دشمن، زمینه را برای تأمین امنیت انتخابات فراهم می‌سازد.

سید غفور احمد جاوید، سخنگوی وزارت دفاع ملی امروز پنجشنبه (۲۲سنبله) در یک کنفرانس خبری گفت که عده‌ای تلاش دارند با حملات تروریستی، به پروسه صلح و روند انتخابات صدمه بزنند.

سخنگوی این وزارت گفته است، کشته شدن ۲۹۴ طالب و زخمی شدن ۱۰۹ تن دیگر طی سه روز اخیر، نمونه‌ای از افزایش حملات نیروهای زمینی و هوایی افغانستان و ناتو را نشان می‌دهد.