سیگار: توافق با حکمتیار تأثیر قاطعی بر روند مذاکرات صلح افغانستان نداشته است |
سیگار: توافق با حکمتیار تأثیر قاطعی بر روند مذاکرات صلح افغانستان نداشته است

بازتاب خبرهای 10 سنبله

Image Title
۱۰ / سنبله ۱۳۹۷

سیگار: توافق با حکمتیار تأثیر قاطعی بر روند مذاکرات صلح افغانستان نداشته است

اداره بازرسی کمک‌های امریکا به افغانستان(سیگار) گزارش داده که توافق حکومت افغانستان با گلبدین حکمتیار تأثیر قاطعی بر روند مذاکرات صلح با سایر گروه‌ها به شمول طالبان نداشته است.

در این اعلامیه سیگار که روز گذشته(۱۰سنبله ) منشتر شده، آمده است که شماری از مقامات افغانستان به شمول محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، ابراز امیدواری کرده بودند که توافق صلح با گلبدین حکمتیار، زمینه را برای توافق صلح با سایر گروه های مسلح در افغانستان آماده می‌کند.

Peace Concuil 33

سیگار به نقل از وزارت خارجۀ امریکا گفته است که توافق صلح با رهبر حزب اسلامی بر سایر گروه ها به شمول طالبان “تأثیر قاطعی” نداشته است.

این در حالی است که در گزارش سیگار نیز آمده است، وزارت خارجۀ ایالات متحده، توافق صلح با آقای حکمتیار را هنوز هم مهم خوانده و در ادامه گفت است، احتمالا سایر گروه‌های مسلح با نقش سیاسی آقای حکمتیار پس از یک‌جا شدن به روند صلح این گروه مخالف نیز ترغیب شوند که به روند صلح بپیوندند.

۱۰ / سنبله ۱۳۹۷

آغاز کمپاین تطبیق واکسین بیماری سرخکان در سراسر افغانستان

وزارت صحت عامه افغانستان از راه‌اندازی کمپاین تطبیق واکسین بیماری سرخکان در سراسر این کشور با همکاری اداره یونیسف و سازمان صحی جهان خبر داده است.

این با انتشار اعلامیه‌ای گفته که این کمپاین در دو مرحله راه‌اندازی می‌گردد، که مرحله اول آن امروز شنبه (۱۰ سنبله) آغاز شده و به مدت ده روز ادامه دارد.

قرار است مرحله دوم این کمپاین به تاریخ هفت عقرب سال جاری آغاز ‌شود.

4(4)

داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه امروز شنبه(۱۰ سنبله) در یک نشست خبری گفت که هدف از راه اندازی این کمپاین، وقایه کودکان در برابر بیماری سرخکان است.

وی افزود، بیماری سرخکان یک بیماری ساری و کشنده است و سالانه باعث مرگ ۳۰ الی ۳۵ هزار کودک در افغانستان می‌شود.

در همین حال داکتر ریچارت پیپر کارن، نماینده سازمان صحی جهان می‌گوید، این سازمان از ادامه تطبیق برنامه واکسین در افغانستان حمایت می‌کند.

۱۰ / سنبله ۱۳۹۷

افشای هزاران شناس‌نامه برچسب دار و ثبوت تقلب گسترده در انتخابات پیش‌رو

احزاب سیاسی افغانستان که پیش از این ادعا کرده بودند که روند ثبت نام فعلی رأی‌دهنگان، وقت مردم را هدر می‌دهد و این روند ناقص، فسادزا، زمینه‌ساز تقلب و بحران آفرین است، هزاران شناس‌نامه جعلی با برچسب‌های کمیسیون انتخابات را در اختیار رسانه‌ها قرار دادند.

Fake ids

پیش از این کمیسیون انتخابات گفته بود که هیچ برچسبی بر شناس‌نامه‌های جعلی نصب نشده و به این صورت، هیچ فردی با شناس‌نامه جعلی نخواهد توانست رأی بدهد.

با افشای این شناس‌نامه‌های جعلی برچسب‌دار، احزاب سیاسی بار دیگر خواهان بایومتریک شدن ثبت‌نام رأی‌دهندگان در انتخابات پیش‌رو شدند.

۱۰ / سنبله ۱۳۹۷

یک هواپیمای مسافربری در روسیه دچار سانحه شد

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی یوت ایر در هنگام فرود بر روی باند فرودگاه شهر سوچی روسیه، از مسیر خود منحرف شد و به بعد از سقوط داخل دریا، آتش گرفت.

این هواپیما ۱۶۴ مسافر داشته، اما در این سانحه به شمول ۶ خدمه، ۱۸ مسافر زخمی شده‌اند.

یک مأمور امدادرسانی فرودگاه در زمان کمک کردن به مجروحین، در اثر سکته قلبی جان باخته است.

Boeing Holds First Test Flight For 737 MAX Aircraft

۱۰ / سنبله ۱۳۹۷

بازداشت یک تن به جرم انتقال سلاح و مهمات در ولایت لوگر

ریاست عمومی امنیت ملی از بازداشت یک فراهم کننده سلاح و مهمات برای گروه طالبان در ولایت لوگر خبر داده است.

این ریاست در اعلامیه ای گفته که یک تن را به جرم انتقال ۲۵ میل سلاح کمری و ۵۰ عدد شاژور در ساحه نتگی واغجان شهرستان محمد آغه ولایت لوگر بازداشت نمود اند.

NDS

در اعلامیه آمده که این فرد به دستور طالبان می خواست این سلاح های کمری را با استفاده از یک موتر تونس به داخل شهر کابل انتقال دهد، تا با استفاده از آن دست به حملات تروریستی بزنند.

۱۰ / سنبله ۱۳۹۷

پاسخ تلویحی سرپرست وزارت انرژی افغانستان به وزیر خارجه ایران

وزارت انرژی و آب افغانستان امروز شنبه( ۱۰ سنبله) از امضاء ۵ پروژ به هزینه ۱۵۴ میلیون افغانی خبرداد است.

این پروژها در ولایت های ننگرهار، قندهار، نیمروز، هرات و خوست اجرا می‌شود.

این وزارت اعلام کرده که بعد از تکمیل این پروژه ها ۴۵۰۰ هکتار زمین آبیاری می شود.

af

همچنان محمد گل خلمی سرپرست وزارت انرژی و آب افغانستان گفته که باید هر قطره آب مدیریت شود.

آقای خلمی به گونه تلویحی به سخنان وزیر خارجه ایران واکنش نشان داده و گفته که افغانستان به معاهدات بین المللی متعد است و همچنان این کشور می کوشد تا مدیریت آب به نفع کشور های منطقه باشد.