کشته و زخمی شدن 785 غیرنظامی در ماه اگست در 19 ولایت افغانستان |
کشته و زخمی شدن ۷۸۵ غیرنظامی در ماه اگست در ۱۹ ولایت افغانستان

بازتاب خبرهای 10 سنبله

Image Title
۱۰ / سنبله ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن ۷۸۵ غیرنظامی در ماه اگست در ۱۹ ولایت افغانستان

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی در افغانستان، در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که در ماه اگست سال جاری، ۷۸۵ غیرنظامی در ۱۹ ولایت این کشور، کشته و زخمی شده‌اند.

بر اساس این گزارش، در ماه اگست ۲۶۱ غیرنظامی کشته و ۵۲۴ تن دیگر مجروح شده‌اند.

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، اعلام کرده که بیشتر تلفات وارد شده بر غیرنظامیان در نتیجه حملات طالبان بوده است.

از روز چهار شنبه(28 اسد) که حادثه دردناک انتحاری در مرکز آموزشی موعود واقع در برچی اتفاق افتاد تا امروز، خیلی از خانواده‌ها در سوگ فرزاندان نوجوان‌شان نشستند

این نهاد دادخواهی اعلام کرده که در ماه آگست سال جاری میلادی، تلفات و جراحات زیادى در غزنی وارد شد که بر اساس آمار حکومت، در حمله بر شهرغزنی ۸۲ فرد ملکی کشته و ۲۱۲ تن دیگر مجروح شده‌اند.

از سوی دیگر، در حمله انتحاری بر یک مرکز آموزشی واقع در غرب کابل، در ماه اگست، ۶۹ تن کشته و ۹۵ تن دیگر زخمی شدند. در پی حمله بر یک مسجد در ولایت پکتیا نیز ۲۹ فرد ملکی کشته و ۵۴ تن دیگر مجروح شده‌اند.

 گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی از طرف های درگیر جنگ در افغانستان خواسته تا بر مکاتب، مساجد، مدارس، مراکز آموزشی و تاسیسات ملکی حمله نکنند.

۱۰ / سنبله ۱۳۹۷

آغاز کمپاین تطبیق واکسین بیماری سرخکان در سراسر افغانستان

وزارت صحت عامه افغانستان از راه‌اندازی کمپاین تطبیق واکسین بیماری سرخکان در سراسر این کشور با همکاری اداره یونیسف و سازمان صحی جهان خبر داده است.

این با انتشار اعلامیه‌ای گفته که این کمپاین در دو مرحله راه‌اندازی می‌گردد، که مرحله اول آن امروز شنبه (۱۰ سنبله) آغاز شده و به مدت ده روز ادامه دارد.

قرار است مرحله دوم این کمپاین به تاریخ هفت عقرب سال جاری آغاز ‌شود.

4(4)

داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه امروز شنبه(۱۰ سنبله) در یک نشست خبری گفت که هدف از راه اندازی این کمپاین، وقایه کودکان در برابر بیماری سرخکان است.

وی افزود، بیماری سرخکان یک بیماری ساری و کشنده است و سالانه باعث مرگ ۳۰ الی ۳۵ هزار کودک در افغانستان می‌شود.

در همین حال داکتر ریچارت پیپر کارن، نماینده سازمان صحی جهان می‌گوید، این سازمان از ادامه تطبیق برنامه واکسین در افغانستان حمایت می‌کند.

۱۰ / سنبله ۱۳۹۷

افشای هزاران شناس‌نامه برچسب دار و ثبوت تقلب گسترده در انتخابات پیش‌رو

احزاب سیاسی افغانستان که پیش از این ادعا کرده بودند که روند ثبت نام فعلی رأی‌دهنگان، وقت مردم را هدر می‌دهد و این روند ناقص، فسادزا، زمینه‌ساز تقلب و بحران آفرین است، هزاران شناس‌نامه جعلی با برچسب‌های کمیسیون انتخابات را در اختیار رسانه‌ها قرار دادند.

Fake ids

پیش از این کمیسیون انتخابات گفته بود که هیچ برچسبی بر شناس‌نامه‌های جعلی نصب نشده و به این صورت، هیچ فردی با شناس‌نامه جعلی نخواهد توانست رأی بدهد.

با افشای این شناس‌نامه‌های جعلی برچسب‌دار، احزاب سیاسی بار دیگر خواهان بایومتریک شدن ثبت‌نام رأی‌دهندگان در انتخابات پیش‌رو شدند.

۱۰ / سنبله ۱۳۹۷

یک هواپیمای مسافربری در روسیه دچار سانحه شد

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی یوت ایر در هنگام فرود بر روی باند فرودگاه شهر سوچی روسیه، از مسیر خود منحرف شد و به بعد از سقوط داخل دریا، آتش گرفت.

این هواپیما ۱۶۴ مسافر داشته، اما در این سانحه به شمول ۶ خدمه، ۱۸ مسافر زخمی شده‌اند.

یک مأمور امدادرسانی فرودگاه در زمان کمک کردن به مجروحین، در اثر سکته قلبی جان باخته است.

Boeing Holds First Test Flight For 737 MAX Aircraft

۱۰ / سنبله ۱۳۹۷

بازداشت یک تن به جرم انتقال سلاح و مهمات در ولایت لوگر

ریاست عمومی امنیت ملی از بازداشت یک فراهم کننده سلاح و مهمات برای گروه طالبان در ولایت لوگر خبر داده است.

این ریاست در اعلامیه ای گفته که یک تن را به جرم انتقال ۲۵ میل سلاح کمری و ۵۰ عدد شاژور در ساحه نتگی واغجان شهرستان محمد آغه ولایت لوگر بازداشت نمود اند.

NDS

در اعلامیه آمده که این فرد به دستور طالبان می خواست این سلاح های کمری را با استفاده از یک موتر تونس به داخل شهر کابل انتقال دهد، تا با استفاده از آن دست به حملات تروریستی بزنند.

۱۰ / سنبله ۱۳۹۷

پاسخ تلویحی سرپرست وزارت انرژی افغانستان به وزیر خارجه ایران

وزارت انرژی و آب افغانستان امروز شنبه( ۱۰ سنبله) از امضاء ۵ پروژ به هزینه ۱۵۴ میلیون افغانی خبرداد است.

این پروژها در ولایت های ننگرهار، قندهار، نیمروز، هرات و خوست اجرا می‌شود.

این وزارت اعلام کرده که بعد از تکمیل این پروژه ها ۴۵۰۰ هکتار زمین آبیاری می شود.

af

همچنان محمد گل خلمی سرپرست وزارت انرژی و آب افغانستان گفته که باید هر قطره آب مدیریت شود.

آقای خلمی به گونه تلویحی به سخنان وزیر خارجه ایران واکنش نشان داده و گفته که افغانستان به معاهدات بین المللی متعد است و همچنان این کشور می کوشد تا مدیریت آب به نفع کشور های منطقه باشد.