ایران از ارائه سهولت‌ها و مشوق‌های بی‌سابقه برای سرمایه‌گذاری تاجران افغان‌ در بندر چابهار خبر می‌دهد

بازتاب خبرهای 5 سنبله

Image Title
۵ / سنبله ۱۳۹۷

ایران از ارائه سهولت‌ها و مشوق‌های بی‌سابقه برای سرمایه‌گذاری تاجران افغان‌ در بندر چابهار خبر می‌دهد

یک مقام در وزارت راه و شهرسازی ایران از ارائه سهولت‌ها و مشوق‌های بی‌سابقه برای جذب سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی افغانستان در بندر چابهار این کشور خبر می‌دهد.

مدیرکل دفتر تجاری‌سازی و امور تشکل‌های معاونت حمل و نقل وزارت راه‌ و شهرسازی ایران به خبرگزاری آوا گفته که چابهار محلی برای فرار و رهایی افغانستان از انحصار در خشکی بوده و فرصت بی‌نظیری را برای افغانستان برای دسترسی به آب‌های آزاد و کاهش هزینه‌های تبادل با دنیای پیرامونی خود فراهم می‌کند.

به گفته مهدی اشرفی، در حوزه چابهار فرصت‌های سرمایه‌گذاری بی‌نظیر و مشوق‌های خوبی برای سرمایه‌گذاران افغانستان در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرده که در این حوزه، تخفیف ۸۰ درصدی در حقوق و عوارض بندری، تخفیف ۹۰ درصدی در هزینه‌های تخلیه و بارگیری(THC) و تخفیف ۷۵ درصدی در انبارداری کانتینرهای خالی برای تاجران افغانستان در نظر گرفته شده است.

chabahar

به گفته این مقام مسئول ایرانی در حوزه بندر چابهار، هم‌اکنون در ادامه انتقال گندم هند به افغانستان، در حال حاضر شاهد ترانزیت حبوبات از هند به افغانستان اند.

وی با بیان این‌که سرمایه‌گذاری تجار افغانستان در بندر چابهار شکل گرفته، تصریح کرده که تاجران و سرمایه‌گذاران افغانستان می‌توانند با تخفیف‌ها و مشوق‌های بسیار در حوزه‌های احداث انبارهای سرپوشیده و مکانیزه، احداث محوطه‌های نگه‌داری کانتینری و موضوعات مرتبط با لوجستیک، احداث پایانه‌های نفتی برای ترانزیت یا سواپ فرآورده‌های نفتی از محل بندر چابهار، ایجاد مخازن نفتی، ایجاد کارخانه‌های تولیدی یا صنایع ارزش افزوده در منطقه آزاد چابهار و تولید انرژی و بهره‌برداری از نیروگاه‌های برق سرمایه‌گذاری کنند.

آقای اشرفی در عین حال خاطرنشان کرد که بندر چابهار در حال حاضر دارای یک ظرفیت ۸ میلیون تنی است، و عملیات تخلیه و بارگیری گندم افغانستان نشان‌دهنده وجود زیرساخت‌های کافی برای عملکرد فعلی این بندر است.

۵ / سنبله ۱۳۹۷

دو کارمند هوانیروی افغانستان در شهر کابل ترور شدند

مقام‌های پولیس کابل تأیید کرده‌اند که دو عضو هوانیروی افغانستان در حوزه پنجم امنیتی شهر کابل ترور شده‌اند.

حشمت‌الله استانکزی، سخنگوی پولیس کابل در این مورد گفته که این کارمندان صبح امروز دوشنبه(۵ سنبله) توسط افراد ناشناس ترور شده و تروریستان نیز از محل حادثه متواری شده‌اند.

تاکنون جزییات بیشتری درباره هویت افراد ترور شده و عاملین این رویداد در دست نیست.

In this photograph taken on September 29, 2016, an Afghan pilot stands next to a line of US-made MD-530 Helicopters in Kabul.  Under pressure from the Taliban, Afghanistan's military is increasingly relying on the country's young air force, and, together with Western allies, is speeding up its training of pilots and ground controllers in order to strike the enemy. / AFP PHOTO / SHAH MARAI

۵ / سنبله ۱۳۹۷

رهبران حکومت وحدت ملی میزبان وزیر خارجه ازبکستان بودند

عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجه ازبکستان در بازدید امروزش از کابل روی پروژه های اقتصادی، مبارزه با تروریزم و گفتگوهای صلح با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و گفتگو کرده است.

در این دیدار رییس جمهور افغانستان هدایت داده تا هیئت های مشترک جهت امضا تفاهم نامه های دوجانبه بلندمدت میان افغانستان و ازبکستان تشکیل شود.

arg 2

همزمان با این آقای کاملوف در دیدار با رییس اجرایی افغانستان از افزایش دادوستد بازرگانی میان دو کشور خبر داد و تأکید نموده که تاشکند برای ادامه و توسعه همکاری‌ها با افغانستان آمادگی جدی دارد.

۵ / سنبله ۱۳۹۷

فوری/ نشست مسکو حول محور مصالحه در افغانستان به تعویق افتاد

نشست مسکو روی مصالحه در افغانستان که قرار بود با شرکت طالبان به تاریخ ۴ سپتامبر سال جاری میلادی برگزار شود برای مدت نامعلومی به تعویق افتاد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه ای اعلام داشته که در گفتگوی تلیفونی میان رییس جمعهور غنی و سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه این موضوع به توافق انجامیده است.

Breaking-3-1

در این بیانیه ارگ ریاست جمهوری آمده است که به خاطر آمادگی ها و موثریت بیشتر و در عین حال حاکمیت افغان ها بر روندهای مصالحه نشست مسکو به تعویق افتاده است.

پیش از این دولت افغانستان و حکومت آمریکا اعلام کرده بودند که در این نشست شرکت نخواهند کرد.

۵ / سنبله ۱۳۹۷

حمله بر کاروان نیروهای اردوی ملی در شهرستان غورماچ عقب زده شد

مقام‌های امنیتی از عقب زدن حمله هراس‌افگنان بر کاروان نیروهای اردوی ملی در ولایت فاریاب خبر داده‌اند.

وزارت دفاع ملی افغانستان در یک اعلامیه گفته است، حوالی ساعت ۹:۱۵ صبح امروز دوشنبه(۵ سنبله) یک کاروان نیروهای اردوی ملی در ساحه چهل‌گزی شهرستان غورماچ ولایت فاریاب با کمین دشمن روبه‌رو شدند.

conva

در این نبرد، نیروهای هوایی کاروان اردوی ملی را حمایت کرده و خساراتی بر دشمن وارد شده است.

وزارت دفاع گفته که فعلا کاروان از ساحه تهدید بیرون شده و به شهرستان قیصار ولایت فاریاب رسیده است.

اما به تلفات وارده شده بر دشمن و نیروهای امنیتی در این اعلامیه اشاره‌ای نشده است.

۵ / سنبله ۱۳۹۷

روسیه و تاجیکستان گزارش‌های عملیات هوایی در خاک افغانستان را رد کردند

روسیه و تاجیکستان دست‌داشتن در بمباران مناطقی در شهرستان درقد ولایت تخار افغانستان را رد کردند.

صبح امروز دوشنبه(۵ سنبله)، گزارش‌هایی مبنی بر بمباران قسمتی از خاک افغانستان توسط جنگنده‌های روسی یا تاجیکستانی منتشر شد.

در این مورد، مقامات محلی تخار گفته‌اند که هواپیماهای جنگی روسی یا تاجیکستانی ساحاتی از شهرستان درقد ولایت تخار را بمباران کرده‌اند.

rosia

اما مقام‌های تاجستانی می‌گویند که چند تن از جنگجویان افراطی افغان وارد خاک این کشور شده و دو جنگل‌بان را کشته و یک تن دیگر را زخمی ساخته‌اند.

کمیته امنیت ملی تاجیکستان گفت است، نیروهای سرحدی این کشور عملیاتی را در ساحات نزدیکی مز دو کشور انجام داده تا این ساحه را از دست افراط‌گرایان افغان پاک‌سازی کنند.

این مقام گفته است که تاجیکستان حق عملیات را در بیرون از مرزهای خود ندارد.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از مقامات امنیتی روسیه نگاشته که هواپیماهای جنگی این کشور در ساحات شهرستان درقد ولایت تخار افغانستان، عملیاتی نداشته است.