ارگ: اشرف غنی استعفای وزرای دفاع و داخله و رییس امنیت ملی افغانستان را نپذیرفت |
ارگ: اشرف غنی استعفای وزرای دفاع و داخله و رییس امنیت ملی افغانستان را نپذیرفت

بازتاب خبرهای 4 سنبله

Image Title
۴ / سنبله ۱۳۹۷

ارگ: اشرف غنی استعفای وزرای دفاع و داخله و رییس امنیت ملی افغانستان را نپذیرفت

به دنبال استعفای محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی ریییس جمهوری افغانستان، منابع از استعفای مقام‌های ارشد امنیتی این کشور خبر داده‌اند، ولی سخنگوی ریاست جمهوری گفته که محمد اشرف غنی این استعفاها را نپذیرفته است.

پیش از این، منابعی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که به دنبال درخواست رییس جمهوری افغانستان از مقام‌های ارشد امنیتی برای استعفا، طارق شاه بهرامی وزیر دفاع، ویس برمک وزیر داخله و معصوم استانکزی رئیس امنیت ملی نیز استعفانامه خود را به ریاست جمهوری تحویل داده‌اند.

اما در پاسخ به نشر این خبر، هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نوشته که محمد اشرف غنی استعفای سه مقام‌ ارشد امنیتی را نپذیرفته و از آن‌ها خواسته به وظایف خود ادامه دهند و راهنمایی‌های لازم را برای بهبود وضعیت امنیتی افغانستان ارائه دهند.

ARG

این در حالی است که عصر روز گذشته، یک منبع نزدیک به ریاست جمهوری افغانستان به رسانه‌ها اعلام کرد که به خاطر موجودیت خلاها در ساختار امنیتی و به منظور حفظ ثبات در قاطعیت رئیس جمهور و بر اساس شایعاتی که گفته می‌شد رئیس جمهور غنی را یک حلقه خاص محاصره نموده، برای شکستاندن این حلقه خاص و در واکنش به حوادث اخیر در ولایت غزنی و کابل، ریاست جمهوری از مشاور شورای امنیت ملی، وزیر دفاع، رئیس امنیت ملی و وزیر داخله خواست بدون قید و شرط استعفا بدهند.

اما محمدحنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان دلیل استعفای خود را اختلاف نظر جدی با محمد اشرف غنی عنوان کرده و در متن این استعفانامه نوشته است: “بنابر اختلافات جدی که با سیاست‌ها و روش‌های سطح رهبری دولت در عرصه حفظ و تحکیم وحدت و اجماع ملی، تأمین صلح و امنیت، مدیریت سیاسی و امورانتخابات، حکومت‌داری خوب و تحکیم روابط منطقوی و بین‌المللی کشور در ماه‌های اخیر داشته‌ام و نتوانستیم در حل آن به تفاهم برسیم، لازم می‌دانم از این وظیفه استعفا کنم”.

حمدالله محب، سفیر افغانستان در واشنگتن به عنوان مشاور جدید امنیت ملی افغانستان معرفی شده است.

۴ / سنبله ۱۳۹۷

روایت دوگانه از دیدار ریاست جمهوری افغانستان با نمایندگان 7 حزب مطرح سیاسی

رییس‌جمهور افغانستان شب گذشته میزبان نمایندگان هفت حزب و جریان‌ مهم و مطرح سیاسی افغانستان بود تا آن‌ها را برای عدم راه‌اندازی اعتراض‌های مدنی، بستن دروازه‌ دفاتر کمیسیون انتخابات و هم‌چنین تحریم انتخابات قانع سازد.

احزاب سیاسی به حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان برای رسیدگی به خواست‌های‌شان به خصوص در مورد اصلاحات انتخاباتی، یک مهلت دو هفته‌ای داده بودند که دو روز پیش پایان یافت.

ahzab

به گزارش طلوع‌نیوز، ساعتی پس از این نشست، ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای اعلان کرد که نمایندگان احزاب و جریان‌های سیاسی برای ایجاد یک کمیته‌ی مشترک توافق کرده‌اند.

اما برخلاف این خبرنامه، احزاب و جریان های سیاسی این نشست را بی‌نتیجه دانسته و می‌گویند که رییس‌جمهور نتوانسته نسبت به رد خواست‌های‌شان، پاسخ قناعت‌بخش بدهد.

انوارالحق احدی رییس جبهه‌ نوین ملی افغانستان، تغییر نظام انتخاباتی، نظارت احزاب از روند انتخابات و نیز استفاده از فناوری بایومتریک در روز انتخابات را خط قرمز احزاب و جریان های سیاسی می‌خواند و تاکید دارد که در حال رایزنی برای اقدام‌های بعدی در برابر بی‌توجهی حکومت اند.

۴ / سنبله ۱۳۹۷

جان‌باختن ۴۴۵ تن در پی سیلاب‌های اخیر در هند

رسانه‌های محلی از هندوستان گزارش داده‌اند که در جریان سیلاب‌های چند ماه گذشته در این کشور، تا حال ۴۴۵ تن جان باخته‌اند.

به گفته مقامات، ۲۸ جسد دیگر بعد از فروکش کردن سطح آب در ایالت کرالا در جنوب این کشور پیدا شده و شمار قربانیان به ۴۴۵ تن رسیده است.

inda

این درحالی است که مقامات هندی می‌گویند که پاک‌سازی کامل ساحات سیل‌زده انجام نشده و احتمال دارد که آمار تلفات هم‌چنان افرایش یابد.

۴ / سنبله ۱۳۹۷

جان باختن دو تن در یک حادثه ترافیکی در شاهراه هرات - قندهار

مقام‌های محلی در ولایت هرات از وقوع یک رویداد ترافیکی در شاهراه هرات – قندهار خبر داده داده‌اند.

این رویداد ترافیکی بعد از ظهر امروز یک‌شنبه(۴ سنبله) رخ داده که در نتیجه آن، ۲ تن جان باخته و سه تن دیگر مجروح شده‌اند.

traffic accident

بر اساس گزارش‌های ابتدایی، این حادثه از اثر واژگون شدن یک موتر تیزرفتار در شاهراه هرات – قندهار رخ داده است.

۴ / سنبله ۱۳۹۷

نیروی هوای افغانستان قادر به دفاع از حریم هوایی این کشور است

رییس ستاد مشترک ارتش افغانستان می‌گوید که نیروی هوایی این کشور قادر است از حریم هوایی افغانستان دفاع نماید.

محمدشریف یفتلی که امروز یک‌شنبه(۴ سنبله) در مراسمی به مناسبت ۹۷مین سالروز تاسیس قوای هوایی افغانستان سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد که قوای هوایی افغانستان با تمام امکانات، از نیروهای پیاده در میدان‌های نبرد حمایت می‌نماید.

afghan se

وی گفت که ارودی ملی افغانستان به خصوص نیروی هوایی این کشور تا سال ۲۰۲۰ مورد حمایت کشورهای عضو ناتو و امریکا قرار دارند.

اما آقای یفتلی خاطرنشان کرد که امریکا به‌جای جت‌های جنگی، فضای هوایی افغانستان را با چرخبال‌های بلک هاک، می ۱۷، ام دی ۵۳۰، سی ۲۰۸ و بال ثابت مدیریت می‌کند و این تعداد جنگنده‌ را برای پیروزی در جنگ این کشور مؤثر و بسنده می‌داند.

وی علاوه کرد که آنان به خاطر حفظ و مراقبت از فضای هوایی افانستان به آموزش انجنیران و تخنیکران نیاز دارند.

۴ / سنبله ۱۳۹۷

تکمیلی/ کشته شدن امیر داعش در ننگرهار نشان‌گر قاطعیت حکومت در مبارزه با تروریزم است

معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که کشته شدن امیر داعش در ولایت ننگرهار، نشان‌گر قاطعیت حکومت این کشور در مبارزه با تروریزم است.

شاه‌حسین مرتضوی در صحفه توییتر خود نوشته است که داعش در افغانستان ضربات سختی را متحمل شده است.

شاه-حسین-مرتضوی

این در حالی است که ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان تأیید می‌کند که ابوسعید اورکزی، فرمانده عمومی گروه داعش شب گذشته در یک عملیات هوایی در شهرستان خوگیانی ولایت ننگرهار کشته شده است.

این ریاست افزوده که این فرمانده داعش همراه با حدود ۱۰ تن از اعضای دیگر این گروه، در روستای جگل کلی شهرستان خوگیانی کشته شده است.

هنوز مشخص نیست که ابوسعید اورکزی، یک فرمانده محلی یا یک مقام ارشد شاخه خراسان گروه داعش و رهبری این گروه در افغانستان بوده است.

در سرطان سال گذشته(۱۳۹۶) نیروهای امریکایی در افغانستان اعلام کرده بودند که «ابو سعید»، رهبر شاخه خراسان گروه داعش در یک حمله هوایی در ولایت کنر کشته شده است.