آمریکا برای ایجاد تسهیلات در مسیر مذاکرات مستقیم با طالبان ابراز آمادگی کرد |
آمریکا برای ایجاد تسهیلات در مسیر مذاکرات مستقیم با طالبان ابراز آمادگی کرد

بازتاب خبرهای 29 اسد

Image Title
۲۹ / اسد ۱۳۹۷

آمریکا برای ایجاد تسهیلات در مسیر مذاکرات مستقیم با طالبان ابراز آمادگی کرد

مایک پمپئو، با استقبال از آتش‌بس اعلام شده از طرف حکومت افغانستان گفته است که این امر نشان دهند آن است که شهروندان افغانستان میل به پایان جنگ دارند. او تاکید کرده که امیدوار است که این روند افغانستان را به صلح نزدیک تر سازد.

وزیر خارجه آمریکا در عین حال اظهار داشته که کشوراش آماده است که برای مذاکرات مستقیم دولت افغانستان با طالبان سهولت های را ایجاد کند.

mike pompeo

این درحالی است، که دبیرکل ناتو نیز گفته است که از اعلام آتش‌بس از طرف رئیس جمهور اشرف غنی استقبال می کند.

او اضافه کرده که “طالبان را تشویق می کنم که با در نظرگرفتن مردم افغانستان به آتش‌بس احترام کنند.”

۲۹ / اسد ۱۳۹۷

آزادی 40 سرباز تسلیم‌شده به طالبان در فاریاب

در حدود ۴۰ سربازان تسیلم‌شده به طالبان در شهرستان بلچراخ فاریاب آزاد شدند.

این سربازان دو روز پیش(شنبه، ۲۷ اسد) در اثر نرسیدن مهمات، به طالبان تسلیم شده بودند.

mod

محمد شاه، فرمانده پولیس شهرستان بلچراغ که نیز به طالبان تسلیم شده بود، به طلوع نیوز گفته که او چندین مرتبه در رابطه به مشکلات این شهرستان به مقامات بلندپایه شکایت کرده بود، اما مورد توجه مقامات قرار نگرفته است.

۲۹ / اسد ۱۳۹۷

وزیر خارجه پاکستان به کابل خواهد آمد

شاه محمود قریشی وزیر خارجه جدید پاکستان گفته است که با پیام محبت و دوستی به افغانستان می آید.

آقای قریشی روز دوشنبه پس از ادای سوگند به عنوان وزیر خارجه جدید پاکستان این موضوع را اعلام داشت. او گفت که به دنبال حل مشکلات میان دو کشور است و در عین حال تاکید کرد که با گفتگوها می توان بر مشکلات موجود فایق آمد.

shah mahmmod qurishi

۲۹ / اسد ۱۳۹۷

مرتضوی: مخالفت با آتش بس به معنای طرفداری از تداوم جنگ است

پس از راهپیمایی ده ها تن از اعضای سازمان روند سبز در کابل در مخالفت با اعلام آتش بس حکومت افغانستان، معاون سخنگوی رییس جمهور غنی گفته است که مخالفت با آتش بس به معنای تداوم جنگ است.

با آن که شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رییس جمهور افغانستان اشاره ای به مخالفت سازمان روند سبز نداشته اما به صورت تلویحی عموم مخالفان آتش بس را هدف قرار داده است.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

این در حالی است که معترضان روند سبز در مخالفت با اعلام اتش بس از طرف حکومت با گروه طالبان آن را معاملات پنهانی خواند و در عین حال تاکید کرده اند که این عمل حکومت افغانستان منجر به تامین صلح در این کشور نمی شود.

همچنان این معترضان در مقابل سفارت پاکستان بر ضد این کشور شعار های را سردادند و اسلام آباد را حامی طالبان و عامل ویرانگری در افغانستان خواندند.

۲۹ / اسد ۱۳۹۷

24 هزار مسلمان میانماری توسط ارتش این کشور کشته شده اند

تازه ترین پژوهش انجام شده بر وضعیت مسلمانان میانماری نشان می دهد که حدود  ۲۴ هزار نفر مسلمان میانماری بر اثر خشونت های ارتش آن کشور کشته شده اند.

بر اساس گزارش یورونیوز و به نقل از پژوهش آژانس توسعه بین المللی انتاریو ارتش میانمار ۳۱ هزار مسلمان دیگر را در آتش انداخته و بیش از ۴۰ هزار مسلمان این کشور بر اثر شلیک های ارتش زخمی شده اند.

mayanmar army

در عین حال، ارتش میانمار بیش از ۱۱۵ هزار خانه مسلمانان این کشور را آتش زده است.

این در حالی است که بر اساس آمارهای سازمان های بین المللی بیش از ۷۰۰ هزار میانماری از این کشور آواره شده اند.

۲۹ / اسد ۱۳۹۷

یک عضو ارشد طالبان: تنها به‌خاطر آرامش مردم در روزها عید آتش‌بس را می‌پذیریم

ملا عبدالمنان، والی نام نهاد طالبان در ولایت هلمند ضمن تایید و قبول آتش بس با دولت افغانستان در روزهای عید قربان، از تمامی نیروهایش خواسته که به این تعهد پایبند باشند.

خبرگزای جمهوری گزارش داده که ملا عبدالمنان در یک فایل صوتی که به همین مناسبت منتشر کرده، گفته است در روزهای عید قربان، طالبان می‌توانند تنها به دیدار اعضای خانواده خود بروند و حق ندارند که با دولت نشستی داشته باشند.

taliban

این عضو برجسته و سرشناس طالبان افغانستان گفته است در عید قربان تنها برای آرامش مردم دست به آتش بس زده است و می‌خواهد که مردم پیام صلح خواهی طالبان را هم بشنود.

والی خودخوانده طالبان در ضمن تاکید کرده است که این تصمیم او بیشتر به خاطر دیدگاه و نظر قاضی عبدالحکیم، قاضی القضات گروه طالبان است که بزرگترین مرجع صدور رای و فتوای این گروه می‌باشد. به گفته‌ی او قاضی عبدالحکیم چند روز قبل آتش بس در روزهای عید قربان را امری نیکو و صلاح ملت دانسته بود.