هفتمین روز بسته بودن دروازه کمیسیون انتخابات؛ حکومت از عدم پیشرفت امور انتخاباتی سود می‌برد؟!

هفتمین روز بسته بودن دروازه کمیسیون انتخابات؛ حکومت از عدم پیشرفت امور انتخاباتی سود می‌برد؟!

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲۹ / اسد ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

یک هفته از بسته شدن دروازه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گذشت. در این مدت در کنار دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات در کابل، برخی از دفترهای ولایتی این نهاد نیز از سوی هواداران نامزدان حذف‌شده از فهرست نهایی، بسته شده است.
در پی حذف نام شماری از نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان، هواداران‌شان دروازه‌ی دفترهای ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات را در ۷ ولایت بسته‌اند. نامزدان حذف‌شده می‌‎گویند که نام‌های‌شان باید دوباره به فهرست نهایی برگردد و در غیر آن، دفتر مرکزی و دفترهای ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات، هم‌چنان بسته خواهد ماند.

تره‌خیل محمدی، نامزد حذف‌شده انتخابات پارلمانی از کابل در همایش اعتراضی که در برابر دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات برپا کرده، در مورد بستن دروازه کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که: «این یک حرکت مدنی است و حق هر افغان است که حق خود را بخواهد. من حق دارم که از کمیسیون ثبوت بخواهم.»

مریم کوفی، عضو کنونی مجلس و یکی دیگر از نامزدان حذف‌شده نیز می‌گوید: «استیناف‌خواهی که حق هر مجرم است را نیز از من گرفتند. حتی اگر مجرم بودم، نیز حق استیناف‌طلبی‌ام محفوظ بود. من بدون دلیل حذف شده‌ام.»

شیرعلی احمدزی، نامزد دیگری که از سوی کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی از فهرست نهایی انتخابات پارلمانی حذف شده، گفته است که دفترهای کمیسیون‌های انتخاباتی را در تمامی ولایت‌ها بسته خواهد کرد.

این در حالی است که در شمال افغانستان، در ولایت‌های تخار و مزارشریف نیز هواداران برخی از نامزدان حذف‌شده از فهرست نهایی، در کنار بستن دفترهای ولایتی کمیسیون‌های انتخاباتی، شاهراه کابل ـ مزارشریف را نیز به‌روی ترافیک مسدود کردند.

Mawlawi tara khil

تره‌خیل محمدی، نامزد حذف‌شده انتخابات پارلمانی از کابل

هواداران اسدالله ایوب، نامزد حذف‌شده از ولایت تخار، با برپایی راهپیمایی اعتراضی، هشدار داده‌اند که در صورت برآورده نشدن خواست‌شان، مانع برگزاری انتخابات در تمام شهرستان‌های این ولایت خواهند شد.

در بلخ نیز هواداران اسدالله شریفی، یکی از نامزدان حذف‌شده از فهرست نهایی، شاهراه کابل ـ مزارشریف را به رسم اعتراض بستند. عطامحمد نور، والی پیشین بلخ نیز اعلام کرده از اعتراضات آقای شریفی، پشتیبانی می‌کند.

اعتراض به بسته‌بودن دروازه‌ی کمیسیون انتخابات

اما با ادامه بسته ماندن دفاتر کمیسیون‌های انتخاباتی در کابل و ولایات، روندهای اعتراضی متقابل نیز شکل گرفته است.

ده‌ها تن از شهروندان، نامزدان مجلس نمایندگان، اعضای شورای ولایتی و فعالان مدنی بدخشان روز شنبه(۲۷ اسد)، طی یک راهپیمایی اعتراضی، خواهان بازگشایی بی‌قیدوشرط دفتر کمیسیون انتخابات بدخشان شدند.

معترضان می‌گویند، فیصله‌ی کمیسیون شکایات انتخاباتی نهایی و قطعی است و نامزدان حذف‌شده نباید برخلاف منافع ملی عمل کرده و روند انتخابات را با چالش مواجه سازند.

به گفته‌ی آنان، اگر حکومت مرکزی نتواند دروازه‌ی کمیسیون انتخابات را باز کند، آن‌ها خود اقدام خواهند کرد.

اسامه برهانی، از فعالان مدنی بدخشان می‌گوید، اعتراض حق مدنی شهروندان است؛ اما ایجاد ممانعت در کار کمیسیون انتخابات، که یک روند بزرگ ملی و سیاسی را مدیریت می‌کند، اصلا توجیه‌پذیر نیست.

معترضان می‌گویند، فیصله‌ی کمیسیون شکایات انتخاباتی نهایی و قطعی است و نامزدان حذف‌شده نباید برخلاف منافع ملی عمل کرده و روند انتخابات را با چالش مواجه سازند

معترضان می‌گویند، فیصله‌ی کمیسیون شکایات انتخاباتی نهایی و قطعی است و نامزدان حذف‌شده نباید برخلاف منافع ملی عمل کرده و روند انتخابات را با چالش مواجه سازند

به گفته‌ی وی، در صورت باز نشدن دروازه دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات، مردم خود دست به‌کار شده و از چالش‌های احتمالی فراروی برگزاری انتخابات، جلوگیری خواهند کرد.

هواداران فوزیه کوفی، نماینده کنونی مجلس از بدخشان و نامزد انتخابات پارلمانی آینده، پس از حذف نام وی از فهرست نهایی نامزدان، از سه روز به این‌سو دروازه دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در بدخشان را بسته‌اند.

احتمال برگزار نشدن انتخابات پارلمانی

به دنبال بسته شدن دروازه‌ی دفتر‌های کمیسیون مستقل انتخابات در کابل و ولایات، مسوولان بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان(فیفا) با ابراز نگرانی در این مورد گفته‌اند که احتمال دارد انتخابات مجلس نمایندگان در ۲۸ میزان سال جاری برگزار نشود.

یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا  تأکید می‌کند که بسته بودن دروازه‌ی دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات و دفاتر ولایتی این کمیسیون، روند تهیه‌ی فهرست رأی‌دهندگان را مختل کرده است. آقای رشید هم‌چنان گفته که ادامه‌ی این روند، برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان را ناممکن می‌سازد.
با این حال کمیسیون مستقل انتخابات خواستار پایان‌دادن به این چالش‌ها از سوی حکومت و کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی است. این کمیسیون هشدار می‌دهد که بستن دروازه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات می‌تواند برگزاری انتخابات پیش‌رو را به چالش بکشد.

میرزامحمد حق‌پرست، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که این امر مستقیما بر ۲۸ میزان، روز برگزاری انتخابات تأثیر دارد.

اما نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله گفت که در صورت ضرورت، این وزارت برای تأمین امنیت کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات وارد اقدام خواهد شد.

نعیم ایوب‌زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا)

نعیم ایوب‌زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا)

در عین حال، برخی از نهادهای ناظر انتخاباتی از سکوت حکومت در برابر بسته‌ماندن کمیسیون‌های انتخاباتی، سخت انتقاد کرده و حکومت را به بی‌پروایی در برگزاری انتخابات متهم می‌کنند.

محمدنعیم ایوب‌زاده،رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) گفت که وظیفه‌ی حکومت تأمین امنیت و حفاظت از ساختارهای مستقل مانند کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی است، اما معلوم می‌شود که در حکومت توانایی و اراده‌ی لازم برای پشتیبانی از این کمیسیون‌ها وجود ندارد.

بدعتی که بنیانش در غزنی گذاشته شد

در آغاز روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان، شماری از شهروندان شهر غزنی با بستن دروازه ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در این ولایت، خواستار حوزه‌بندی انتخابات این ولایت شدند.

حکومت افغانستان نه‌تنها مانع این اقدام غیرقانونی نشد، بل با حمایت از آنان، بر خلاف قانون انتخابات و به‌صورت استثنایی این ولایت را به سه حوزه انتخاباتی تقسیم کرد و تهداب یک رسم غلط را در این کشور گذاشت.

بعد از این اقدام حکومت برای پذیرفتن خواست غیرقانونی معترضان غزنی، یک مقام بلندپایه حکومتی به خبرنامه تأکید کرد: «اقدامی بیرون از چوکات قانون و استثنا قرار دادن یک منطقه خاص، می‌تواند عواقب ناگواری برای افغانستان داشته باشد. چون ساختار اجتماعی و سیاسی جامعه‌‌ی ما طوری است که بعدا هر نقطه و هر قوم این کشور بلند خواهد شد و خواستار حوزه‌ای شدن و استثنایی قراردادن منطقه‌شان خواهد گردید، ما نباید تهداب یک رسم غلط، غیرقانونی و تهداب یک اقدام بحران‌زا را در افغانستان بگذاریم.»
با این حال، حکومت در حال حاضر همان‌طور که در مقابل معترضان غیرقانونی غزنی اقدامی نکرد، بر اساس همان منطق، حالا علیه معترضان دیگر نیز اقدامی نمی‌تواند انجام دهد.

حمیرا حقمل، معاون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

حمیرا حقمل، معاون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

با این حال مقام‌های کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی ادعا دارند که شماری از مقام‌های حکومتی از نامزدان حذف‌شده حمایت می‌کنند.

حمیرا حقمل، معاون کمیسیون شکایات انتخاباتی دو روز پیش (جمعه، ۲۶ اسد) در یک نشست خبری در کابل، از حکومت افغانستان خواست تا مسوولانی که از نامزدان حذف‌شده برای انتخابات مجلس نمایندگان حمایت کرده و دروازه‌‌ی دفاتر کمیسیون انتخابات در مرکز و ولایات را بسته‌اند، زیر پی‌گرد عدلی و قضایی قرار گیرند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید