فرمان ریاست جمهوری افغانستان برای ایجاد اداره ملی امتحانات |
فرمان ریاست جمهوری افغانستان برای ایجاد اداره ملی امتحانات

بازتاب خبرهای 28 اسد

Image Title
۲۸ / اسد ۱۳۹۷

فرمان ریاست جمهوری افغانستان برای ایجاد اداره ملی امتحانات

ریاست جمهوری افغانستان با صدور فرمانی، ریاست عمومی امتحانات وزارت تحصیلات عالی را از ساختار تشکیلاتی این وزارت جدا، و به عنوان اداره ملی امتحانات معرفی کرده است.

در این فرمان که به تاریخ ۲۲ ماه اسد توسط محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در مورد ایجاد اداره ملی امتحانات

امضا شده، آمده است: «به تأسی از حکم ۱۴۲ قانون اساسی کشور و به منظور بهبود، تسریع و انسجام هرچه بهتر امور مربوط به امتحانات جمعی در نهادهای تحصیلات عالی و نیمه عالی دولتی(ملکی و نظامی) و خصوصی، امتحانات استخدام کارکنان خدمات ملکی و سایر امتحانات جمعی، ریاست عمومی امتحانات از ساختار تشکیلاتی وزارت تحصیلات عالی جدا و ایجاد اداره جدید تحت عنوان اداره ملی امتحانات همزمان با ایزاد یک بست خارج رتبه برای رییس عمومی آن منظور است».

photo_2018-08-19_14-15-23

در ماده دوم این فرمان، ریاست جمهوری دستور داده تا تشکیل منظور شده سال مالی ۱۳۹۷ ریاست عمومی امتحانات وزارت تحصیلات عالی همراه با کارکنان آن، به اداره ملی امتحانات انتقال و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی طرح تشکیل جدید این اداره را طی مدت یک ماه نهایی و جهت منظوری به ریاست جمهوری ارائه نماید.

رهبری حکومت در فرمان ایجاد اداره ملی امتحانات از تمام ادارات ذیربط به شمول وزارت تحصیلات عالی، وزارت معارف، نهادهای امنیتی، اداره ارگان‌های محل و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی خواسته تا همانند گذشته در برگزاری امتحانات همه شمول، شفاف، عادلانه و به وقت، با این اداره همکاری نمایند.

۲۸ / اسد ۱۳۹۷

پولیس زن آرژانتنی که کودک بی پناه را شیرداد، ترفیع رتبه کرد

شیردهی یک کودک توسط پولس زن در آرژانتن خبرساز شده است. این کودک را سلسته آیالا پولیس زن که ماموریت داشت از خانواده اش گرفته و به بیمارستان برساند شیر داد.

خانم آیالا، بعد از این که کودک از اثر کرسنگی و گریه کردن از حال می رفت به او شیر داد.

police-breastfeeding

این در حالی است، که در این ماموریت یک همکار دیگر او نیز اشتراک داشت و او از خانم آیالا عکس گرفت و در صحفه فیسبوک اش نشر کرد.

کریستیان ریتوندو، وزیر امنیت ولایت بوئنوس آیرس، بعد از دیدن عکس این پولیس زن، او را یک رتبه فوق العاده ترفیع داده است.

آیالا، پس از این اتفاق به رسانه های محلی گفته است، که شیردادن به کودک وظیفه من نبود. چون من یک مادر هستم یاد کودکان خود افتادم. این مامور پولیس خود صاحب دو فرزند می باشد.

۲۸ / اسد ۱۳۹۷

سوزانده‌شدن بی‌رحمانه 8 تن در داخل یک موتر در ولایت فاریاب

گزارش‌ها از شهرستان قرمقول ولایت فاریاب حاکی از آن است که ۸ تن در داخل یک موتر به گونه بی‌رحمانه با پترول آتش زده شده و جان باخته‌اند.

گفته شده که این افراد باشندگان قریه سلدوز شهرستان اندخوی ولایت فاریاب بوده‌اند.

سلطان محمد سنجر، ولسوال اندخوی با تأئید این خبر به رسانه‌ها گفته که خودش با تیم امنیتی برای بررسی رویداد عازم محل گردیده است.

faryab

شاهدان عینی گفته‌اند که اکثر قربانیان به دلیل شدت سوختگی شناخته نمی‌شوند.

شاهدان عینی که برای انتقال اجساد رفته بودند، گفته‌اند که موتر نوع سراچه سوخته شده، چندین متر از جاده اصلی، به کناری منتقل گردیده و گمان می‌رود توسط افرادی از بیرون موتر، آتش زده شده باشند.

اقارب یکی از این قربانیان به نام حبیب‌الله، یک فرمانده پولیس را عامل این رویداد معرفی کرده است.

۲۸ / اسد ۱۳۹۷

۴۴۴ تن از زندانیان در زندان پلچرخی مشمول عفو و تخفیف می شوند

دادستانی کل افغانستان اعلام کرده که بر اساس فرمان رییس جمهور غنی به مناسبت استقلال این کشور، ۴۴۴ تن از زندانیان زندان پلچرخی عفو و تخفیف در میعاد زندان خود می گیرند.

بر اساس بیانیه دادستانی کل به نسبت فرمان ۲۸۳ ریاست جمهوری افغانستان مبنی بر عفو و تخفیف در مجازات زندانیان، ۴۴۴ تن به شمول ۱۱ زن و پنج کودک به مناسبت روز استرداد و استقلال مشمول این فرمان می شوند.

pul e charkhi

۲۸ / اسد ۱۳۹۷

کشته شدن ۲۲ تن از اعضای گروه طالبان در ننگرهار

مقامات امنیتی افغانستان از کشته شدن ۲۲ تن از اعضای گروه طالبان در ولایت ننگرهار خبر می‌دهد.

قول اردوی ۲۰۱ سیلاب در خبرنامه‌ای گفته است، در نتیجه عملیات هوایی نیروهای امریکایی در ساحات شهرستان خوگیانی ولایت ننگرهار، ۲۲ تن از اعضای گروه طالبان کشته شده‌اند.

drone attack

همچنان در این خبرنامه گفته شده که در این عملیات، به غیرنظامیان صدمه‌ای نرسیده است.

۲۸ / اسد ۱۳۹۷

نامه تبریکی به اشرف غنی؛ دونالد ترامپ سالروز استقلال افغانستان را تبریک گفت

هم‌زمان با فرا رسیدن سالروز استقلال افغانستان، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا، با ارسال نامه‌ای به همتای افغان خود، این روز را تبریک گفته است.

با آن‌که قصر سفید در مورد ارسال این پیام تبریکی تاکنون چیزی نگفته، اما سخنگوی رییس‌جمهور غنی بخش‌هایی از پیام این نامه را در فیس‌بوک و توییتر خود نشر کرده است.

هارون چخانسوری نگاشته که ترامپ در این‌نامه تفاهم سیاسی صلح‌آمیز را تعهد مشترکی عنوان کرده که هر دو کشور امریکا و افغانستان با هم بسته‌اند.

ghani-and-trump1

به گفته وی، دونالد ترامپ ابراز امیدواری کرده که با تامین صلح در افغانستان، روابط دو کشور عمیق‌تر و گسترده‌تر شود.

این در حالی است که وزارت خارجۀ ایالات متحده نیز ضمن ارسال پیام تبریکی به مناسبت سالروز استقلال افغانستان، عزم و اراده افغان‌ها را برای داشتن آینده صلح‌آمیز و مرفه ستایش کرده است.

در این پیام آمده که ایالات متحده از تلاش‌های حکومت افغانستان در راستای تأمین صلح، مبارزه با تروریزم، تقویت حکومت‌داری دموکراتیک از ورای برگزاری انتخابات شفاف و قابل اعتماد، پشتیبانی قاطع می‌کند.