حمایت عطامحمد نور از نافرمانی مدنی هواداران یک نامزد حذف‌شده در بلخ |
حمایت عطامحمد نور از نافرمانی مدنی هواداران یک نامزد حذف‌شده در بلخ

بازتاب خبرهای 28 اسد

Image Title
۲۸ / اسد ۱۳۹۷

حمایت عطامحمد نور از نافرمانی مدنی هواداران یک نامزد حذف‌شده در بلخ

در پی اعتراضات هواداران اسدالله شریفی، نامزد انتخابات پارلمانی حذف شده از فهرست نهایی از ولایت بلخ، عطامحمد نور، رییس اجرایی جمعیت اسلامی و والی پیشین این ولایت گفته است که از این اعتراضات تا سطح نافرمانی مدنی حمایت می‌کند.

هواداران آقای شریفی هفته گذشته در اعتراض به حذف نام او از فهرست نهایی نامزدان انتخابات پارلمانی، برای ساعت‌ها شاهراه مزارشریف ـ کابل را در شهرستان خلم ولایت بلخ بسته بودند.

سلسله اعتراضات هواداران نامزادان حذف شده از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به شمول هواداران آقای شریفی در چند روز گذشته جریان داشته و دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات نیز از سوی هواداران برخی نامزدان حذف‌شده، مسدود شده است.

Asdullah sharifi

۲۸ / اسد ۱۳۹۷

پولیس زن آرژانتنی که کودک بی پناه را شیرداد، ترفیع رتبه کرد

شیردهی یک کودک توسط پولس زن در آرژانتن خبرساز شده است. این کودک را سلسته آیالا پولیس زن که ماموریت داشت از خانواده اش گرفته و به بیمارستان برساند شیر داد.

خانم آیالا، بعد از این که کودک از اثر کرسنگی و گریه کردن از حال می رفت به او شیر داد.

police-breastfeeding

این در حالی است، که در این ماموریت یک همکار دیگر او نیز اشتراک داشت و او از خانم آیالا عکس گرفت و در صحفه فیسبوک اش نشر کرد.

کریستیان ریتوندو، وزیر امنیت ولایت بوئنوس آیرس، بعد از دیدن عکس این پولیس زن، او را یک رتبه فوق العاده ترفیع داده است.

آیالا، پس از این اتفاق به رسانه های محلی گفته است، که شیردادن به کودک وظیفه من نبود. چون من یک مادر هستم یاد کودکان خود افتادم. این مامور پولیس خود صاحب دو فرزند می باشد.

۲۸ / اسد ۱۳۹۷

سوزانده‌شدن بی‌رحمانه 8 تن در داخل یک موتر در ولایت فاریاب

گزارش‌ها از شهرستان قرمقول ولایت فاریاب حاکی از آن است که ۸ تن در داخل یک موتر به گونه بی‌رحمانه با پترول آتش زده شده و جان باخته‌اند.

گفته شده که این افراد باشندگان قریه سلدوز شهرستان اندخوی ولایت فاریاب بوده‌اند.

سلطان محمد سنجر، ولسوال اندخوی با تأئید این خبر به رسانه‌ها گفته که خودش با تیم امنیتی برای بررسی رویداد عازم محل گردیده است.

faryab

شاهدان عینی گفته‌اند که اکثر قربانیان به دلیل شدت سوختگی شناخته نمی‌شوند.

شاهدان عینی که برای انتقال اجساد رفته بودند، گفته‌اند که موتر نوع سراچه سوخته شده، چندین متر از جاده اصلی، به کناری منتقل گردیده و گمان می‌رود توسط افرادی از بیرون موتر، آتش زده شده باشند.

اقارب یکی از این قربانیان به نام حبیب‌الله، یک فرمانده پولیس را عامل این رویداد معرفی کرده است.

۲۸ / اسد ۱۳۹۷

۴۴۴ تن از زندانیان در زندان پلچرخی مشمول عفو و تخفیف می شوند

دادستانی کل افغانستان اعلام کرده که بر اساس فرمان رییس جمهور غنی به مناسبت استقلال این کشور، ۴۴۴ تن از زندانیان زندان پلچرخی عفو و تخفیف در میعاد زندان خود می گیرند.

بر اساس بیانیه دادستانی کل به نسبت فرمان ۲۸۳ ریاست جمهوری افغانستان مبنی بر عفو و تخفیف در مجازات زندانیان، ۴۴۴ تن به شمول ۱۱ زن و پنج کودک به مناسبت روز استرداد و استقلال مشمول این فرمان می شوند.

pul e charkhi

۲۸ / اسد ۱۳۹۷

کشته شدن ۲۲ تن از اعضای گروه طالبان در ننگرهار

مقامات امنیتی افغانستان از کشته شدن ۲۲ تن از اعضای گروه طالبان در ولایت ننگرهار خبر می‌دهد.

قول اردوی ۲۰۱ سیلاب در خبرنامه‌ای گفته است، در نتیجه عملیات هوایی نیروهای امریکایی در ساحات شهرستان خوگیانی ولایت ننگرهار، ۲۲ تن از اعضای گروه طالبان کشته شده‌اند.

drone attack

همچنان در این خبرنامه گفته شده که در این عملیات، به غیرنظامیان صدمه‌ای نرسیده است.

۲۸ / اسد ۱۳۹۷

نامه تبریکی به اشرف غنی؛ دونالد ترامپ سالروز استقلال افغانستان را تبریک گفت

هم‌زمان با فرا رسیدن سالروز استقلال افغانستان، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا، با ارسال نامه‌ای به همتای افغان خود، این روز را تبریک گفته است.

با آن‌که قصر سفید در مورد ارسال این پیام تبریکی تاکنون چیزی نگفته، اما سخنگوی رییس‌جمهور غنی بخش‌هایی از پیام این نامه را در فیس‌بوک و توییتر خود نشر کرده است.

هارون چخانسوری نگاشته که ترامپ در این‌نامه تفاهم سیاسی صلح‌آمیز را تعهد مشترکی عنوان کرده که هر دو کشور امریکا و افغانستان با هم بسته‌اند.

ghani-and-trump1

به گفته وی، دونالد ترامپ ابراز امیدواری کرده که با تامین صلح در افغانستان، روابط دو کشور عمیق‌تر و گسترده‌تر شود.

این در حالی است که وزارت خارجۀ ایالات متحده نیز ضمن ارسال پیام تبریکی به مناسبت سالروز استقلال افغانستان، عزم و اراده افغان‌ها را برای داشتن آینده صلح‌آمیز و مرفه ستایش کرده است.

در این پیام آمده که ایالات متحده از تلاش‌های حکومت افغانستان در راستای تأمین صلح، مبارزه با تروریزم، تقویت حکومت‌داری دموکراتیک از ورای برگزاری انتخابات شفاف و قابل اعتماد، پشتیبانی قاطع می‌کند.